45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Lista rzeczy zakazanych w pierwszym trymestrze ciąży

Lista rzeczy zakazanych w  pierwszym trymestrze ciążyLista rzeczy zakazanych w pierwszym trymestrze ciąży

Chociaż ciąża to nie choroba, jak mówi znane powiedzenie, to jest to bez wątpienia bardzo ważny czas dla rozwijającego się dziecka, w którym przyszła mama powinna o siebie zadbać. Szczególnie istotne jest postępowanie ciężarnej w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ to bardzo znaczący okres dla rozwijającego się płodu. Niektórych rzeczy należy się kategorycznie wystrzegać, aby stworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju maleństwa.

Dlaczego pierwszy trymestr jest tak istotny? W tym czasie powstaje serduszko naszego dziecka, cały układ nerwowy, stopniowo pojawiają się różne części ciała: szczęka, policzki, usta, język, oczy, podbródek. Powstają maleńkie mięśnie, chrząstki, kości, łokcie i staw skokowy… nerki i żołądek pracują coraz intensywniej. Podsumowując, powoli powstaje w nas życie, dlatego pewne czynności należy wyeliminować, aby mogło rozwijać się jak najbardziej prawidłowo i w dobrych warunkach. Oto lista rzeczy zakazanych:

  • Czego unikać w pierwszym trymestrze ciąży?

  • Na co uważać w ciąży?

  1. Alkohol i narkotyki – choć wydaje się oczywiste, że narkotyki mają destrukcyjny wpływ na cały nasz organizm, to trzeba zaznaczyć, że zażywanie ich w pierwszym trymestrze może uszkodzić wszelkie narządy wewnętrzne płodu, doprowadzić do niedotlenienia i powodować u niego zaburzenia snu, koncentracji, słabe napięcie mięśniowe, nadpobudliwość i drgawki. Poza tym, zaleca się całkowitą alkoholową abstynencję, ponieważ nawet niewielkie ilości napojów procentowych mogą przyczynić się do powstawania zaburzeń rozwojowych u maleństwa. W pierwszy trymestrze ciąży najlepiej nie sięgać więc nawet po niewielkie ilości wina, ponieważ może spowodować to rozwój nieuleczalnej choroby – alkoholowego zespołu płodowego (FAS).
  2. Palenie papierosów – nałóg to silny przeciwnik, ale można go pokonać. Kobieta spodziewająca się dziecka, musi jak najszybciej pozbyć się nałogu, ponieważ nikotyna zwiększa ryzyko poronienia, jest przyczyną mniejszej wagi urodzeniowej, a także prowadzi do przedwczesnego porodu i opóźnienia rozwoju fizycznego oraz psychicznego.
  3. Nadmierny wysiłek i pewne domowe czynności – oczywiście zajmowanie się domem to normalna rzecz również w ciąży, ale niektóre z nich nie powinny wchodzić w zakres obowiązków przyszłej mamy. Jednymi z takich rzeczy jest porządkowanie ogrodu bez rękawiczek i sprzątanie kociej kuwety. Kontakt z kuwetą i ziemią może przyczynić się do wad rozwojowych, a nawet śmierci dziecka w wyniku wystąpienia toksoplazmozy. Najlepiej, aby ktoś inny czyścił kuwetę pupila, a jeżeli nie mamy takiej osoby pod ręką, trzeba założyć do tej czynności gumowe rękawice i potem dokładnie umyć dłonie. Nie zaleca się również przeciążania organizmu, porządki w domu najlepiej rozłożyć na etapy i wykonywać stopniowo, odradza się także wieszanie firan i mycie okien, bo w pierwszym trymestrze częste są omdlenia i zaburzenia równowagi. Nadmierny wysiłek, dźwiganie, sauna, gorące kąpiele, uprawianie niebezpiecznych sportów – są zakazane z oczywistych przyczyn!
  4. Niektóre zabiegi kosmetyczne – trzeba unikać zabiegów z użyciem skoncentrowanych olejków, np. aromaterapii, ponieważ niektóre oleje mogą poważnie zaszkodzić tobie i dziecku. Zakazana jest także depilacja laserowa i woskowa, zabiegi pielęgnacyjne na ciało (antycellulitowe, wyszczuplające itd.), zabiegi z użyciem ultradźwięków czy prądu.
  5. Jedzenie wszystkiego, na co ma się ochotę – chodzi o wysokoprzetworzone produkty takie jak słodycze i fast-food, zakazane są też sery pleśniowe, feta, oscypki, brie, camembert itd., ponieważ mogą zawierać bakterie powodujące poronienia i komplikacje. Wystrzegaj się surowych jaj (salmonella), słodkich napojów gazowanych, kawy, dużych ilości czarnej herbaty, surowych mięs i ryb (toksoplazmowa i listerioza).
dla kobiet w ciąży ciąża dziecko pierwszy trymestr
Komentarze
Dodano: 22 Wrzesień 2016
Autor: Beata
Ocena:
Tych wymienionych produktów i używek nie wolno nie tylko w pierwszym trymestrze ciąży ale przez cały okres jej trwania.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach