45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Leczenie zębów bez borowania?! Czy wiesz na czym polega ozonowanie zębów?

Leczenie zębów bez borowania?! Czy wiesz na czym polega ozonowanie zębów?Leczenie zębów bez borowania?! Czy wiesz na czym polega ozonowanie zębów?

Któż z nas, będąc dzieckiem nie bladł na sam dźwięk słowa: borowanie? Jego charakterystyczny odgłos przyprawiał o dreszcze, a gdy choć raz cierpieliśmy męki na fotelu dentystycznym podczas wiercenia naszych zębów, później za każdym razem mieliśmy ochotę omijać gabinet stomatologiczny szerokim łukiem. Dziś taka koszmarna wizja powoli odchodzi już do lamusa. Medycyna wypracowuje nowe, bardziej przyjazne techniki leczenia zębów. Jedną z nich jest ozonowanie.

  • Co to jest ozonowanie zębów?

  • Jak wygląda ozonowanie zębów?

Co to jest ozonowanie?

Ozonowanie to nowoczesna metoda do walki z próchnicą zębów. Ozonoterapia jest zabiegiem profilaktycznym, najczęściej stosowanym u dzieci, które mają jeszcze zęby mleczne, najbardziej podatne na powstawanie ubytków. Dzięki niej najmłodsi pacjenci gabinetów stomatologicznych w szybki i zupełnie bezbolesny sposób mogą pozbyć się problemów z uzębieniem.

Jakie właściwości ma ozon?

Ozon to gaz wykazujący silne właściwości przeciwwirusowe i bakteriobójcze. Działa silnie utleniająco, niszcząc struktury komórkowe baterii i zaburzając metabolizm mikroorganizmów. Zanim został wykorzystany w stomatologii, służył do leczenia ran, gdyż w znacznym stopniu przyspieszał ich gojenie się.

Jak wygląda zabieg ozonowania?

Najpierw wykonuje się ocenę stopnia zaawansowania problemu za pomocą lasera diagnostycznego. Promień lasera skierowany na ząb powoduje, że zmienione chorobowo tkanki ulegają fluorescencji (zaczynają świecić). Przez to można wykryć próchnicę jeszcze przed pojawieniem się ubytku. Sam zabieg przebiega przy użyciu specjalistycznego urządzenia, które zawarty w powietrzu tlen zamienia w ozon. Następnie gaz przez specjalny rękaw aplikowany jest dokładnie na ubytek. Dla bezpieczeństwa chory ząb zostaje szczelnie pokryty miękkim silikonowym kapturkiem. Po zabiegu ząb jest pokrywany płynem antybakteryjnym. Dodatkowo pacjent otrzymuje specjalistyczny preparat, który należy samemu stosować w domu, aby utrzymać efektywność leczenia. Dzięki temu ząb wzmocni się i zremineralizuje się jego szkliwo.

Szybkość, skuteczność i bezpieczeństwo

Całość ozonowania trwa zaledwie od 20 sekund do 1 minuty. Zabieg jest wykorzystywany do leczenia zmian próchnicowych w ich wczesnym stadium rozwoju oraz czasami pomocniczo w tradycyjnym leczeniu, w celu zredukowania do koniecznego minimum borowania. Skuteczność ozonoterapii jest bardzo wysoka. Uznaje się, że ozon likwiduje 99% bakterii wywołujących próchnicę. Czasami można usłyszeć krytyczne głosy na temat tej metody leczenia, oparte na twierdzeniu, że ozon jest szkodliwy dla zdrowia. Fakt, ozon wdychany bezpośrednio do naszego organizmu stwarza pewne zagrożenie. W przypadku ozonowania zębów używana jest jednak specjalistyczna aparatura, która nie dopuszcza do dostania się ozonu do dróg oddechowych. Gaz jest stosowany wyłącznie miejscowo. Wszystko odbywa się przy zachowaniu 100%-go bezpieczeństwa. Dziecku zaś można dzięki temu zaoszczędzić niepotrzebnego bólu i stresu, który kiedyś był naszym udziałem.

dentysta próchnica zęby dziecka borowanie wiercenie popsute zęby
Komentarze
Dodano: 20 Lipiec 2016
Autor: Magda
Ocena:
Brzmi fajnie, szkoda, że takie praktyki nie są stosowane dla każdego małego pacjenta, fajnie by było.
Odpowiedź
Dodano: 07 Maj 2016
Autor: Mela
Ocena:
A gdzie można zrobić takie ozonowanie, w każdym gabinecie dentystycznym? I ile to kosztuje, wie ktoś?
Odpowiedź
Dodano: 30 Marzec 2016
Autor: Karolina
Ocena:
Moja pierwsza córka miała duży problem bo popsute zęby bolały, częste wizyty u stomatologa skutecznie ją zniechęciły do leczenia, u drugiej nie popełniłam błędu tylko poszłam z nią na ozonowanie i jak na razie mamy spokój.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach