45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Podobne produkty


Elmex

Elmex, żel, 25 g (import równoległy, Delfarma)Elmex, żel, 25 g (import równoległy, Delfarma)
(1 opinia)
Przeczytaj opinie o produkcie »
Typ:
Postać: -
Cena: 28.49 zł Sugerowana przez producenta cena detaliczna produktu. Cena może się różnić w zależności od punktu sprzedaży.
Ulotka:

Opis i skład produktu Elmex

Elmex, żel, 25 g (import równoległy, Delfarma)

Elmex (import równoległy, Delfarma) jest żelem przeznaczonym do pielęgnacji zębów.

Skład

1 g żelu zawiera 12,5 mg fluoru z 30,32 mg aminofluorku Olaflur, 2,87 mg aminofluorku Dectaflur i 22,1 mg fluorku sodu (Natrii fluoridum) oraz substancje pomocnicze: glikol propylenowy, hydroksyetylocelulozę, sacharynę, aromat bananowy, aromat jabłkowy, aromat mentonowy, olejek mięty pieprzowej, olejek mięty ogrodowej, wodę oczyszczoną.

Dawkowanie

Stosowanie żelu Elmex w domu:

- profilaktyka próchnicy oraz leczenie wczesnych zmian próchnicowych u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 6 r.ż.: żel należy stosować wieczorem przed snem, raz w tygodniu. Nakładamy 1 cm żelu (w przybliżeniu 0,5 g, co odpowiada 6,25 mg fluorku) na szczoteczkę i szczotkujemy zęby przez 2-3 minuty. Na koniec wypluwamy i płuczemy usta. Dzieci w wieku 6-8 lat powinny stosować żel tylko pod nadzorem dorosłych; nie powinny one połykać żelu podczas aplikacji, a po wyszczotkowaniu zębów wypluć i wypłukać jamę ustną. Żelu nie powinny stosować dzieci przed 6 r.ż., które nie potrafią odpluwać;

- leczenie nadwrażliwości szyjek zębowych: żel delikatnie nakładamy palcem lub miękką szczoteczką na bolące powierzchnie.

- podwyższone ryzyko próchnicy i leczenie nadwrażliwości szyjek zębowych: należy stosować wieczorem przed snem, więcej niż 1 raz w tygodniu; szczególnie wskazane dla osób noszących aparat ortodontyczny.

W przypadku wrażenia, że działanie żelu jest za mocne lub za słabe, należy skonsultować się z lekarzem.

Stosowanie żelu Elmex w gabinecie stomatologicznym:

Żel należy stosowć dwa razy w roku podawając go za pomocą specjalnych indywidualnych szyn plastycznych oraz łyżek do aplikacji, może być również nakładany bezpośrednio na powierzchnie żujące i do przestrzeni międzyzębowych przy użyciu tępej igły z napełnionej strzykawki jednorazowej. Należy zapewnić kontakt zębów z żelem przez 2-4 minuty, ale nie dłużej niż przez 5 minut. Po zabiegu należy wypłukać jamę ustną.

U osób z podwyższonym ryzykiem wystąpienia próchnicy stosowanie preparatu można realizować częściej niż dwa razy w roku. Aplikacja żelu za pomocą łyżek rekomendowana jest od 8 roku życia.

Wskazania

Żel z aminofluorkami zalecany jest do stosowania:

- profilaktycznie: do intensywnej profilaktyki próchnicy, przede wszystkim u dzieci, młodzieży oraz u osób z podwyżsonym ryzykiem wystąpienia próchnicy, czyli u pacjentów z aparatami ortodontycznymi, mostami lub częściowymi protezami.

- leczniczo: w remineralizacji wczesnych zmian próchnicowych oraz w leczeniu nadwrażliwości szyjek zębowych.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku Elmex w:

 • w nadwrażliwości na którykolwiek ze składników czynnych lub substancji pomocniczych,
 • w przypadku patologicznych zmian złuszczających błony śluzowej jamy ustnej,
 • u niemowląt i dzieci w wieku do 2 lat, ponieważ lek zawiera olejek z mięty pieprzowej i olejek z mięty ogrodowej (istnieje niebezpieczeństwo skurczu krtani).
 • u pacjentów z fluorozą kości i/lub szkliwa oraz u osób, które nie kontrolują odruchu połykania (dzieci w wieku przedszkolnym - poniżej 6 lat, osoby niepełnosprawne).

Zachować szczególną ostrożność:

 • Ponieważ lek zawiera olejek z mięty pieprzowej i olejek z mięty ogrodowej, osoby z astmą oskrzelową i innymi zaburzeniami dróg oddechowych przed zastosowaniem leku powinny skonsultować się z lekarzem lub lekarzem stomatologiem.
 • Dzieci w wieku 6-8 lat powinny stosować żel Elmex tylko pod nadzorem dorosłych. Dodatkowo nie poleca się aplikowania żelu Elmex w gabinecie za pomocą łyżki do fluoryzacji u dzieci w wieku poniżej 8 lat.
 • Po aplikacji żelu Elmex zaleca się kilkudniową przerwę w systemowym doprowadzaniu fluoru (na przykład w postaci tabletek).
 • Zawarty w preparacie glikol propylenowy może powodować podrażnienie skóry.

Działania niepożądane

Elmex może powodować działania niepożądane.

Częstość występowania działań niepożądanych jest zwykle opisywana następująco:

Bardzo często (≥ 1/10),
Często (≥ 1/100 do ≤ 1/10),
Niezbyt często (≥ 1/1000 do ≤ 1/100),
Rzadko (≥ 1/10 000 do ≤ 1/1000),
Bardzo rzadko (≤1/10 000),
Nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

 • Bardzo rzadko może wystąpić ograniczone podrażnienie błon śluzowych i/lub złuszczanie śluzówki jamy ustnej albo reakcje uczuleniowe.
 • Po aplikacjach w gabinecie stomatologicznym za pomocą łyżki, następujących po sobie w krótkich odstępach czasu, bardzo rzadko obserwowano złuszczanie, uszkodzenia powierzchniowe, względnie owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej. W przypadku wystąpienia takich objawów, należy przerwać stosowanie żelu Elmex.
 • Glikol propylenowy może powodować podrażnienia skóry.
 • U niemowląt i dzieci w wieku do 2 lat olejek z mięty pieprzowej i olejek mięty ogrodowej mogą spowodować skurcz krtani, powodujący ciężkie zaburzenia oddechowe.
 • U niektórych osób w czasie stosowania żelu Elmex mogą wystąpić inne działania niepożądane. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych, niewymienionych w ulotce, należy poinformować o nich lekarza.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie leku Elmex z jedzeniem i piciem
Bezpośrednie zażycie wapnia, magnezu (np. mleka) i glinu (leki stosowane w leczeniu dolegliwości żołądkowych; antacidum) po zastosowaniu żelu Elmex może skutecznie ograniczać jego działanie.

Ciąża
Przed zastosowaniem (każdego) leku należy poradzić się lekarza.
W okresie ciąży i karmienia piersią wolno stosować żel Elmex jedynie po porozumieniu się z lekarzem.

Karmienie piersią
Przed zastosowaniem (każdego) leku należy poradzić się lekarza.
Należy zachować ostrożność przy stosowaniu żelu Elmex w czasie karmienia piersią, ponieważ substancja czynna przenika do mleka matki.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Żel Elmex nie ogranicza zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu.

Ważne informacje o niektórych składnikach leku Elmex
Glikol propylenowy może powodować podrażnienia skóry.

Stosowanie innych leków
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które są wydawane bez recepty.
Stosowanie żelu Elmex równocześnie z kuracjami przeprowadzanymi w oparciu o leki zawierające związki wapnia, magnezu lub glinu, może ograniczać skuteczność ich używania.

W przypadku zażycia większej dawki leku Elmex niż zalecana

Ostre przedawkowanie:

W przypadku ostrego przedawkowania możliwe są miejscowe podrażnienia błony śluzowej. W zależności od dawki i sposobu podawania (np. przy aplikacji w gabinecie stomatologicznym za pomocą łyżki) w ekstremalnych przypadkach do jamy ustnej może zostać wprowadzonych do 100 mg fluorku, co odpowiada 8 g żelu Elmex. Połknięcie całej tej ilości może wywołać mdłości, wymioty i biegunkę. Objawy te występują w większości przypadków w ciągu pierwszej godziny od zastosowania i ustają po upływie około 3 do 6 godzin.

Działania podejmowane w przypadku ostrego przedawkowania:

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W przypadku objawów lekkiego zatrucia (poniżej 150 mg fluorku, co odpowiada ilości poniżej 12 g żelu Elmex), aby związać fluorek należy przyjmować napoje zawierające wapń (mleko, wapno w postaci tabletek musujących).

W przypadku objawów ciężkiego zatrucia (ponad 150 mg fluorku, co odpowiada ilości ponad 12 g żelu Elmex) zaleca się dodatkowo podanie węgla aktywnego. W razie potrzeby można też podać dożylnie wapno, wprowadzić wymuszoną diurezę oraz alkalizowanie moczu. Należy starannie kontrolować tętno, krzepnięcie krwi, równowagę elektrolitową i kwasowo- zasadową.

W przypadku pominięcia dawki leku Elmex
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Żel Elmex można zastosować ponownie w dowolnym momencie, jednakże po zastosowaniu należy odczekać zalecany okres przed kolejną aplikacją.

Przechowywanie leku Elmex
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Należy zwrócić uwagę na okres trwałości po otwarciu tuby. Po otwarciu lek jest trwały przez 20 miesięcy, nie dłużej jednak niż do końca terminu ważności.
Nie należy stosować żelu Elmex po upływie terminu ważności, zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji lub domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę co zrobić z lekami, których się już nie potrzebuje. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

Żel Elmex należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.

Elmex (import równoległy, Delfarma) przeciwwskazania
Elmex (import równoległy, Delfarma) cena
elmex import równoległy
elmex pasta do zębów
Elmex zamienniki
Elmex zamiennik
Elmex odpowiednik
Elmex tańszy zamiennik
Elmex czy działa
elmex przeciw próchnicy
Elmex (import równoległy, Delfarma) opinia
Elmex (import równoległy, Delfarma) opinie
Elmex (import równoległy, Delfarma) ulotka
Elmex (import równoległy, Delfarma) skład
Elmex (import równoległy, Delfarma) dawkowanie
próchnica pasta do zębów wrażliwych pasta do zębów z aminofluorkiem aminofluorek i próchnica
Rozwiń cały opis i skład produktu » Najlepsze maści na blizny po trądziku - sprawdź najnowszy ranking produktów >>

Zobacz zamienniki

Opinie o Elmex

Dodano: 05 Listopad 2015
Autor: Jagoda
Ocena:
Polecam żel elmex na odsłonięte szyjki zębowe. Ma naprawdę dobre działanie!
Odpowiedź

Dodaj opinię o Elmex

Wybierz ocenę i napisz krótkie uzasadnienie.

Wybierz ocenę
Ocena:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]Jak napisać pomocną opinie?

przykład: Napisz nam czy byłeś zadowolony z produktu, jak długo go używasz, jakie są jego plusy, minusy, czy widzisz efekty po jego zastosowaniu oraz czy go polecasz czy też nie. Miło będzie jak napiszesz również ile masz lat i z jaką borykasz się dolegliwością. Twoja opinia jest ważna dla innych użytkowników.
Dziękujemy.
Pozostało 60 z 60 znaków

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

Komentarz do opinii użytkownika
Twoje imię:
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach