45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Lapisowanie zębów, czyli ostatnia deska ratunku dla mleczaków.

Lapisowanie zębów, czyli ostatnia deska ratunku dla mleczaków.Lapisowanie zębów, czyli ostatnia deska ratunku dla mleczaków.

Próchnica zębów to powszechna i niezwykle dotkliwa przypadłość. Nieleczona, niesie za sobą szereg przykrych konsekwencji, aż do utraty zębów włącznie. Dlatego bardzo ważna jest właściwa higiena jamy ustnej już od wczesnego dzieciństwa oraz wnikliwa obserwacja zębów naszych pociech i częste wizyty kontrolne u stomatologa.

  • Co to jest lapisowanie zębów?

  • Jak wygląda lapisowanie zębów?

Specyfika próchnicy zębów mlecznych

Mimo całej uwagi poświęconej mlecznym zębom naszych latorośli, może się zdarzyć, że próchnica i tak zaatakuje. Dzieje się tak dlatego, że choroba bywa czasem trudna do rozpoznania. Wielu rodziców mylnie sądzi, że ma do czynienia ze zwykłym osadem nazębnym, gdy faktycznie jest to tak zwana próchnica okrężna lub butelkowa, która atakuje początkowo przy samych dziąsłach i nie jest jeszcze koloru czarnego. Dodatkowo próchnica zębów mlecznych charakteryzuje się niezwykle szybkim tempem rozwoju, więc w mgnieniu oka może poczynić wiele szkód. W sytuacjach podbramkowych, kiedy nie da się już uratować chorego mleczaka, pozostaje lapisowanie.

Gdy alternatywą jest usunięcie zęba

Jeśli ubytek jest bardzo duży i nie ma możliwości zastosowania leczenia zachowawczego w postaci założenia plomby, można zdecydować się na wyrwanie chorego zęba lub lapisowanie. W pierwszym przypadku narażamy dziecko na duży stres, co może wywołać w przyszłości bojaźń przed dentystą. Dodatkowo przedwczesne usunięcie zębów mlecznych często zaburza proces wyrzynania się zębów stałych, prowadząc w konsekwencji do wad zgryzu. Lapisowanie służy zahamowaniu próchnicy i utrzymaniu mleczaków aż do czasu ich naturalnej wymiany na stałe zęby.

Czym jest lapisowanie?

Lapisowanie to zabieg stomatologiczny, polegający na zaimpregnowaniu dotkniętego próchnicą zęba poprzez nałożenie na niego roztworu azotanu srebra. Ma to utwardzić rozmiękłą masę zębową i powstrzymać dalszy postęp próchnicy. Azotan srebra, łącząc się z twardymi tkankami zęba, tworzy odporny na próchnicę tak zwany białczan srebra. Efektem ubocznym jest fakt, że ząb po lapisowaniu staje się czarny, przez co zmniejsza się estetyka dziecięcego uśmiechu aż do czasu, gdy mleczak wypadnie. Nie ma jednak obawy, że zczarnieją również zdrowe zęby, gdyż czarny odczyn pojawia się tylko tam, gdzie występują ubytki.

Jak przebiega zabieg lapisowania?

Zabieg wymaga czynności przygotowawczych, polegających na usunięciu osadu nazębnego przy pomocy szczoteczki nasączonej wodą utlenioną. Następnie ząbki są przepłukiwane wodą, osuszane sprężonym powietrzem i zabezpieczane przed śliną. Później stomatolog dokonuje dezynfekcji i aplikuje na dotknięte próchnicą powierzchnie azotan srebra. Ta ostatnia czynność zajmuje średnio 2-3 minuty. Na koniec jama ustna zostaje przepłukana płynem, który strąca azotan srebra. Cały proces trzeba powtórzyć trzykrotnie. Zazwyczaj robi się to w ciągu 3 tygodni, z zachowaniem tygodniowego odstępu czasowego pomiędzy każdym zabiegiem. Zdarza się jednak, że lekarz decyduje się załatwić wszystko w czasie jednej wizyty, 3 razy wykonując lapisowanie tego samego dnia.

dentysta próchnica mleczaki popsute zęby ochrona zębów zęby mleczne lapisowanie
Komentarze
Dodano: 20 Lipiec 2016
Autor: Julita
Ocena:
Mi też dentysta ostatnio powiedział, że dwa zęby syn ma do lapisowania, przeraziłam się na początku, ale jak trzeba, to trzeba.
Odpowiedź
Dodano: 07 Maj 2016
Autor: Agata
Ocena:
Musiałam córce zalapisować ząb. Rzeczywiście jest czarny i wygląda strasznie, ale nie było już innego wyjścia, a nie chciałam, żeby od niego popsuły się inne ząbki.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach