45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kwas foliowy - lek na całe zło

Kwas foliowy - lek na całe złoKwas foliowy - lek na całe zło

Coraz częściej planowanie powiększenia rodziny jest świadomą, odpowiedzialną decyzją podejmowaną po uprzednich przygotowaniach. Przyszli rodzice analizują wiele aspektów, które mogą okazać się ważne i decydujące w tak znamiennym wydarzeniu jakim jest przywołanie na świat nowej małej istotki, całkowicie bezbronnej i zdanej tylko na mamę i tatę. Podejmując takie wyzwanie jakim jest ciąża i przygotowując się do niej odpowiednio mogą zagwarantować sobie piękny spokojny czas dziewięciomiesięcznej podróży uwieńczonej pełnym sukcesem .

  • Co to jest kwas foliowy?

  • Gdzie znajduje się kwas foliowy?

Gdy z rozmysłem podchodzimy do planowania ciąży podejmujemy szereg działań zmierzających do zmiany naszego stylu życia, poprawiamy swój sposób odżywiania tak aby zwiększyć szanse nie tylko na samo zajście w ciążę ale również uniknięcie problemów w czasie okresu jej trwania.   W większości przypadków zdrowie naszej pociechy zależy od nas samych, od tego co jemy i jak żyjemy. Już w pierwszych tygodnia kształtowania się narządów naszego dzidziusia takich jak cewa moczowa czy serce możemy wpływać na to by ograniczyć ryzyko niepokojących zmian rozwojowych. Pomocny wówczas okazuje się kwas foliowy czyli niezwykle cenna witamina B 9.

Kwas foliowy czyli witamina B 9 odgrywa niezmiernie ważną rolę dla rozwoju naszego dziecka. Powinna być przyjmowana przez przyszłe mamy już na trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę i przez większy okres jej trwania. Ponieważ ludzki organizm nie ma możliwości przyswajania naturalnych folianów musimy je dostarczać w preparatach skomponowanych specjalnie na takie okazje. Kwas foliowy może przyjmować każdy nie tylko kobiety w ciąży, polecany jest także mężczyznom. Można powiedzieć, że kwas foliowy jest lekiem na całe zło – pomaga w zapobieganiu chorobom krążenia, zapobiega niektórym nowotworom, zapobiega stanom depresyjnym, pozwala na dobry sen, eliminuje zawały serca czy anemię. Niedobór kwasu foliowego w organizmie może powodować niedokrwistość, wywoływać stany lękowe, niepokój problemy ze skupieniem się, nudności, brak apetytu i biegunkę. Najlepiej przyjmować kwas foliowy profilaktycznie biorąc pod uwagę, że duża część ciąż jest spontaniczna.

Pierwszy trymestr ciąży jest okresem najbardziej skomplikowanego procesu rozwojowego jaki zaplanowała matka natura. Kształtują się najważniejsze dla ludzkiego organizmu narządy i to właśnie w tym czasie kwas foliowy może pomóc zapobiegać wadom cewy moczowej, która przekształca się stopniowo w rdzeń kręgowy i mózg dziecka. Jeśli cewa nie zamknie się w czasie powstawania w prawidłowy sposób powstają wady takie jak rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie. Przyjmując kwas przed planowanym zajściem w ciążę zwielokrotniamy szansę na całkowitą eliminację tych wad.

Kwas foliowy przyjmowany już w czasie ciąży także pozwala eliminować ryzyko wielu komplikacji. Między innymi wad łożyska, czy poronień. Foliany potrzebne są do prawidłowego rozwoju układu nerwowego oraz produkcji czerwonych krwinek.

Niestety u zdecydowanego odsetka przyszłych szczęśliwych mam i tatusiów etap planowania kończy się na samym planowaniu. Lepiej więc profilaktycznie przyjmować kwas foliowy pomagający produkować naszemu organizmowi hormon szczęścia i nie żałować, braku odpowiednio podjętych kroków by to szczęście zwielokrotnić.

kwas foliowy ciąża wady cewy układ nerwowy płodu rozszczep kręgosłupa wady rozwojowe

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach