45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Konflikt serologiczny – sprawdź odpowiedź na nurtujące cię pytania

Konflikt serologiczny – sprawdź odpowiedź na nurtujące cię pytaniaKonflikt serologiczny – sprawdź odpowiedź na nurtujące cię pytania

Ludzka krew u każdego jest inna. U jednych osób występuje czynnik zwany antygenem D, u innych nie. Właśnie stąd bierze się konflikt serologiczny: płód może odziedziczyć obecność czynnika po ojcu, podczas gdy w krwi matki on nie występuje. Wówczas organizm kobiety zaczyna traktować płód jako coś „obcego” i próbuje zlikwidować zagrożenie. Całe szczęście, współczesne osiągnięcia medycyny potrafią radzić sobie z tym problemem!

  • Co to jest antygen D?

  • Co to jest konfilkt serologiczny?

Czym jest antygen D?

Oprócz różnic w grupie krwi (A, B, AB, 0), różnimy się także obecnością antygenu D. Większość ludzi go posiada – wykrywa się go średnio u 85% populacji. Osoby z krwią Rh- stanowią więc jedynie 15% ogółu. Określenie "Rh" wzięło się od wykrycia go początkowo u małp Rhesus. Jeśli posiadasz krew Rh+, nie grozi ci konflikt serologiczny, jednak gdy należysz do wspomnianej już mniejszości należy sprawdzić jaki czynnik ma ojciec dziecka. Jeśli również Rh-, nie ma powodów do obaw, gdyż dziecko odziedziczy go po którymś z rodziców. Gdy jednak ojciec posiada Rh+, a matka Rh- istnieje 60procentowa możliwość, że płód przejmie czynnik po ojcu. Wówczas może dojść do konfliktu serologicznego.

Jak do tego dochodzi?

Gdy przyszła mama posiada grupę krwi Rh-, zaś dziecko Rh+, w trakcie porodu lub poronienia może dojść do wytwarzania przeciwciał. Dlatego właśnie w przypadku pierwszej ciąży zagrożenie nie istnieje, ponieważ organizm za późno „dowiaduje się” o „intruzie”, który przebywał wewnątrz. Dopiero podczas kolejnej ciąży mogą przedostać się do łożyska i atakować czerwone krwinki płodu. Kiedyś konflikt serologiczny mógł doprowadzić do żółtaczki, anemii lub obumarcia dziecka. Dziś nawet w sytuacji, gdy dojdzie do wystąpienia konfliktu, lekarze potrafią nie tylko uratować płód, ale także zapobiec powstawaniu takiej sytuacji.

Co sprzyja przedostaniu się krwi płodu do krwiobiegu kobiety?

Aby organizm matki zaczął produkować przeciwciała, musi dostać się do niego ponad 0,2 ml krwi dziecka. Sprzyjają temu głównie:

  • Cesarskie cięcie,
  • Poronienie,
  • Odklejenie się od łożyska,
  • Badanie prenatalne,
  • Krwotoki,
  • Poród zabiegowy,
  • Ciąża pozamaciczna,
  • Zabiegi wewnątrzmaciczne.

Jak temu zapobiec?

Lekarze stawiają przede wszystkim na to, aby do konfliktu w ogóle nie dopuścić. Aby tak się stało, przyszła mama z grupą Rh- otrzymuje w formie zastrzyku naturalny produkt wytwarzany z krwi, który zapobiegnie powstaniu w organizmie groźnych dla płodu przeciwciał. Podaje się go na dwa sposoby: podając dwie dawki immunoglobiny anty D – jedną w 28. tygodniu ciąży i drugą po porodzie, albo tylko zaraz po porodzie.

ciąża poród konflikt serologiczny kiedy konflikt serologiczny
Komentarze
Dodano: 14 Czerwiec 2016
Autor: Judyta
Ocena:
Słyszałam że konflikt serologiczny jest powazny ale nie wiedziałam że aż tak.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach