45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kobiecy problem. Przyczyny bolesnych miesiączek

Kobiecy problem. Przyczyny bolesnych miesiączekKobiecy problem. Przyczyny bolesnych miesiączek

Wiele kobiet cierpi na zespół bolesnego miesiączkowania. Jego objawami są bóle w podbrzuszu i dolegliwości przy miesiączce, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Czasami zespół bolesnego miesiączkowania może stanowić powód do niepokoju, ponieważ sygnalizuje chorobę. Przedstawiamy główne objawy bolesnych krwawień i metody walki z tym problemem.

Zespół bolesnego miesiączkowania nazywa się potocznie bolesnymi miesiączkami i jest on zespołem objawów towarzyszących wystąpieniu krwawienia. Dominującym symptomem jest silny ból podbrzusza, który nawet uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

  • Co na bolące miesiączki?

Taki stan jest sygnałem, aby zgłosić swój problem ginekologowi, ponieważ może oznaczać poważne stany chorobowe. Konsultacja z lekarzem jest zalecana zwłaszcza w przypadku kobiet, które do tej pory nie miały tego typu dolegliwości podczas okresu.

Skąd ten ból? Główne przyczyny bolesnych miesiączek

Pierwotny zespół bolesnego miesiączkowania występuje zwykle dwa lub trzy lata po pojawieniu się pierwszej miesiączki w życiu. Jego przyczyną jest zazwyczaj wysoki poziom prostaglandyn, czyli hormonów wywołujących niedokrwienie macicy i skurcz naczyń, a jednocześnie ból w ich obrębie.

Wtórny zespół bolesnego miesiączkowania ma inne przyczyny. Najczęściej są to stany chorobowe, które rozpoznamy po współtowarzyszących objawach. Mogą być to miesiączki, które nagle stały się:

  • Nieregularne,
  • Zbyt długie,
  • Zbyt obfite.

Takie symptomy mogą oznaczać endometriozę, mięśniaki macicy, zespół Ashermana. Przyczyną bolesnych krwawień mogą być także niedoczynność tarczycy i anomalie rozwojowe macicy, zaś u kobiet przekraczających 45 rok życia zwykle oznaczają zbliżającą się menopauzę.

Objawy, diagnostyka i leczenie

Oczywiście najbardziej charakterystycznym i dominującym objawem są bóle w podbrzuszu o charakterze skurczowym, które promieniują do górnych partii ud i okolicy krzyżowej. Potrafią skutecznie uniemożliwić normalne funkcjonowanie, pojawiając się krótko przed okresem albo w jego trakcie. Czasami ból ten występuje nagle, z zaskoczenia, jednocześnie stopniowo się nasilając.

Najczęstsze objawy bolesnych miesiączek to:

  • Zmęczenie,
  • Nerwowość,
  • Bóle głowy,
  • Zawroty głowy,
  • Nudności,
  • Brak apetytu albo wzmożony apetyt.

Najlepiej wybrać się z tym problemem do lekarza ginekologa, aby wykluczyć przyczyny chorobowe. Wykona on badanie fizykalne, zaś przy wtórnym bolesnym miesiączkowaniu może zlecić usg miednicy, laparoskopię i wymaz mikrobiologiczny.

Leczenie opiera się zwykle na podaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które zahamują lub spowolnią wzrost odpowiedzialnych za ból hormonów. Niestety ich stosowania może powodować skutki uboczne, jednak lekarz może zaproponować także zmniejszającą ból antykoncepcję hormonalną.

menopauza okres miesiączka bolesne miesiączki zespół bolesnego miesiączkowania
Komentarze
Dodano: 06 Wrzesień 2016
Autor: Klaudia
Ocena:
Ja mam jeden dzień wyjęty z zycia, drugi i kolejne już są znośne, jedyne co wtedy odczuwam to spuchnięte podbrzusze jak podczas ciąży.
Odpowiedź
Dodano: 03 Sierpień 2016
Autor: Julita
Ocena:
Nie znam kobiety u której miesiączki nie byłyby bolesne, zdarza mi sie ale bardzo rzadko że ból jest na tyle umiarkowany że nie muszę faszerować się lekami by normalnie funkcjonować, ale to naprawde rzadkość.
Odpowiedź
Dodano: 14 Lipiec 2016
Autor: kinia
Ocena:
ja jak mam okres, to 3 dni mam wyjęte z kalendarza, ale mój gin bagatelizuje sprawę i mówi, że muszę z tym żyć
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach