45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kaszel w ciąży? Jak sobie z nim poradzić?

Kaszel w ciąży? Jak sobie z nim poradzić?Kaszel w ciąży? Jak sobie z nim poradzić?

Prawdopodobnie w ciągu dziewięciu miesięcy ciąży nie da się uniknąć przeziębienia, gorączki, kataru czy męczącego kaszlu. Prawie każda kobieta, która była kiedyś w ciąży przeżyła taki epizod. Co należy zrobić jeśli męczy cię kaszel suchy lub mokry, jak z nim walczyć, aby nie zaszkodzić dziecku? Czy wszystkie leki w czasie ciąży są zakazane i czy sam kaszel może zaszkodzić?

  • Czy kaszel w ciąży szkodzi dziecku?

  • Jak pozbyć się kaszlu?

Dlaczego kaszlę?

Kaszel jest nie tylko z jednym z najbardziej męczących objawów infekcji, ale i też najbardziej kłopotliwym w leczeniu. Niemożliwe jest w okresie ciąży stosowanie większości leków, które szybko łagodzą kaszel, więc jak bezpiecznie go pokonać? Dlaczego atakuje nas kaszel? Kaszel jest jedną z reakcji obronnych organizmu przed wydzieliną i alergenami osadzającymi się w drogach oddechowych. Jeśli kaszel jest suchy infekcja dopiero się rozwija, a drogi oddechowe są podrażnione. Jeśli przeziębienie postępuje, gromadząca się wydzielina szuka ujścia i tak pojawia się kaszel mokry.

Czy kaszel jest groźny dla mojego dziecka?

kaszlu nie można lekceważyć, ponieważ może on być niebezpieczny dla rozwijającego się nowego życia. Długo utrzymujący się kaszel może być zwiastunem wielu chorób, m.in. astmy, czy zapalenia płuc, a te z kolei zagrażają prawidłowemu przebiegowi ciąży. Przyszłe mamy powinny szczególnie dbać o siebie w pierwszym trymestrze, bo to właśnie wtedy tworzą się organy maleństwa i jego rozwój jest najbardziej intensywny.

Czy wszystkie leki są zakazane?

Przed ciążą kobieta mogła stosować wszystkie dostępne na rynku leki i nie zastanawiać się nad konsekwencjami. W ciąży nie jest tak łatwo. Wiele leków nie jest sprawdzonych pod kątem ciąży i nie są znane skutki ich stosowania. Dotyczy to wielu leków bez recepty do których dostęp w aptekach jest nieograniczony. W ciąży należy czytać dokładnie ulotki, aby nie zaszkodzić maluszkowi. Czego wystrzegać się szczególnie?

  1. Aspiryna – czyli kwas acetylosalicylowy jest szczególnie zagrażający dziecku w trzecim trymestrze ciąży. Rozrzedza krew i wpływa na zrośnięcie przewodu tętniczego u dziecka i może być powodem sporego krwotoku w czasie porodu.
  2. Tymianek i podbiał – wydawałoby się, że leki na naturalnej bazie nie mogą zaszkodzić. Nic bardziej mylnego. Substancje zawarte w tabletkach mogą powodować wymioty i zatrucia
  3. Tabletki do ssania – sporo z dostępnych w aptekach i drogeriach pastylek do ssania zawiera w składzie ibuprofen szkodzący dziecku.

Kaszel pod kontrolą

Kaszel warto skonsultować z lekarzem. Pomoże on dobrać odpowiednie leki, jeśli kaszel jest męczący, długotrwały i nie możesz poradzić sobie z nim domowymi sposobami. Istnieje szereg leków działających objawowo, nawet antybiotyków, które będą skuteczne i bezpieczne.

Domowa walka z kaszlem

Zanim jednak udasz się do lekarza, lub jeśli kaszel nie jest aż tak bardzo uciążliwy, zastosuj kilka łatwych, łagodzących kaszel sposobów.  Smacznym rozwiązaniem może okazać się herbata z sokiem malinowym lub miodem i cytryną. Maliny działają rozkurczająco i pozwolą wydzielinie szybko się odklejać i swobodnie spływać. Należy jednak uważać z ilością soku malinowego, ponieważ może on wywołać przedwczesne skurcze. Metoda naszych babć, czyli syrop z cebuli zdziała cuda. Doskonale działa także na kaszel anyż i koper włoski dodany do inhalacji. Warto zadbać również zadbać o świeże powietrze w domu.

ciąża kaszel w ciąży leczyć kaszel w ciąży domowe sposoby na kaszel w ciąży
Komentarze
Dodano: 28 Maj 2016
Autor: Ola
Ocena:
Na mnie domowe sposoby nie działają. Wybierając leki zawsze patrze na skład żeby nie było nic co może szkodzić. Ostatnio męczy mnie często kaszel i w takim przypadku pije syrop dla dzieci. Polecił mi go ginekolog bo ma naturalny skład i nie zaszkodzi dzidzi w brzuchu. Do tego dicotuss można brać na noc a wiadomo że wtedy męczy kaszel najbardziej
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach