45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak rozpoznać, że to poród? 7 objawów

Jak rozpoznać, że to poród? 7 objawówJak rozpoznać, że to poród? 7 objawów

Ciąża jest pięknym okresem w życiu każdej kobiety, z jeszcze piękniejszym finałem. Wiele matek martwi się, że nie będą świadome rozpoczęcia porodu, skoro nigdy nie rodziły. Bez obaw – zazwyczaj trudno to przeoczyć! Rychłe przyjście maleństwa na świat zwiastuje kilka oznak, które możesz wychwycić sama.

  • Jak rozpoznać poród?

  • Czy skurcze oznaczają poród?

  1. Obniżenie się brzucha – na kilka tygodni przed porodem, zwłaszcza w przypadku pierwszej ciąży, brzuch opada niżej. Dzieje się tak dlatego, że dziecko przybiera wygodniejszą pozycję, która ułatwi mu przyjście na świat. Ma to swoją dobrą i złą stronę – przyszłej mamie łatwiej jest oddychać, ale jednocześnie może odczuwać znacznie większe parcie na pęcherz i częściej oddawać mocz. Przy kolejnych ciążach objaw ten może zaniknąć, dlatego przypisuje się go przede wszystkim pierwszemu porodowi.
  2. Wydalenie czopa śluzowego – jest to swego rodzaju korek zamykający ujście szyjki macicy. Jego usunięcie następuje przez wydalenie go. Dzieje się tak czasem dopiero w trakcie porodu, ale może zdarzyć się również już dwa tygodnie przed. Czop śluzowy jest wodnistej lub galaretowatej konsystencji, a jego kolor może być ciemnoczerwony, różowy lub brązowy. Czasami odchodzi kilka dni, innym razem jednego dnia, zależnie od organizmu.
  3. Odejście wód płodowych – najczęściej wody płodowe wyciekają powoli, nie tak nagle i widowiskowo jak na filmach (choć to również się zdarza). Mogą odejść na kilka godzin przed porodem, a czasem wcale i wówczas konieczne jest przebicie pęcherza płodowego. Ważny jest ich kolor: słomkowy lub przezroczysty jest właściwy, a zielonkawy oznacza niebezpieczeństwo, dlatego w ostatnim przypadku powinno się jak najszybciej udać do szpitala.
  4. Zmiana samopoczucia – zależnie od organizmu i psychiki, kobieta czuje się podenerwowana, niespokojna lub wręcz przeciwnie – wyjątkowo rozluźniona. Zmiana nastroju może świadczyć o tym, że poród będzie już niedługo. Czasem pojawiają się również napady apetytu, ponieważ organizm magazynuje energię w związku z czekającym go wysiłkiem.
  5. Rozwolnienie – również biegunka może oznaczać przyjście maluszka na świat. Jelita opróżniają się, aby dziecko mogło łatwiej wyjść.
  6. Rozwarcie szyjki macicy – wiele dni przed porodem szyjka macicy skraca się i stopniowo rozwiera. Za pełne rozwarcie, umożliwiające poród uznaje się 7-10 cm. U każdej kobiety tempo rozwierania się szyjki jest inne, dlatego nie warto porównywać się z innymi mamami.
  7. Regularne skurcze – czyli właściwie objaw dający niemal stuprocentową pewność, że to już. Dzieje się tak, jeśli występują w odstępach co 5-10 minut oraz trwają od 30 do 75 sekund. Problemem jest to, że często skurcze pojawiają się na kilka dni przed porodem, lecz są to jedynie skurcze przepowiadające. Wiele kobiet mylnie bierze je za moment porodu, choć stanowią one tylko trening mięśni macicy. Prawdziwych porodowych skurczów nie sposób jednak pomylić z czymś innym, więc przy kolejnych ciążach ten właściwy moment będzie już bardziej oczywisty.
ciąża poród objawy porodu jak rozpoznać poród wody płodowe skurcze w ciąży
Komentarze
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Ela
Ocena:
Nie każdy porób ma taki sam przebieg, jedna kobieta urodzi w 2 godziny a druga w 24.
Odpowiedź
Dodano: 13 Kwiecień 2016
Autor: Matylda
Ocena:
U mnie poród rozpoczął się od baaaaaaardzo delikatnych skurczy co 3 minuty, nie odeszły wody ani nie było innych objawów, więc bywa różnie.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach