45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Idealna dieta szczęliwej mamy - przygotuj sie na wyzwanie

Idealna dieta szczęliwej mamy - przygotuj sie na wyzwanieIdealna dieta szczęliwej mamy - przygotuj sie na wyzwanie

Po prawie dziewięciu miesiącach oczekiwania, wyrzeczeń, wielu wyzwań pojawia się nareszcie jasne światełko na końcu tunelu. Niedługo urodzi się twoje dziecko i zacznie się niezwykle szalony czas. Większość kobiet wyobraża sobie wówczas siebie w cudownym obrazku z dzieckiem przy piersi lub gdy przytulają je karmiąc je butelką pełną mleka. Zaraz po pojawieniu się na świecie swojej pociechy będziesz musiała zdecydować jaki sposób karmienia malucha wybierasz. Od tego w dużej mierze będzie uzależniony twój sposób żywienia przez następnych kilka miesięcy.

  • Co jeść po porodzie?

  • Jakie produkty jeść po porodzie?

Po porodzie możesz być wyczerpana, rozbita i zmęczona, zastanawiasz się jak najlepiej zadbać o dziecko, co zrobić by twój pokarm służył mu jak najlepiej. Musisz jednak także pomyśleć o sobie. Czas na zregenerowanie sił i odbudowanie formy, bo tylko zadowolona i szczęśliwa mama ma siłę i zapas energii do wyczerpującej opieki na noworodkiem i nowymi wyzwaniami. 

Najważniejsze aby twoja dieta nie zubożała organizmu, była bogata w witaminy i minerały, zmniejszeniu jednak musi ulec wielkość spożywanego białka, możesz zastąpić porcje mięsa na obiad dodatkową porcja mleka.

Jedz chude sery i drób, wołowinę, ryby. Wołowina pozwoli ci dostarczyć organizmowi żelazo, którego poziom zmniejszył się z powodu krwawienia. U niektórych karmionych piersią dzieci mleko może powodować reakcje alergiczne dlatego poleca się jogurt naturalny lub kefir.

Niedługo chcesz powrócić do wagi sprzed ciąży. Jeśli nagromadziłaś zapasy tłuszczu w okresie ciąży możesz spożywać mniej kalorii, wówczas nagromadzony tłuszcz zostanie wykorzystany do produkcji mleka dla twojego malucha a ty stracisz na wadze. Jeśli natomiast masz zbyt niską wagę możesz potrzebować dziennie 500 kalorii więcej niż do tej pory. Potrzebne ci będą także węglowodany, które poprawią ci samopoczucie. Znajdziesz je w ziarnach, ziemniakach, makaronach czy kaszach. Są one bogate w błonnik, umożliwiający ci rozwiązać problemy trawienne.

Pij dużo płynów, przynajmniej osiem szklanej dziennie mogą to być soki, woda, mleko, rosół lub inne zupy. W czasie upałów zwiększ porcje!

Jedz to co lubisz ale urozmaicaj swoje posiłki aby nie ograniczały się do ulubionej czekolady czy ciastek i słodkich napojów. Pamiętaj, że wszystko co zjesz ty przeniknie z twoim mlekiem do organizmu młodego człowieka, który zdany jest tylko na ciebie. Zadbaj więc o to by twoje posiłki były lekkostrawne, gotowane lub duszone, zawierały warzywa. W twoim nowym  dostosowanym do potrzeb małego ssaka sposobie żywienia znajdzie się także miejsce na małe przyjemności. Dogódź sobie od czasu do czasu. Już spełniłaś zalecenia dziewięciomiesięcznej wstrzemięźliwości, teraz zasługujesz na deser. Przynajmniej raz na jakiś czas. Małe ilości cukru nie wpłyna negatywnie na produkcje mleka.

Inne zalecenia dotyczą mam, które albo nie mogą karmić piersią albo nie chcą i zdecydowały się na butelkę. Ta mama nie musi jeść za dwóch, nie musi wzbogacać swoich posiłków wapniem czy witaminami. Może zażyć aspirynę, wypić małego drinka, zjeść ostro przyprawioną potrawę. Po sześciu tygodniach od porodu może zacząć intensywne odchudzanie jeśli ma nadwagę.

Inną kwestią jest twój sposób odżywiania w przypadku gdy twój maluch ma alergię i musisz stosować dietę eliminacyjną lub zrezygnować z wielu produktów. Ale to już rozważania na inny czas.

ciąża dieta po porodzie dieta karmiącej matki co jeść po porodzie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach