45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Grupa II w cytologii – co oznacza?

Grupa II w cytologii – co oznacza?Grupa II w cytologii – co oznacza?

Wyniki cytologii wciąż podaje się w skali Papanicolau, która pozwala wykryć zmiany nowotworowe w bardzo wczesnej fazie rozwoju. Dzięki niej możliwa jest również ogólna ocena stanu szyjki macicy. Wiele kobiet po otrzymaniu wyników cytologii, nie ma pojęcia co oznaczają poszczególne informacje. Konsternację budzą grupy w skali Papanicolau – często nie do końca wiadomo, czy należy się martwić otrzymanym wynikiem, czy też nie.

  • Co oznacza 2 grupa w cytologii?

  • Czy badanie cytologiczne jest skuteczne?

Jest jedną z najczęściej pojawiających się grup u kobiet, szczególnie u tych prowadzących życie seksualne. Jeśli otrzymałaś właśnie taki wynik cytologii, nie musisz się obawiać, ale jednocześnie powinnaś być ostrożna i dowiedzieć się od swojego lekarza, czy istnieje stuprocentowa pewność, że nie masz powodów do zmartwień. Opinia specjalisty jest zawsze najważniejsza. Grupa II w cytologii według skali Papanicolau oznacza, że:

  • Obok komórek prawidłowych znajdują się również komórki zapalne.
  • Nie ma wśród nich jednak komórek, które występują w stanie przedrakowym. Nie są to więc komórki nieprawidłowe, a jedynie sygnalizujące stan zapalny w organizmie.
  • Możesz mieć nadżerkę, ponieważ wynik ten występuje najczęściej u kobiet u których się pojawiła.
  • Nie jesteś zagrożona, ponieważ taki rozmaz uznaje się za „niepodejrzany”.
  • Mimo to należy wyleczyć nadżerkę – jeśli pojawił się stan zapalny, istnieje duża możliwość, że ginekolog przepisze leki przeciwzapalne, a następnie zleci wizytę kontrolną po zakończeniu leczenia.
  • Po wyleczeniu nadżerki powinnaś powtórzyć cytologię.
  • U starszych kobiet może oznaczać zmiany wsteczne, które należy leczyć estrogenami, po czym także zrobić kolejną cytologię w celach kontrolnych.

Jeśli twój rozmaz wykazał I lub II grupę, powinnaś powtarzać badanie co dwa-trzy lata, powtarzanie jest też częstsze w przypadku leczenia nadżerki. Grupa III, a szczególnie IV i V informują o poważniejszych zmianach w organizmie – oznaczają, że mogły pojawić się komórki „nieprawidłowe”, czyli dyplastyczne – mogące przekształcić się z czasem w komórki nowotworowe.

Jak widać, badanie cytologiczne ma ogromne znaczenie dla zdrowia każdej kobiety, ponieważ wiele nieprawidłowości może wymagać odpowiedniego leczenia lub stanowić przeciwwskazanie dla prób zajścia w ciążę. Dlatego jest to bardzo istotne zwłaszcza dla par planujących dziecko – nawet stan zapalny lub łagodne zmiany u kobiety starającej się zajść w ciążę muszą być wyleczone przed zapłodnieniem, aby nie rozprzestrzeniały się w kolejnych miesiącach od poczęcia. Zły wynik cytologii może utrudnić nie tylko zajście w ciążę, ale także utrzymanie jej.

Przy regularnie powtarzanych badaniach, kobieta ma duże szanse przezwyciężyć raka szyjki macicy już w początkowym stadium choroby. Od zakażenia wirusem do rozwoju raka, mija zwykle trzy do dziesięciu lat – dlatego właśnie regularność jest tutaj najważniejsza.

ciąża nowotwór planowanie ciąży cytologia grupa druga w cytologii grupy w cytologii cytologia a rak
Komentarze
Dodano: 20 Kwiecień 2016
Autor: Milena
Ocena:
Robiłam badania i wyszła mi grupa druga w cytologii, miałam jakiś stan zapalny, po leczeniu kontrolne badanie wskazało pierwsza grupę :)
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach