45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Gdy zegar biologiczny tyka... Czas na ciążę

Gdy zegar biologiczny tyka... Czas na ciążęGdy zegar biologiczny tyka... Czas na ciążę

Pod względem fizjologicznym do 20. roku życia jesteśmy już w pełni gotowe począć i urodzić dziecko. Nasza płodność osiąga apogeum, gdy mamy 25 lat, by przez dekadę utrzymać się na wysokim poziomie, po której maleje.

Marzysz o macierzyństwie, ale nie jesteś przekonana, czy to właściwy moment. Istnieje wiele powodów sprzyjających odwlekaniu decyzji – zaczekasz, aż wzmocnisz pozycję zawodową, spłacisz jeszcze kilka lat kredytu... Jest tyle spraw, które najpierw powinny zostać domknięte.

Szczyt płodności

Najodpowiedniejszy czas na ciążę jest przed 30. rokiem życia, co u wielu młodych kobiet koliduje ze zdobywaniem wykształcenia, bądź doświadczenia zawodowego. Nasz organizm jest w pełni rozwinięty, mamy mnóstwo energii, lecz niekoniecznie czujemy instynkt macierzyński. Warto przemyśleć, kiedy chcemy podjąć się nowej roli w naszym życiu, jak rozplanować rozwój zawodowy, gdyż nasza płodność niestety ma ograniczony czas. Przekroczywszy czterdziestkę, możemy nie być zdolne zajść w ciążę, istnieją jednak przypadki, gdy bezpłodność zostaje rozpoznana już w wieku 25 lat. Odwlekanie w nieskończoność tej decyzji jest o tyle niekorzystne, że z wiekiem wzrasta prawdopodobieństwo pojawienia się wad genetycznych, m.in.: zespołu Downa oraz abberacji chromosomalnych, zwiększa się także ryzyko powikłań, czy niedonoszenia ciąży.

  • Kiedy jest największa szansa zajść w ciążę?

  • Jak przygotować się do ciąży?

Współżyj w odpowienie dni

14 dni przed menstruacją pęcherzyk Grafa pęka i uwalnia komórkę jajową, wtedy ma miejsce owulacja. Jeśli zdecydowałyśmy się na ciążę, powinnyśmy się kochać podczas niej i w dniach okołoowulacyjnych. W aptekach możemy zakupić test owulacyjny, który jest dostępny bez recepty. Innym sposobem jest prowadzenie kalendarzyka dni płodych, który wiąże się z codzienną obserwacją śluzu, pomiarem temperatury, co jest dość kłopotliwe. W internecie funkcjonują kalulatory wyliczające dni płodne. Bezsprzecznie najprzyjemniejszym sposobem na zajście w ciążę jest częste współżycie. Seks co dwa, maksymalnie trzy dni zapweni optymalny poziom plemników.

Przed ciążą

Trzy miesiące wcześniej koniecznie wykonaj test na obecność przeciwciał różyczki, zaszczep się przeciw niej, jeśli wynik okaże się ujemny. Pozwoli to ograniczyć ryzyko wad serca i słuchu u dziecka, poronienia. Istotne jest przeprowadzenie USG obejmującego sutki i narząd rodny oraz badania cytologii. Nie zapomnij o teście na obecność przeciwciał toksoplazmozy. Zbadaj poziom cukru we krwi, mocz, a także morfologię, ponieważ niski poziom erytrocytów i hemoglobiny wskauje na niedokrwistość, zaś podwyższony leukocytów na obniżoną odporność. Sprawdź obecność cytomegalii oraz antygenów HBS. Istnieje ryzyko konfliktu serologicznego w przypadku, gdy kobieta ma grupę krwi RH-, a dziecko odziedziczy po tacie RH+, w tym przypadku przeciwciała będą niszczyć krwinki dziecka.

ciąża płodność czas na ciążę
Komentarze
Dodano: 23 Sierpień 2016
Autor: Nina
Ocena:
Edyta sama nie wiem bo mam podobnie, chciałabym mieć drugie dziecko ale za to sytuacja jest niepewna.
Odpowiedź
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Edytka
Ocena:
Odczuwam czas na ciążę, jednak mam niesprzyjające warunki, co zrobić...?
Odpowiedź
Dodano: 13 Kwiecień 2016
Autor: Anetka
Ocena:
Czas na ciążę przeciąga się teraz rzadko która z nas decyduje się świadomie na dziecko przed 25 rokiem życia.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach