45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Gdy dziecko narzeka na ból głowy – sprawdź, co może to oznaczać.

Gdy dziecko narzeka na ból głowy – sprawdź, co może to oznaczać.Gdy dziecko narzeka na ból głowy – sprawdź, co może to oznaczać.

Ból głowy nie jest zarezerwowany tylko dla dorosłych. Może się zdarzyć, że na jego obecność będzie uskarżać się dziecko. Zadaniem rodzica jest wtedy baczna obserwacja potomka i próba ustalenia, co wywołuje dolegliwość, jakiego obszaru dokładnie ona dotyczy i jakiego typu jest to ból.

 • Co jest przyczyną bólu głowy u dziecka?

 • Czy stres jest przyczyną bólu głowy?

Takie działania pomogą nam właściwie zareagować. Być może będziemy w stanie zaradzić problemowi sami. Jeśli nie, zgromadzone przez nas informacje z pewnością przydadzą się w trakcie wywiadu lekarskiego, gdy udamy się z dzieckiem do specjalisty.
Przyczyn dziecięcego bólu głowy może być wiele. Oto najczęstsze z nich.

 1. Uraz głowy.
  Gdy podejrzewasz lub wiesz, że dziecko w ostatnim czasie uderzyło się w głowę, musisz obserwować, czy nie pojawiają się typowe symptomy wstrząśnienia mózgu, jak: senność, nudności, wymioty, czy zaburzenia równowagi.
 2. Stres.
  Tu ból zazwyczaj pojawia się popołudniami i wieczorem. Dotyczy okolic czoła, skroni lub potylicy. Warto ustalić, co jest powodem niepokoju dziecka, by uniknąć zaburzeń emocjonalnych, a nawet depresji. Szczera rozmowa i zdobycie zaufania młodego człowieka powinny przynieść pozytywne rezultaty.
 3. Niehigieniczny tryb życia.
  Długie godziny spędzone przed telewizorem czy komputerem, złe odżywianie, brak ruchu, za mało lub za dużo snu, za częste przebywanie na słońcu – wszystko to może powodować bolesność głowy.
 4. Przeziębienie lub grypa.
  Ból głowy często jest jednym z pierwszych objawów infekcji wirusowych, bakteryjnych oraz chorób zakaźnych, np. ospy wietrznej.
 5. Migrena.
  U dzieci ból jest najczęściej obustronny, zlokalizowany w okolicy skroni lub czoła, ostry i pulsujący. Obok niego mogą wystąpić: senność, nudności, wymioty, światłowstręt, przewrażliwienie na dźwięki albo zapachy, czyli tzw. aura. Najbardziej zagrożone migreną są dzieci, których przynajmniej jedno z rodziców cierpi na tę dolegliwość.
 6. Zaburzenia wzroku.
  Systematyczne, popołudniowe lub wieczorne bóle głowy dziecka mogą sygnalizować również wady wzroku, jak krótkowzroczność oraz astygmatyzm. Jeśli je podejrzewasz, jak najszybciej zaprowadź dziecko do okulisty.
 7. Stan zapalny ucha.
  Może mu towarzyszyć silny ból zarówno ucha, jak i głowy, a dodatkowo gorączka, brak apetytu, niespokojność, drażliwość i płaczliwość dziecka.
 8. Chore zatoki.
  Nawracające bóle głowy, szczególnie dotkliwe przy pochylaniu jej, zlokalizowane u nasady nosa czy w okolicy czoła, ze współwystępującym katarem i zatkanym nosem, to najprawdopodobniej sygnał, że dziecko zmaga się z zapaleniem zatok.
 9. Dolegliwości o podłożu neurologicznym.
  Ból głowy towarzyszy im rzadko, jednak może się zdarzyć przy: zapaleniu opon mózgowych, krwawieniu podpajęczynówkowym albo nowotworze mózgu. To bardzo poważne choroby, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej.
 10. Niedożywienie.
  Ból głowy może się pojawić, gdy dziecko je za mało i nieregularnie, a jego dieta jest źle zbilansowana. Konsekwencją jest hipoglikemia, czyli niedocukrzenie krwi z powodu za małej ilości pożywienia.
ból głowy ból głowy u dziecka gdy dziecko boli głowa dlaczego dziecko boli głowa przyczyny bólu głowy dziecka
Komentarze
Dodano: 23 Lipiec 2016
Autor: Tomasz
Ocena:
Dużo tych możliwych przyczyn. I bądź tu człowieku mądry i dobrze zdiagnozuj.
Odpowiedź
Dodano: 03 Czerwiec 2016
Autor: Iza
Ocena:
Moja córka od razu sygnalizuje ból głowy, najczęściej zaczynamy od odpoczynku z kompresem na głowie, a jak nie pomaga to w ostateczności paracetamol.
Odpowiedź
Dodano: 04 Maj 2016
Autor: Tomasz
Ocena:
Czyli z tego wychodzi, że ból głowy może oznaczać praktycznie wszystko. I bądź tu człowieku mądry.
Odpowiedź
Dodano: 11 Kwiecień 2016
Autor: Monika
Ocena:
Gdy moje dziecko boli głowa daję małą dawkę paracetamolu, ale to rzadkość i najczęściej wystepuje po silnych emocjach lub przed przeziębieniem.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach