45 287 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Foliany i kwas foliowy. Czym się od siebie różnią?

Foliany i kwas foliowy. Czym się od siebie różnią?Foliany i kwas foliowy. Czym się od siebie różnią?

Wydawałoby się, że kwas foliowy i foliany są do siebie podobne. W końcu każdy z tych związków należy do tej samej grupy – są po prostu odmiennymi formami chemicznymi witaminy B9. Błędne jest jednak traktowanie ich jako czegoś o podobnym działaniu, ponieważ istnieje między nimi wiele znaczących różnic. Każdy z tych składników ma inny wpływ na ludzki organizm. Poznaj różnie pomiędzy kwasem foliowym a folianami.

Witamina B9 występuje w naturze pod postacią folianów. Są  więc najbardziej naturalną formą tej witaminy, trafiającą do naszego krwioobiegu. Pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie:

  • Na co kwas foliowy?

  • Co to foliany?

  • Zapobiegają zaburzeniom rozwoju płodu u kobiet w ciąży,
  • Zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby serca i zawału,
  • Zapobiegają powstawaniu nowotworów.

Suplementacja witaminą B9 jest więc bardzo ważna – jej niedobór prowadzi do występowania wielu groźnych chorób. Dlatego tak wiele osób sięga po suplementy z tym składnikiem, nie wiedząc jednak, że większość z nich posiada w składzie kwas foliowy, nie zaś same foliany.

Kwas foliowy a foliany  – to nie to samo

To właśnie kwas foliowy najczęściej występuje w suplementach (zaleca się uzupełnianie go np. przez kobiety w ciąży), dodawany jest także do produktów spożywczych. Stanowi syntetyczną (nie zaś naturalną, jak w przypadku folianów) formę witaminy B9. Powszechnie uznawano, że to właśnie kwas foliowy jest lepiej przyswajalny przez organizm, jednak najnowsze badania udowadniają, że dieta bogata w foliany przynosi równie zadowalające efekty.

Może przynosić nawet lepszy rezultat, ponieważ kwas foliowy jest przekształcany w aktywną formę witaminy B9 dopiero w wątrobie, nie zaś już w układzie trawiennym, jak jest w przypadku folianów. Właśnie dlatego przyswajanie kwasu foliowego może być mniej efektywne, może odkładać się w organizmie. Co gorsza, zbyt wysoka zawartość kwasu foliowego może skutkować problemami zdrowotnymi – zamaskowaniem niedoboru witaminy B12 i ryzykiem pojawienia się nowotworu.

Najzdrowsze źródła witaminy B9. Jak najlepiej przyjmować foliany?

Żadne suplementy nie zastąpią całkowicie zdrowej, zróżnicowanej diety. Witamina B9 najlepiej jest przyswajana przez organizm właśnie z żywnością. Idealnym źródłem będą zielone warzywa liściaste – jarmuż, szpinak, sałata, a także drożdże, produkty pełnoziarniste, szparagi, awokado, owoce cytrusowe, brokuły i brukselki. Oczywiście są momenty życia, w których zapotrzebowanie na witaminę B9 wzrasta, np. w przypadku kobiet planujących zajście w ciążę i tych już w „stanie błogosławionym”. Suplementacja zalecana jest wówczas minimum sześć tygodni przed zapłodnieniem, oraz konieczna w trakcie ciąży.

kwas foliowy ciąża foliany witamina B9
Komentarze
Dodano: 03 Wrzesień 2016
Autor: Monika
Ocena:
Znam oba te pojęcia i wydawało mi się, że to synonimy. Znowu dowiedziałam się czegoś nowego. Dziękuję.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 287 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach