Wszędzie mówi się o pozytywnym wpływie owoców na jakość życia. Powtarza się, że dzięki nim zadbasz o swoje zdrowie i samopoczucie, sprawią, że zaczniesz lepiej wyglądać, a nawet unikniesz groźnych chorób. Okazuje się, że mają one wpływ także na płodność – przyszli rodzice muszą zadbać o spożywanie posiłków, które sprawią, że komórki rozrodcze będą jak najwyższej jakości.
Co to są fitoskładniki?
Co to jest likopen?
- Wybieraj warzywa o intensywnej barwie, ponieważ kolor mówi o ilości fitskładników, które się w nich znajdują. Najbardziej znanym fitoskładnikiem jest beta-karoten przeciwdziałający poronieniom i sprzyjający utrzymaniu równowagi hormonalnej. Badania przeprowadzone na krowach udowodniły, że te które nie otrzymywały dostatecznej ilości beta-karotenu częściej były narażone na opóźnienie owulacji i powstawanie torbieli. Dodatkowo, składnik ten jest wręcz niezbędny do produkcji progesteronu potrzebnego do utrzymania ciąży. Znajdziesz go w pomarańczowych i żółtych owocach oraz zielonych warzywach liściastych.
- Kolejny tego typu składnik to DIM, który wspomaga metabolizm estrogenów u kobiet i mężczyzn. U kobiet chroni między innymi przed powstaniem mięśniaków, zaś u panów zwiększa ilość testosteronu i pomaga zachować harmonię między estrogenem a testosteronem. DIM znajdziesz w jarmużu, kapuście i brukselce.
- Wśród fitoskładników znajduje się też likopen występujący w czerwonych owocach i warzywach, np. w pomidorach, arbuzach i czerwonej papryce. Spożywanie ich zapobiega powstawaniu nowotworów szyjki macicy i prostaty.
- Spożywaj również błękitno-fioletowe owoce, które zawierają antocyjany działające przeciwzapalnie. Antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo działają także cebula i czosnek. Unikniesz w ten sposób różnych infekcji intymnych, utrudniających zajście i przebycie ciąży.
Co jeszcze możesz zrobić?
Oprócz diety opartej na dostarczaniu fitoskładników, włącz do niej kilka innych bardzo ważnych składników:
- Tłusty nabiał – zjedzenie dziennie jednej porcji pełnotłustego produktu nabiałowego zmniejsza ryzyko bezpłodności owulacyjnej o ponad 20%.
- Cynk – polecany przede wszystkim dla przyszłych ojców, gdyż wspomaga funkcjonowanie narządów rozrodczych. Zwiększa poziom testosteronu i objętość nasienia. Znajdziesz go w pieczywie razowym, graham i innych produktach zbożowych z pełnego przemiału, w nasionach roślin strączkowych, jajkach, mięsie, mleku i jego przetworach.
- Witamina E – jej niedobór prowadzi do zwyrodnienia plemników i zaburzeń przebiegu ciąży u kobiet. Nie bez powodu nazywa się ją witaminą płodności. Obecna jest przede wszystkim w orzechach laskowych, żółtkach jaj, olejach roślinnych, warzywach liściastych, natce pietruszki, margarynach.
- Kwas foliowy – niezbędny w czasie ciąży, ale także w okresie starań przyszłych rodziców. Poprawia ruchliwość plemników i jakość nasienia, a także wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu krwiotwórczego. Jego źródłem są brokuły, nasiona roślin strączkowych, produkty zbożowe w pełnego przemiału, warzywa liściaste, owoce cytrusowe, drożdże.
Co o tym sądzisz?