45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Fitoskładniki najlepsze na płodność. Dowiedz się, co jeść!

Fitoskładniki najlepsze na płodność. Dowiedz się, co jeść!Fitoskładniki najlepsze na płodność. Dowiedz się, co jeść!

Wszędzie mówi się o pozytywnym wpływie owoców na jakość życia. Powtarza się, że dzięki nim zadbasz o swoje zdrowie i samopoczucie, sprawią, że zaczniesz lepiej wyglądać, a nawet unikniesz groźnych chorób. Okazuje się, że mają one wpływ także na płodność – przyszli rodzice muszą zadbać o spożywanie posiłków, które sprawią, że komórki rozrodcze będą jak najwyższej jakości.

  • Co to są fitoskładniki?

  • Co to jest likopen?

  1. Wybieraj warzywa o intensywnej barwie, ponieważ kolor mówi o ilości fitskładników, które się w nich znajdują. Najbardziej znanym fitoskładnikiem jest beta-karoten przeciwdziałający poronieniom i sprzyjający utrzymaniu równowagi hormonalnej. Badania przeprowadzone na krowach udowodniły, że te które nie otrzymywały dostatecznej ilości beta-karotenu częściej były narażone na opóźnienie owulacji i powstawanie torbieli. Dodatkowo, składnik ten jest wręcz niezbędny do produkcji progesteronu potrzebnego do utrzymania ciąży. Znajdziesz go w pomarańczowych i żółtych owocach oraz zielonych warzywach liściastych.
  2. Kolejny tego typu składnik to DIM, który wspomaga metabolizm estrogenów u kobiet i mężczyzn. U kobiet chroni między innymi przed powstaniem mięśniaków, zaś u panów zwiększa ilość testosteronu i pomaga zachować harmonię między estrogenem a testosteronem. DIM znajdziesz w jarmużu, kapuście i brukselce.
  3. Wśród fitoskładników znajduje się też likopen występujący w czerwonych owocach i warzywach, np. w pomidorach, arbuzach i czerwonej papryce. Spożywanie ich zapobiega powstawaniu nowotworów szyjki macicy i prostaty.
  4. Spożywaj również błękitno-fioletowe owoce, które zawierają antocyjany działające przeciwzapalnie. Antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo działają także cebula i czosnek. Unikniesz w ten sposób różnych infekcji intymnych, utrudniających zajście i przebycie ciąży.

Co jeszcze możesz zrobić?

Oprócz diety opartej na dostarczaniu fitoskładników, włącz do niej kilka innych bardzo ważnych składników:

  • Tłusty nabiał – zjedzenie dziennie jednej porcji pełnotłustego produktu nabiałowego zmniejsza ryzyko bezpłodności owulacyjnej o ponad 20%.
  • Cynk – polecany przede wszystkim dla przyszłych ojców, gdyż wspomaga funkcjonowanie narządów rozrodczych. Zwiększa poziom testosteronu i objętość nasienia. Znajdziesz go w pieczywie razowym, graham i innych produktach zbożowych z pełnego przemiału, w nasionach roślin strączkowych, jajkach, mięsie, mleku i jego przetworach.
  • Witamina E – jej niedobór prowadzi do zwyrodnienia plemników i zaburzeń przebiegu ciąży u kobiet. Nie bez powodu nazywa się ją witaminą płodności. Obecna jest przede wszystkim w orzechach laskowych, żółtkach jaj, olejach roślinnych, warzywach liściastych, natce pietruszki, margarynach.
  • Kwas foliowy – niezbędny w czasie ciąży, ale także w okresie starań przyszłych rodziców. Poprawia ruchliwość plemników i jakość nasienia, a także wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu krwiotwórczego. Jego źródłem są brokuły, nasiona roślin strączkowych, produkty zbożowe w pełnego przemiału, warzywa liściaste, owoce cytrusowe, drożdże.
potencja ciąża płodność planowanie ciąży likopen
Komentarze
Dodano: 26 Październik 2016
Autor: Renata
Ocena:
Ja długo nie mogłam zajść w ciążę, już myślałam, że się nie uda, aż w końcu zaskoczyło. Przyznam, że zdrowo się oboje z mężem odżywiamy.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach