45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Fakty i mity o czarnej herbacie. Pomaga czy szkodzi?

Fakty i mity o czarnej herbacie. Pomaga czy szkodzi?Fakty i mity o czarnej herbacie. Pomaga czy szkodzi?

Gdy przeszukujesz wzrokiem sklepowe półki w poszukiwaniu zdrowej herbaty, z pewnością najczęściej stawiasz na zieloną, czerwoną lub ziołową. Oczywiście od tej „zwykłej” odmiany, czyli czarnej herbaty, nie sposób się odzwyczaić – zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem spożywanych przez ludzi płynów. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie: jak ten popularny napój wpływa na nasz organizm?

Na polskim rynku dostępne są różne rodzaje herbat: białe, czerwone, zielone i czarne. Przedstawiamy listę najczęściej powtarzanych mitów i prawd na temat jej czarnej odmiany.

  • Jakie właściwości ma czarna herbata?

  • Czy czarna herbata jest zdrowa?

Mocna czarna herbata działa jak kawa

Fałsz. Kofeina zawarta w herbatach ma najwyższą aktywność do trzeciej minuty parzenia. Wówczas, gdy napar jest jeszcze „lekki” (a nie mocny), działa najbardziej pobudzająco. Po tym czasie, kofeina zaczyna wiązać się z polifenolami i z czasem jej właściwości pobudzające spadają. Wynika z tego, że – paradoksalnie – im dłużej herbata parzona, tym mniej pobudzające jest jej działanie. Dodatkowo warto wiedzieć, że kofeina z herbaty ma inne działanie, niż ta zawarta w kawie. W herbacie wiąże się ona z polifenolami, przez co ma łagodne działanie, nie wchłania się całkowicie, tylko częściowo, a także jest w krótkim czasie wydalana. Ma więc bardziej działanie „orzeźwiające” niż pobudzające.

Zielona herbata jest zdrowsza niż czarna

Fałsz i prawda. Tutaj odpowiedź nie jest taka jednoznaczna. Badania naukowców dowiodły, że czarna herbata jest tak samo zdrowa jak zielona. Różnią się jednak swoim wpływem na ludzki organizm. Choć pochodzą z tej samej rośliny, obie produkowane są ze świeżych pędów, to jednak każda z nich inaczej na nas oddziałuje. Mimo to, kubek czarnej herbaty (zależnie od jej jakości i rodzaju) posiada podobną liczbę polifenoli jak kubek zielonej herbaty. Oprócz tego, w czarnej odmianie znajduje się również teaflawina poprawiająca funkcje poznawcze mózgu i zmniejszająca stężenie cholesterolu we krwi. Mowa tu oczywiście o herbacie pitej bez dodatku cukru i soków, ponieważ jej „czysta forma” będzie dla nas najkorzystniejsza.

Jest niezdrowa dla dzieci

Prawda. Nie zaleca się jej jako napoju dla najmłodszych, co z pewnością zdziwi wiele osób. W czarnej mocnej herbacie znajduje się wiele niekorzystnych dla dzieci składników. Lepszą formą będzie słaby napar z plasterkiem cytryny, z dodatkiem miodu, albo herbatki owocowe, jednoskładnikowe, np. malinowe.

Działa odwadniająco

Fałsz. To jeden z najczęściej powtarzanych mitów na temat herbat. Nawadnia tak samo dobrze jak woda, a dodatkowo zabezpiecza nasz organizm przed niektórymi nowotworami i chorobami serca. Najważniejszym i najcenniejszym składnikiem herbaty są przeciwutleniacze, czyli polifenole.

herbatki cholesterol polifenole herbata czarna herbata
Komentarze
Dodano: 20 Maj 2016
Autor: Wioleta
Ocena:
A ja cały czas piłam czarną herbatę z cytryną, a ostatnio gdzieś słyszałam opinię, że to bardzo niezdrowe jest.
Odpowiedź
Dodano: 05 Maj 2016
Autor: Aneta
Ocena:
Mnie z kolei zaskoczyło, że nie powinno się podawać herbaty dzieciom. Zawsze myślałam, że to neutralny płyn.
Odpowiedź
Dodano: 01 Maj 2016
Autor: Hasztak
Ocena:
O, to nie wiedziałam o tym, ze nie działaja pobudzająca - a ja sobie parzyłam herbate nero zamiast kawy, której nie lubie :(
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach