Jeśli myślisz, że tymianek i szałwia spełniają jedynie rolę przypraw poprawiających smak niektórych potraw, jesteś w błędzie. Każde z nich ma szereg właściwości, które są stosowane zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. Szałwia doskonale pobudza procesy trawienne i pielęgnuje skórę, a tymianek likwiduje trądzik i kaszel. Przedstawiamy powody, dla których warto dodać te dwie przyprawy do swojego menu i to nie tylko ze względu na walory smakowe!
Tymianek to roślina o drobnych zielonych listkach i z kwiatostanem w kolorze fioletu. Jest jedną z najczęściej wykorzystywanych przypraw również w polskich kuchniach. Cechuje go lekko gorzki posmak i przyjemny zapach. Najlepiej smakuje w połączeniu z daniami z drobiu, dziczyzny, rybami i dodatkiem czosnku, liścia laurowego, pietruszką lub cebulą.
Czy szałwia jest zdrowa?
Czy tymianek jest zdrowy?
Właściwości zdrowotne tymianku
Jest to przyprawa wspomagająca układ pokarmowy człowieka, dlatego stosuje się go do tworzenia leków przeciwdziałających dolegliwościom wątrobowym, nieżytowi żołądka, podrażnieniom jelit, a także biegunce. Oprócz tego, tymianek ma działanie przeciwzapalne, dlatego jest doskonałym sposobem na odkażenie kanałów zębowych, leczenie stanów zapalnych pochwy i załagodzenie bólów reumatycznych.
Na tym nie kończą się zdrowotne właściwości tymianku. Jest on ziołem mającym dobry wpływ na nasze drogi oddechowe, zwłaszcza w leczeniu infekcji jamy ustnej i gardła. Działa wykrztuśnie, aseptycznie, antybakteryjnie i rozkurczowo. Jest też źródłem witaminy C oraz witamin z grupy B, związków mających działanie antyoksydacyjne i przeciwgrzybiczne, oraz składników mineralnych, w tym bardzo cennego żelaza.
W kosmetyce stosuje się go do wyrobu kosmetyków służących do pielęgnowania skóry trądzikowej i tłustej, ponieważ ma działanie oczyszczające. Regeneruje dziąsła, więc jest składnikiem past do zębów, oraz wspomaga leczenie przetłuszczania się skóry głowy i łupieżu, dlatego znajduje się w składzie preparatów do pielęgnacji włosów.
Właściwości zdrowotne szałwii
Z kolei szałwia sprawdzi się zwłaszcza w przypadku dolegliwości u kobiet – zawarte w niej fitoestrogeny i olejki eteryczne mają działanie przeciwzapalne i rozkurczowe. Wspomogą uregulowanie miesiączek i zmniejszą występujący podczas krwawienia ból.
Szałwia to zioło przydatne również w okresie menopauzy, gdyż zmniejszy związane z nią dolegliwości, takie jak uderzenia gorąca, nocne poty, bezsenność i wahania nastrojów. Picie naparu z szałwii pomoże również zahamować laktację na koniec okresu karmienia piersią, przeciwdziałając nawałowi pokarmu. Poza tym, szałwia to sposób na nadmierną potliwość, która jest spowodowana gorączką lub poważniejszymi schorzeniami, jak np. nadczynnością tarczycy.
Podobnie jak tymianek reguluje trawienie, powstrzymując powstawanie wzdęć i innych dolegliwości, a nawet obniżając poziom cukru we krwi. Liście szałwii mają też swoje miejsce w kosmetyce, gdyż opóźniają powstawanie zmarszczek, leczą łuszczycę, wypryski, trądzik i grzybicę. Powstrzymuje działania grzybów i bakterii, stanowiąc silną broń w likwidowaniu wszelkiego rodzaju zakażeń, np. aft, zapalenia migdałków czy owrzodzeń.
Co o tym sądzisz?