45 287 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Druga ciąża?! Czy łatwiejsza od pierwszej?

Druga ciąża?! Czy łatwiejsza od pierwszej?Druga ciąża?! Czy łatwiejsza od pierwszej?

Opinii o ciążach jest tyle, ile kobiet. Każdy bowiem poród i wcześniej ciąża przebiega indywidualnie i nie mamy możliwości przewidzieć jak będzie to u nas wyglądało. Przy pierwszej ciąży kobieta nie wie, co ją czeka, czego może się spodziewać. Z kolei druga ciąża powinna być już łatwiejsza ze względu na doświadczenie mamy. Zawsze jednak, niezależnie od tego, która to ciąża obawa przed nią pojawia się zawsze. Zmieniają się jedynie wątpliwości.

  • Czy druga ciąża jest łatwiejsza?

  • Czy drugi poród jest szybszy?

Łagodniej?

Co prawda nie u każdej kobiety zasada, że druga ciąża przebiega łagodniej – sprawdza się. Jednak w wielu przypadkach tak jest. Wiąże się to z brakiem dolegliwości, które męczyły podczas pierwszej ciąży – nudności, senność, złe samopoczucie, zachcianki pokarmowe. Wynika to, między innymi z tego, że mięśnie są bardziej elastyczne i rozciągnięte. Dodatkowo – drugie dziecko układa się niżej, dzięki czemu przyszła mama może swobodniej oddychać i męczy jej zgaga.

Minus?

– dziecko bardziej uciska pęcherz sprawiając, że wizyty w toalecie są częstsze.

Jeżeli jednak jakieś dolegliwości się pojawią, przyszła mama wie już jak może im zapobiec, ponieważ już sprawdziła sposoby np. na poranne mdłości czy spuchnięte nogi.
Warto jednak pamiętać, że łagodniejszy przebieg ciąży nie jest wynikiem przypadku. Ma na to wpływ właściwe zadbanie o siebie podczas pierwszej ciąży i zaraz po niej. Istotną rolę odgrywa tu odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz pielęgnacja ciała. Jeżeli nie zadbamy o to, wówczas mogą pojawić się żylaki czy rozstępy.

Poród – sprawniejszy

Jest krótszy i sprawniejszy od tego pierwszego, ponieważ szyjka macicy rozszerza się szybciej niż w czasie pierwszego porodu. Zazwyczaj dochodzi również do jej skrócenia i rozszerzenia jeszcze przed rozpoczęciem akcji porodowej. Ponadto przyszła mama już wie kiedy przeć, jaką pozycję zająć i na co zwracać uwagę – dlatego też jej współpraca z położnymi przebiega znacznie lepiej.

Pewność siebie i spokój

Druga ciąża jest łatwiejsza dla mamy, ponieważ wie, co ją czeka. Zna poszczególne etapy ciąży, potrafi ją kontrolować, przypilnować terminowości badań. Ewentualne zmiany samopoczucia lub drobne dolegliwości nie wiążą się z paniką i zagubieniem – znane są już sposoby radzenia sobie z nimi.

Minusy

Wiążą się one przede wszystkim z brakiem czasu, odpoczynku oraz wolnej chwili dla samej siebie.

  • zmęczenie – zwiększa się liczba obowiązków, ponieważ opieką należy otoczyć już dwójkę dzieci, między które należy sprawiedliwie dzielić czas
  • mniej czasu dla siebie – większość pochłaniają dzieci i obowiązki w domu; relaks i chwila dla samej mamy będą należały do rzadkości

Ważne wsparcie

W takich momentach nieocenione jest wsparcie najbliższych, a zwłaszcza męża lub partnera. Jemu również jest łatwiej, jest doświadczony po pierwszym dziecku i łatwiej jest mu pomóc przy kolejnym. Jest również pewniejszy siebie, dzięki czemu może wyręczyć mamę w wielu czynnościach przy noworodku oraz przy starszym dziecku.

ciąża druga ciąża drugie dziecko kolejna ciąża drugi poród
Komentarze
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Lena
Ocena:
Przy pierwszej ciąży poród trwał 2,5h to czy przy drugiej mogę się spodziewać jeszcze krótszego? Chyba nie do końca prawda.
Odpowiedź
Dodano: 13 Kwiecień 2016
Autor: Monika
Ocena:
Dla mnie druga ciąża miała gorszy przebieg, pierwsza poszła jakbym wcale w niej nie była, a w drugiej musiałam bardzo na siebie uważać.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 287 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach