45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Domowe sposoby na chore zatoki – 5 metod, które pokochały nasze mamy i babcie!

Domowe sposoby na chore zatoki – 5 metod, które pokochały nasze mamy i babcie!Domowe sposoby na chore zatoki – 5 metod, które pokochały nasze mamy i babcie!

Rozpychający ból u nasady nosa wraz z najdrobniejszym wysiłkiem czy lekkim pochyleniem zdaje się promieniować na czoło? Doskwiera ci odczucie niedrożności nosa, wewnątrz którego zalega gęsta wydzielina kataru? Wszystko wskazuje, że dopadło cię zapalenie zatok.

O ile symptomy nie ciągną się co najmniej przez 12 tygodni, ani nie daje o sobie znać ropna wydzielina, bądź gorączka, obejdzie się bez interwencji lekarskiej. Domowe sposoby na chore zatoki, wspomogą walkę z uporczywymi dolegliwościami.

  • Jak radzić sobie z zatokami?

  • Czy maść pomoże na zatoki?

Źródło bólu

Do zatok prowadzą wąskie ujścia od jamy nosowej, przez które powietrze powinno docierać swobodnie wraz z wydzieliną wytwarzaną przez błonę śluzową. Produkcja tej wydzieliny narasta, gdy stan zapalny zaczyna obejmować zatoki, a śluzówka ulega rozpulchnieniu. Prowadzi to do odczucia charakterystycznego, rozsadzającego bólu głowy.

Optymalne nawilżenie

Dobrze nawilżona błona śluzowa nosa, skutecznie odgrodzi jamę nosową od drobnoustrojów. Nawilżenie najłatwiej zyskamy przez pozostawienie wilgotnego ręcznika na grzejniku, zastosowanie nawilżacza powietrza oraz spożywanie każdego dnia 3 litrów wody.

Przyprawy kuchenne

Rozgrzewająca herbatka z plasterkiem imbiru lub szczyptą cynamonu pozwoli odetkać nos, podobnie jak przystawienie do nosa świeżo startego chrzanu oraz wdychanie jego ostrej woni.

Zalecane maści

Domowe sposoby na chore zatoki obejmują również apteczne maści, które należy rozprowadzić na powierzchni skroni i czoła, po czym miejsca te powinny zostać przewiązane ciepłą opaską. Poszukujmy wyrobów kamforowych, eukaliptusowych, rozmarynowych, jałowcowych, bądź sosnowych. Terapii tej nie mogą stosować posiadacze cery naczynkowej czy wrażliwej z uwagi na pieczenie skóry.

Ciepłe okłady

Okłady pozwolą uporać się z bólem u nasady nosa. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w skarpetce 1-2 łyżek grochu, a następnie podgrzanie w temperaturze 60 stopni Celsjusza, co najłatwiej uczynić w piekarniku. Z kolei woreczki z solą leczniczą, którą można nabyć w aptece, są zasobne w związki bromu i jodu, które przyczynią się do oczyszczenia nosa.

Ulga czerpana z inhalacji

Domowe sposoby na chore zatoki to również inhalacje na bazie 7 łyżek soli połączonych z litrem wody. Kiedy roztwór będzie wciąż ciepły, choć już nie parzący, pochylamy się nad garczkiem, w którym został rozprowadzony. Wrzucając do jeszcze wrzącego roztworu herbatkę miętową, usprawnimy oddychanie i zwalczymy część bakterii. W czasie inhalacji zaleca się nakryć głowę ręcznikiem, a sam zabieg powtarzać dwa razy dziennie. Po 5 dniach powinniśmy poczuć się lepiej.

ból głowy zatoki zapalenie zatok chore zatoki leczenie zatok domowe sposoby na zatoki sposoby na chore zatoki chore zatoki objawy
Komentarze
Dodano: 19 Kwiecień 2016
Autor: Aldona
Ocena:
Na chore zatoki stosuję herbatkę z imbirem inhalacje i coś przeciwbólowego.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach