45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Dna moczanowa, artretyzm, podagra - przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Dna moczanowa, artretyzm, podagra - przyczyny, objawy i sposoby leczeniaDna moczanowa, artretyzm, podagra - przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Dna moczanowa, artretyzm, podagra – jakie schorzenia kryją te różnie brzmiące nazwy? Ano wskazują na jedną chorobę, często identyfikowaną potocznie jako „choroba bogaczy”. Zazwyczaj borykają się z nią mężczyźni po 60. roku życia. Mimo usilnych starań i przeprowadzanych analiz, nie stwierdzono dotychczas pewnego źródła i podłoża zachorowalności na tę przypadłość. A jest nią ostre zapalenie stawów. Czy istnieją jakieś środki zaradcze w postępowaniu przy tej chorobie? Jak ją rozpoznać i jakie ostatecznie podjąć środki leczenia?

 

  • Jakie są objawy dny moczanowej?

  • Od czego powstaje dna moczanowa?

Dna moczanowa – co to właściwie jest za choroba?

Najprościej zidentyfikować tę chorobę jako bolesne i poważnie utrudniające funkcjonowanie zapalenie stawów. Zazwyczaj atakuje gwałtownie i z dużym nasileniem, obejmując głównie staw śródstopno-paliczkowy. Niekiedy objawia się także guzkami dnawymi lub kamieniami nerkowymi. Podwyższony poziom kwasu moczowego może wskazywać na problem z zapaleniem stawów. Jego nadmiar powoduje, że się krystalizuje, i odkłada w stawach, ścięgnach, finalnie przyczyniając się do występowania obrzęków, zaczerwienień i bolesności.

Dna moczanowa – objawy

Słyszysz o dnie moczanowej czy artretyzmie, a najpewniej nie wiesz, z czym możesz mieć do czynienia lub nie zdajesz sobie sprawy, że dolegliwości, które Cię spotykają mogą oznaczać właśnie tę przypadłość. Dlatego bardzo ważne jest rozszyfrowanie tych tajemniczo brzmiących nazw i poznanie objawów, które tej chorobie towarzyszą. Najprostsze podejrzenie pada na podagrę, gdy pojawiają się nawracające ataki zapalenia stawów. Zazwyczaj bóle zlokalizowane są w palcach, choć w fazie rozwoju choroby dna moczanowa atakuje też staw skokowy czy nadgarstki. Pojawia się ból, zmęczenie, gorączka. Osadzający się w stawach kwas moczowy prowadzi do nadżerek kostnych, a te z kolei do wymęczającego organizm artretyzmu. Zazwyczaj choroba przebiega etapowo, stopniowo postępując i atakując kolejne partie. Początków możesz nawet nie zauważyć, nie pojawia się żadna bolesność. Kolejny etap niestety nie przebiega już bezobjawowo, charakteryzuje się występowaniem co jakiś czas ostrych napadów bólu stawów. Najbardziej zaawansowane stadium choroby to stwierdzenie dny moczanowej przewlekłej. Rozpoznanie dny moczanowej dokonuje się poprzez badanie stężenia kwasu moczowego oraz oszacowanie dobowej utraty kwasu moczowego z moczem. Niekiedy, przy diagnozowaniu lekarze wspomagają się również RTG, dzięki któremu lokalizuje się nadżerki, guzki dnawe.

Dna moczanowa – przyczyny

Ta niebezpieczna dla zdrowia przypadłość nie jest do końca określona przez diagnostyków. Niemniej, stwierdza się, iż na powiększone stężenie kwasu moczowego we krwi wpływ ma zmniejszona wydajność pracy nerek oraz nieprawidłowadieta, w której spożywa się dużo produktów bogatych w puryny. Ponadto, genetyczne uwarunkowania, przebyte choroby, długotrwałe odwodnienie czy zakażenie organizmu to czynniki, które również wpływają na rozwój dny moczanowej. Takie ryzyko wzrasta przy stwierdzonej nadwadze, nadciśnieniu tętniczym, chorobie wieńcowej, cukrzycy, zaburzeniach gospodarki lipidowej.

Dna moczanowa – leczenie

Znasz już podstawowe czynniki, które mają wpływ na rozwój choroby lub zwiększają ryzyko jej powstawania. Wiesz też, które objawy mogą wskazywać na postępującą podagrę. Pozostaje zatem pytanie, jak leczyć artretyzm? Postępowanie w przypadku zdiagnozowania dny moczanowej ma na celu przede wszystkim uśmierzenie bólu i profilaktyczne zapobiegnięcie atakom bólu stawów. Stosuje się w tym celu rozmaite leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a w razie konieczności usuwa się guzki moczanowe i kamienie nerkowe. Przebieg leczenia uzależniony jest od stopnia zaawansowania choroby. Na wstępnym etapie rozpoznania konieczna będzie jedynie zmiana stylu życia, w kolejnej fazie, kiedy pojawiają się ostre napady dny moczanowej, stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne. W okresie, w którym nie występują ataki, zaleca się kontrolowanie poziomu kwasu moczowego celem zapobiegnięcia przyszłym nawrotom. Przy stwierdzonej przewlekłej podagrze hamuje się dalszy rozwój choroby poprzez blokowanie produkcji kwasu moczowego, wykorzystując w tym celu allopurynol.

dna moczanowa

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach