45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Czy to ciąża ektopowa? Objawy i rodzaje ciąży pozamacicznej

Czy to ciąża ektopowa? Objawy i rodzaje ciąży pozamacicznejCzy to ciąża ektopowa? Objawy i rodzaje ciąży pozamacicznej

Gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się poza macicą, mamy do czynienie z ciążą ektopową. Najczęściej zarodek zagnieżdża się w jajowodzie, innymi możliwymi miejscami są narządy jamy brzusznej, jajniki i szyjka macicy. Zagrożenie w przypadku takiej ciąży było duże, zarówno dla matki, jak i dziecka. Żadne z tych miejsc nie jest odpowiednią przestrzenią do rozwoju zarodka, który wraz z wzrostem mógłby rozerwać zawierający go organ.

Niestety, często ciąża pozamaciczna jest dość trudna do zdiagnozowania. Symptomy takiego stanu są zbliżone do prawidłowo przebiegającej ciąży: pojawia się tkliwość piersi, zanika miesiączka, obecne są nudności i wymioty, częstomocz.

  • Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?

  • Co to jest ciąża ektopowa?

Leczenie zależy od stanu zdrowotnego kobiety, lokalizacji ciąży i rozmiaru. Trudno jest wykryć ciążę pozamaciczną wcześniej niż 5 tygodni od ostatniej miesiączki. Choć nie można jej zdiagnozować, to możliwe jest jej wykluczenie poprzez sprawdzenie poziomy hCG.

Kto może zajść w ciążę ektopową? Jakie są jej objawy?

Najbardziej zagrożone są kobiety po 35 roku życia, a także te, które przebyły operację jajowodów, stymulację owulacji w czasie leczenia niepłodności, albo cierpią na choroby zapalne narządów miednicy mniejszej.

Pierwszy objaw ciąży pozamacicznej to najczęściej krwawienie z pochwy lub ból. Czasem boli brzuch, miednica, ramiona, szyja. Odczucia bólowe mogą obejmować tylko jedną stronę ciała. O ciąży ektopowej mogą świadczyć również:

Wyróżniamy kilka rodzajów ciąży ektopowej:

  1. Ciąża jajowodowa – najczęściej występująca, bo aż w 95% przypadków. Implantacja komórki jajowej następuje tu w obrębie jajowodu. Taka ciąża kończy się często poronieniem trąbkowym albo pęknięciem jajowodu. Jeśli płód obumiera, następuje plamienie z macicy z bólem podbrzusza z jednej strony. Przy poronieniu trąbkowym pojawia się krwawienie i ból przydatków z jednej strony, w okolicach odbytu.
  2. Ciąża brzuszna – czyli zagnieżdżenie się w wybranym narządzie jamy brzusznej. Głównym objawem tego typu ciąży jest ból w dolnej części brzucha, pojawiają się też długo trwające biegunki, nudności, wymioty, zaparcia.
  3. Ciąża szyjkowa – tego typu ciąża to ryzyko silnego krwotoku. Kończy się zwykle przed rozpoczęciem 20 tygodnia. Najczęstsze objawy to pojawianie się krwistych upławów i nieregularne krwawienia.
  4. Ciąża jajnikowa – objawy są zbliżone do tych występujących przy ciąży jajowodowej. Ten typ ciąży pozamacicznej występuje najczęściej u kobiet dobiegających 40 roku życia, mających za sobą już kilka porodów.
ciąża ciąża ektopowa ciąża pozamaciczna ciąża jajowodowa
Komentarze
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Ewelina
Ocena:
Ciąża pozamaciczna jest niebezpieczna i bolesna.
Odpowiedź
Dodano: 02 Czerwiec 2016
Autor: Sara
Ocena:
Koleżanka była w ciąży pozamacicznej i lekarz nie zauważył, aż okazało się ze jej jajowód prawie pękł z rozmiaru płodu i straciła część narządu.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach