45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Czy anemia w ciąży szkodzi dziecku?

Czy anemia w ciąży szkodzi dziecku?Czy anemia w ciąży szkodzi dziecku?

W ciąży nie tylko mama potrzebuje składników mineralnych, ale też rosnące w jej brzuchu dziecko. Jedną ze szczególnie ważnych substancji jest żelazo, które nie tylko buduje krew i mięśnie dziecka, ale też utrzymuje w odpowiedniej kondycji macicę i łożysko a także umożliwia pomyślny przebieg porodu.

Jak widać, żelazo to jeden z kluczowych składników dla prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju dziecka a jego niedobór może nawet uniemożliwić prawidłowy rozwój płodu lub przeszkodzić w prawidłowym porodzie. Kobiety w ciąży powinny więc dbać o prawidłową ilość tego składnika w diecie. Żelazo obecne jest głównie w mięsie i w mniejszym stopniu - w szpinaku. Przyszłe mamy, które stronią od tych produktów (np. wegetarianki) mogą mieć problemy z właściwą ilością żelaza we kwi. Szczególnie, że najbardziej bogate w ten pierwiastek produkty, takie jak wątróbka czy kaszanka, nie są w czasie ciąży wskazane. Niedokrwistość ( anemia) dotyka nawet do  ok. 40 % kobiet w ciąży, które nie dostrzegają wczesnych objawów anemi.  Zwykle dostrzegaja je wtedy, gdy jest już za późno - są blade, przemęczone i słabe, co wskazuje na poważne niedobory głównie żelaza.

  • Czy anemia szkodzi ciąży?

  • Co jeść podczas ciąży?

A jakie są konsekwencje niedoboru dla dziecka?

Może utrudnić poród 

Przede wszystkim warto dbać o dietę bogatą w żelazo już na etapie planowania ciąży, bo jego niedobór może uniemożliwić zagnieżdżenie się zarodka w macicy a nawet powodować poronienia. Anemia w ciązy wywołana brakiem żelaza sprawia, że również dziecko choruje na anemię. Wolniej rośnie, jest słabsze a jego krwi brakuje jednego z najważniejszych budulców – żelaza. To szczególnie groźne u wcześniaków, które i tak „na starcie” są słabsze niż reszta dzieci. Anemia może też utrudnić poród a nawet doprowadzić do przedwczesnego porodu. Za mała ilość żelaza w czasie akcji porodowej może zwiększać ból, jaki odczuwa rodząca kobieta i pogłebiać towarzyszące akcji porodowej komplikacje. To z kolei bardzo groźne zarówno mamy, jak i dla dziecka, bo zwiększa ryzyko śmierci obojga z nich.

A jak ocenić, czy cierpimy na anemię? Pierwszym objawem będzie blada cera i złe samopoczucie. Inne objawy to bóle głowy, rozdwajanie się paznokci i rozkojarzenie. Choć zaawansowana anemia na późnym etapie ciąży może wymagać hospitalizacji i dożylnego podawania substancji mineralnych, wcześnie wykryta nie jest aż tak groźna. W takiej sytuacji warto przyjmować preparaty z żelazem zapisane przez lekarza i włączyć do diety produkty, w których znajduje się wiele tego pierwiastka – mięso i szpinak.

 

 

anemia ciąża żelazo dieta w ciąży choroby w ciąży anemia w ciąży anemia objawy

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach