W ciąży nie tylko mama potrzebuje składników mineralnych, ale też rosnące w jej brzuchu dziecko. Jedną ze szczególnie ważnych substancji jest żelazo, które nie tylko buduje krew i mięśnie dziecka, ale też utrzymuje w odpowiedniej kondycji macicę i łożysko a także umożliwia pomyślny przebieg porodu.
Jak widać, żelazo to jeden z kluczowych składników dla prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju dziecka a jego niedobór może nawet uniemożliwić prawidłowy rozwój płodu lub przeszkodzić w prawidłowym porodzie. Kobiety w ciąży powinny więc dbać o prawidłową ilość tego składnika w diecie. Żelazo obecne jest głównie w mięsie i w mniejszym stopniu - w szpinaku. Przyszłe mamy, które stronią od tych produktów (np. wegetarianki) mogą mieć problemy z właściwą ilością żelaza we kwi. Szczególnie, że najbardziej bogate w ten pierwiastek produkty, takie jak wątróbka czy kaszanka, nie są w czasie ciąży wskazane. Niedokrwistość ( anemia) dotyka nawet do ok. 40 % kobiet w ciąży, które nie dostrzegają wczesnych objawów anemi. Zwykle dostrzegaja je wtedy, gdy jest już za późno - są blade, przemęczone i słabe, co wskazuje na poważne niedobory głównie żelaza.
Czy anemia szkodzi ciąży?
Co jeść podczas ciąży?
A jakie są konsekwencje niedoboru dla dziecka?
Może utrudnić poród
Przede wszystkim warto dbać o dietę bogatą w żelazo już na etapie planowania ciąży, bo jego niedobór może uniemożliwić zagnieżdżenie się zarodka w macicy a nawet powodować poronienia. Anemia w ciązy wywołana brakiem żelaza sprawia, że również dziecko choruje na anemię. Wolniej rośnie, jest słabsze a jego krwi brakuje jednego z najważniejszych budulców – żelaza. To szczególnie groźne u wcześniaków, które i tak „na starcie” są słabsze niż reszta dzieci. Anemia może też utrudnić poród a nawet doprowadzić do przedwczesnego porodu. Za mała ilość żelaza w czasie akcji porodowej może zwiększać ból, jaki odczuwa rodząca kobieta i pogłebiać towarzyszące akcji porodowej komplikacje. To z kolei bardzo groźne zarówno mamy, jak i dla dziecka, bo zwiększa ryzyko śmierci obojga z nich.
A jak ocenić, czy cierpimy na anemię? Pierwszym objawem będzie blada cera i złe samopoczucie. Inne objawy to bóle głowy, rozdwajanie się paznokci i rozkojarzenie. Choć zaawansowana anemia na późnym etapie ciąży może wymagać hospitalizacji i dożylnego podawania substancji mineralnych, wcześnie wykryta nie jest aż tak groźna. W takiej sytuacji warto przyjmować preparaty z żelazem zapisane przez lekarza i włączyć do diety produkty, w których znajduje się wiele tego pierwiastka – mięso i szpinak.
Co o tym sądzisz?