45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Cykl miesiączkowy a stres? Sprawdź, jak silna jest to zależność.

Cykl miesiączkowy a stres? Sprawdź, jak silna jest to zależność.Cykl miesiączkowy a stres? Sprawdź, jak silna jest to zależność.

Stres jest w dzisiejszych czasach zjawiskiem tak powszechnym, że zwykło się go już nazywać chorobą cywilizacyjną. Szybkie tempo życia, pogoń za dobrami materialnymi, niestabilność i niepewność zawodowa, problemy rodzinne czy zdrowotne powodują, że stres jest nieodzownym składnikiem naszej codzienności. I o ile mała dawka stresu działa na nas pozytywnie, dostarczając adrenaliny i pobudzając do działania, to przewlekły stres może stać się czynnikiem bardzo negatywnie wpływającym na funkcjonowanie całego naszego organizmu.

  • Co to jest stres?

  • Jak radzić sobie ze stresem?

Stres a gospodarka hormonalna

U kobiet przewlekły stres może w istotny sposób zaburzyć cykl menstruacyjny. Dzieje się tak dlatego, iż pod wpływem stresu organizm zwiększa produkcję niektórych hormonów w tym:

  • prolaktyny – produkowanej przez przysadkę mózgową, której nadmiar powoduje, że okres może być częstszy niż co 25 dni lub rzadszy niż co 33 dni, a z czasem może w ogóle zaniknąć. Dodatkowo podwyższona prolaktyna zmniejsza libido i powoduje suchość pochwy, czyniąc współżycie dyskomfortowym,
  •  kortyzolu – wytwarzanego w korze nadnerczy, który w nadmiarze hamuje z kolei działanie progesteronu, przez co może prowadzić do pojawienia się zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz zaburzyć owulację.

Stres a miesiączkowanie

W konsekwencji prowadzi to do nieprawidłowości w cyklu miesiączkowym, takich jak:

  • nieregularne miesiączki lub ich brak,
  • opóźniona owulacja albo jej całkowity zanik,
  • zaburzona produkcja śluzu szyjkowego - w pojedynczym cyklu może nie występować lub też pojawić się kilkakrotnie śluz płodny,
  • dotkliwy zespól napięcia przedmiesiączkowego,
  • bolesne miesiączkowanie, szczególnie u młodych kobiet.

Jeśli masz takie objawy i podejrzewasz, że ich wystąpienie spowodowane jest przeżywanym przez ciebie stresem, powinnaś podzielić się swoimi przypuszczeniami z lekarzem ginekologiem na najbliższej wizycie. Jednocześnie pamiętaj, że sama możesz podjąć odpowiednie kroki, aby spróbować sobie pomóc.

Walka ze stresem

Stresu nie da się zupełnie wyeliminować z naszego życia. Co nam więc pozostaje? Trzeba go oswoić i znaleźć skuteczny sposób na zminimalizowanie jego konsekwencji. Oto kilka rad, jak radzić sobie ze stresem:

  • Znajdź coś, co sprawi ci przyjemność – dla jednych będzie to słuchanie muzyki, dla innych czytanie, spacer, relaksująca kąpiel, jazda na rowerze. Niech to będzie cokolwiek, ale coś specjalnie dla ciebie, abyś poczuła, że jesteś ważna i wyjątkowa. Kondycja psychiczna stanowi kluczową rolę w radzeniu sobie ze stresem.
  • Zadbaj o aktywność fizyczną – ruch, wysiłek fizyczny, choćby ten najmniejszy, skutecznie rozładowuje napięcie nerwowe oraz pobudza wydzielanie endorfin – hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie.
  • Wysypiaj się – odpowiednia ilość snu zwiększa produktywność, podwyższa koncentrację, poprawia nastrój oraz wzmacnia system odpornościowy.
  • Stosuj zdrową, zbilansowaną dietę - odpowiednie żywienie wzmocni organizm, uspokoi nerwy i uodporni na stres.
  • Idź przez życie z uśmiechem – na przekór wszystkiemu, mimo przeciwności losu postaraj się szukać wszędzie pozytywnych aspektów.
stres okres zaburzenia miesiączkowania brak miesiączki nieregularny okres

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach