45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Co pomoże na cukrzycę, miażdżycę, a ponadto odchudzi? Oczywiście morwa biała!

Co pomoże na cukrzycę, miażdżycę, a ponadto odchudzi? Oczywiście morwa biała!Co pomoże na cukrzycę, miażdżycę, a ponadto odchudzi? Oczywiście morwa biała!

Drzewo liściaste wzrastające do 10 metrów wzwyż. Owoce morwy białej nasuwają swym kształtem skojarzenia z owocami jeżyny. Morwa pochodzi z Chin i tam właśnie po raz pierwszy doceniono jej zbawienne dla naszego zdrowia właściwości.

Morwa biała uprawiana jest również w Polsce, co przekłada się na jej łatwą dostępność w sklepach ze zdrową żywnością. Zakupić możemy zarówno suszone liście, jak i suszone owoce pozbawione pestek. W aptekach mamy wybór preparatów do regularnego stosowania.

 • Co to jest morwa biała?

 • Jakie właściwości ma morwa biała?

Co zawiera morwa biała?

Owoce morwy białej słyną ze swej niskokaloryczności i słodkiego posmaku. Bogate są w kwas jabłkowy i kwas cytrynowy oraz glukozę, sacharozę, fruktozę i maltozę. Zawarte w owocach morwy białej flawonoidy wykazują właściwości antyrakowe. Natomiast pektyny usprawniają perystaltykę jelit, a garbniki oddziałują na śluzówkę przewodu pokarmowego.

Obfitujące w witaminy z grupy B liście morwy, wskazane są dla zwalczenia apatii, usprawnienia funkcji mózgu i narządu wzroku oraz optymalnej produkcji czerwonych krwinek.

Wyciąg z korzenia morwy białej zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór. Prócz tego leczy astmę, kaszel i bronchit.

Prozdrowotne właściwości morwy białej

Morwa biała posiada w fitoterapii różnorakie zastosowanie.

 • Polecana jest przy przeziębieniach, leczy infekcje i zwalcza gorączkę. Ponieważ posiada właściwości odkażające, wskazana jest także dla osób zmagających się z anginą.
 • Morwa biała jest doskonałym wsparciem przy schorzeniach nerek.
 • Korzystnie wpływa na pracę serca i chroni przed miażdżycą, gdyż posiada działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu zahamowaniu ulega utlenianie lipoprotein LDL, czyli tych o niskiej gęstości. Warto ją docenić za to, że zmniejsza stężenie cholesterolu oraz trójglicerydów.
 • Morwa biała podawana może być przy astmie oskrzelowej.
 • Co łączy alkaloidy występujące w liściach morwy i syntetycznie wytwarzane preparaty przeciwcukrzycowe? Jedne i drugie przyczyniają się do zmniejszenia absorpcji glukozy, co skutkuje niższym poziomem glukozy we krwi. Ponadto antyutleniacze obecne w morwie białej przeciwdziałają powikłaniom wynikającym z cukrzycy, a także w przeciwieństwie do leków syntetycznych nie wywołują efektów ubocznych, m.in. senności, wzdęć czy biegunki.
 • Zalecana jest osobom cierpiącym na anemię, gdyż obfituje w witaminy z grupy B.
 • Ekstrakt z liści morwy białej przeciwdziała neurotoksycznym związkom białek b-amyloidu, które mogą być winne rozwojowi choroby Alzheimera.
 • Morwa biała niweluje przebarwienia skóry. Z właściwości tej chętnie korzystają Chinki zamieszkujące obszary wiejskie, stosując domowej receptury kosmetyk z kwiatów oraz olejku morwy. Z uwagi na to, że morwa biała zmniejsza aktywność tyrozynazy wskazana jest dla zapobiegania ciemnym plamom na skórze.
 • Ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów, bowiem stabilizuje gospodarkę insulinową, a co za tym idzie, mamy mniejszą ochotę na podjadanie. Nadto, liść morwy białej ogranicza wchłanianie cukrów prostych i trawienie cukrów złożonych, co redukuje ilość kalorii przyswajanych wraz z posiłkiem. Przyczyniając się do spadku produkcji tłuszczu, zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
 • Konfitura z morwy, o ile jest regularnie spożywana zabezpiecza przed starzeniem i uszkodzeniem komórek naszego organizmu.
cukrzyca odchudzanie cholesterol miażdżyca choroby serca morwa biała wybielanie cery morwa biała odchudzanie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach