45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ciąża w czasie menopauzy? Czy to możliwe?!

Ciąża w czasie menopauzy? Czy to możliwe?!Ciąża w czasie menopauzy? Czy to możliwe?!

Jeśli jesteś kobietą w przedziale wiekowym 45-50 lat i od niedawna przestałaś miesiączkować, nie myśl, że perspektywa macierzyństwa już cię nie dotyczy. Istnieje błędne przekonanie, że pierwsze przejawy przekwitania są równoznaczne z wygaśnięciem płodności. Nic bardziej mylnego! Takie stereotypowe myślenie często prowadzi do nieplanowanej ciąży. Co zatem trzeba wiedzieć i co zrobić, aby ustrzec się przed przypadkowym macierzyństwem w późnym wieku?

  • Co to jest menopauza?

  • Jak wygląda okres przed menopauzalny?

 

Menopauza ≠ Klimakterium

Po pierwsze należy odnieść się do samego znaczenia słowa menopauza, które w rozumieniu potocznym jest używane jako synonim terminów: klimakterium czy przekwitanie i odnosi się do całego, długotrwałego procesu. W medycynie natomiast menopauza oznacza wyłącznie ostatnią w życiu kobiety miesiączkę, czyli moment całkowitego, fizjologicznego ustania płodności.

 

Typowe objawy przekwitania

Przede wszystkim trzeba być świadomą, że klimakterium nie zaczyna się z dnia na dzień, lecz jest procesem rozciągniętym w czasie. Pierwsze i najczęstsze objawy, to:
• nieregularne miesiączki lub ich brak,
• nagłe uderzenia gorąca,
• napady duszności,
• nadmierna potliwość,
• przewlekłe przemęczenie,
• trudności w zasypianiu, bezsenność,
• huśtawki nastrojów, drażliwość,
• dokuczliwe bóle głowy i mięśni,
• suchość pochwy,
• częste oddawanie moczu lub jego nie trzymanie,
• problemy z koncentracją.

 

Okres przedmenopauzalny

Wystąpienie powyższych symptomów nie jest równoznaczne z utratą płodności. Nasz organizm potrzebuje bowiem czasu na dostosowanie się do nowej sytuacji. Ten czas zwykło się nazywać okresem przedmenopauzalnym. Zazwyczaj dotyczy on kobiet między 45 a 50 rokiem życia. I to wówczas pojawia się ryzyko nieplanowanego macierzyństwa. Sądzimy, że skoro przestajemy miesiączkować, to możemy przestać już myśleć o antykoncepcji. To błędne założenie.
Na początku przekwitania może dojść jeszcze do owulacji. W tym okresie praca jajników stopniowo wygasa i zmniejsza się produkcja estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych odpowiedzialnych za reprodukcję. Menstruacja jest nieregularna lub nie ma jej w ogóle.

Menopauza

Zwykło się przyjmować, że kobiety mogą zajść w ciążę jeszcze w ciągu roku od wystąpienia ostatniej miesiączki. Dopiero po upływie kolejnych dwunastu miesięcy bez menstruacji pewne jest, że menopauzę masz już za sobą. Warto w tym czasie umówić się na wizytę u ginekologa, który zleci badania pozwalające uzyskać 100 procentową pewność w tej kwestii. Przeprowadza się w tym celu specjalistyczne testy hormonalne. Odpowiednio niska wartość stężenia hormonów:


• FSH (hormon folikulotropowy) < 30jednostek/litr
• Estradiolu (E2) < 30 piktogramów/mililitr,


oznacza wtedy, że jesteś już kobietą niepłodną.


Nie ma zatem możliwości zajścia w ciążę po menopauzie. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność w okresie bezpośrednio ją poprzedzającym. Warto rozważyć wówczas dobór odpowiednich środków antykoncepcyjnych, aby uchronić się przed nieplanowanym macierzyństwem.

menopauza ciąża przekwitanie klimakterium płodność
Komentarze
Dodano: 20 Czerwiec 2016
Autor: Dagmara
Ocena:
Zastanawia mnie czasem jak kobiety juz dawno po menopauzie zachodzą w ciążę, a zdarzały się już takie przypadki.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach