45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Choroby skóry w ciąży. Sprawdź czy masz się czego obawiać?

Choroby skóry w ciąży. Sprawdź czy masz się czego obawiać?Choroby skóry w ciąży. Sprawdź czy masz się czego obawiać?

Ciąża to piękny okres w życiu kobiety. Mimo to, u niektórych przyszłych mam pojawiają się dolegliwości i choroby, które nie pojawiłyby się u nich w innych okolicznościach. W wyniku zawirowań hormonalnych bywa, że w ciąży zmienia się również stan skóry. Zmienia się także funkcja wątroby, co wpływa na pojawienie się zmian skórnych. Co gorsza, leczenie w tym okresie jest bardzo ograniczone, ponieważ wiele leków mogłoby zagrażać dziecku.

 • Co to jest cholestaza ciążowa?

 • Co to jest pokrzywka?

Liszajec opryszczkowaty – ta choroba dotyczy głównie kobiet ciężarnych. Pojawia się najczęściej w III trymestrze ciąży, w dodatku może powracać i rozwijać się w trakcie następnych ciąż. Bardzo często występuje u osób, które chorowały na łuszczycę tuż przed ciążą. Towarzyszy mu zwykle niski poziom wapnia we krwi.

Do typowych zmian w przypadku tej choroby należą:

 • Drobne krostki oraz zmiany rumieniowe, najczęściej w zgięciach podskórnych, pachwinach, kroczu. Czasami pojawia się w błonach śluzowych przełyku i ust.
 • W badaniach obserwuje się podwyższone OB, niski poziom wapnia, białek krwi i podwyższenie białych krwinek.

Liszajec może zagrażać życiu matki i płodu. Jeśli więc dostrzeże się któryś z objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Wśród powikłań liszajca znajduje się wewnątrzmaciczne obumarcie płodu, dlatego często w takich przypadkach stosuje się rozwiązanie ciąży cięciem cesarskim.

APDP, czyli Autoimmunologiczne progesteronowe zapalenie skóry – to bardzo rzadka choroba skóry. Pojawia się na samym początku ciąży, co stanowi wyjątek wśród innych tego typu schorzeń. Mimo to, przebieg od pierwszych dni jest ostry: pojawiają się drobne grudki, rzadziej owrzodzenia i strupy. Nie występuje świąd, a objawy mogą nawracać przy kolejnych ciążach i terapiach hormonalnych. APDP jest reakcją organizmu na zbyt duże stężenie progesteronu. Może spowodować poronienie. Niestety, do dziś nie znaleziono leku na tę chorobę.

Cholestaza ciążowa – pojawia się najczęściej około 30. tygodnia ciąży. Właśnie w tym okresie następuje szczytowe stężenie hormonów. Choroba ta wynika z nadwrażliwości wątroby na wzrost poziomu estrogenów i progesteronu. Powoduje szereg objawów:

 • Powiększenie wątroby,
 • Świąd skóry – najmocniejszy w nocy, kumulujący się w okolicach stóp i dłoni.
 • Żółtaczka.

Cholestaza, która jest kontrolowana pod okiem lekarza za pomocą odpowiednich leków, nie prowadzi do zgonów wewnątrzmacicznych, ale odnotowuje się większą ilość przedwczesnych porodów.

Swędzące grudki i pokrzywka – jedna z najczęstszych chorób skórnych pojawiających się u ciężarnych. Objawy to grudki i wykwity powodujące uporczywy świąd, mające średnicę kilku milimetrów, czasem otoczone jasną obwódką. Rzadko pojawiają się duże pęcherze czy bąble. Nie pojawiają się na dłoniach, stopach i twarzy, obejmując tylko uda, piersi i brzuch. Z czasem przechodzą także na kończyny i tułów. Nie jest to choroba zagrażająca zarówno życiu matki, jak i dziecka.

Opryszczka ciężarnych – występuje w II i III trymestrze ciąży, a co jej objawów należą:

 • Świąd i pieczenie,
 • Rumieniowe zmiany skórne,
 • Pojawiają się od pępka do tułowia,
 • Bąble pokrzywkowe,
 • Napięte pęcherze.

Choroba ta ma swoje podłoże w hormonach – gestagenach, które mają wysokie stężenie w tym okresie. Skutkiem jest przede wszystkim to, że po porodzie również u dziecka można zaobserwować te same zmiany skórne, jednak po pewnym czasie ustępują. Może to powodować urodzenie dziecka o małej masie, jednak jest to wyjątkowe i rzadkie schorzenie.

świąd skóry ciąża choroby skóry Opryszczka ciężarnych pokrzywka w ciąży

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach