Bardzo ważne dla kobiet w ciąży wydaje się ciągłe monitorowanie stanu swojego zdrowia poprzez sprawdzanie i konfrontowanie swoich ciążowych objawów z tymi, które powinny wystąpić w danym tygodniu ciąży. W tym przypadku najlepszym sposobem, aby się tego dowiedzieć, jest skorzystanie z dostępnych kalendarzy opisujących każdy tydzień ciąży po kolei. Obserwacja objawów może jednak niewiele powiedzieć o tym, w którym tak naprawdę tygodniu kobieta jest w ciąży. W tym celu, oraz w celu obliczenia terminu porodu, można skorzystać z domowych sposobów obliczeń. O nich poniżej!
Początek ciąży – odkąd zaczynamy liczenie?
Początkiem ciąży nazywa się sam moment zapłodnienia. Ciężko czasem umieścić w czasie ten jeden, jedyny dzień. Zwłaszcza jeśli para współżyła często (codziennie) starając się o dziecko. Nie jest to jednak tak bardzo ważne, ponieważ trudno naprawdę wyliczyć termin ciąży skutecznie, co do dnia. Warto, aby starając się o dziecko często wykonywać testy, które pomogą później w określeniu dnia zapłodnienia.
Który to tydzień ciąży?
Jak obliczyć termin porodu?
Pamiętajmy, że owulacja trwa jedynie około 24 godzin, a dzień ten następuje w około dwa tygodnie po ostatniej miesiączce (od ostatniego dnia). Dlatego też okres ciąży najczęściej oblicza się właśnie od ostatniego dnia miesiączki, a nie od samego dnia zapłodnienia! Jest to szczególnie ważne u kobiet, których cykle są nieregularne.
Wystarczy więc obliczyć liczbę dni (np. wykorzystując kalendarz) od okresu miesiączki do dnia dzisiejszego. W ten sposób dowiemy się, w którym mniej więcej tygodniu ciąży jesteśmy!
Wiek ciąży: to musisz wiedzieć!
- Ciąża człowieka trwa około 267 dni, czyli 38 tygodni (9 miesięcy). Nie bierze się jednak pod uwagę tych faktycznych wyliczeń, a nieco zaokrąglone – właśnie przez to, że zazwyczaj nie da się określić dokładnego dnia owulacji. Przyjmujemy więc, że hipotetyczna ciąża będzie trwać 281 dni (40 tygodni).
Aby obliczyć hipotetyczny termin porodu należy więc przenieść się w czasie na przód o ok. 281 dni od ostatniego dnia ostatniej miesiączki. Trzeba wziąć pod uwagę jednak to, że zazwyczaj wyliczony dzień nie będzie bezpośrednio oznaczał dnia porodu. Do tego dnia należy dodać i odjąć +/- 5 dni. W ten sposób obliczymy możliwy czas porodu, który może wystąpić w ciągu tego okresu – czasu 10 dni. Jest to jednak metoda bardzo prosta i nie zawsze dająca dobre rezultaty.
Reguła Naegelego
Lepiej także skorzystać ze wzoru zaprojektowanego przez niemieckiego lekarza Franza Naegelego, wygląda on w następujący sposób:
- Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok
Minusem powyższej reguły jest znowu założenie o regularności cyklu kobiety. Sprawdza się tylko dla kobiet o cyklu 28-dniowym. Wzór ten wymyślił lekarz żyjący na przełomie lat 1778 – 1851 i choć jest on nadal stosowany przez ginekologów, to również nie daje 100 proc. wyników!
Co o tym sądzisz?