45 396 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 979 produktów w 209 kategoriach

Ból pleców w ciąży. Kilka trików, które pomogą ci go uniknąć

Ból pleców w ciąży. Kilka trików, które pomogą ci go uniknąćBól pleców w ciąży. Kilka trików, które pomogą ci go uniknąć

W ciąży nie zaleca się stosowania preparatów przeciwbólowych. Niestety, im bliżej porodu, tym bardziej nasilają się bóle kręgosłupa – dziecko stale rośnie, zwiększając swoją wagę, co naturalnie przyczyna się do pogorszenia dolegliwości bólowych. Nie sygnalizuje to niczego groźnego, jednak może być bardzo dokuczliwe i zdecydowanie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Od końcówki drugiego trymestru jest to dolegliwość dotycząca niemal każdej ciężarnej. Jak załagodzić bóle pleców w tym czasie, bez stosowania standardowych środków leczniczych?

Warto znać sposoby, które sprawią, że ból stanie się mniejszy, rzadszy lub bardziej znośny. Istnieje wiele codziennych czynności, których należy przestrzegać, aby pozbyć się tej dolegliwości. Zwykle problemy z kręgosłupem pojawiają się w czasie szóstego miesiąca ciąży, choć zdarza się, że niektóre kobiety odczuwają je wcześniej, ponieważ już przed poczęciem miały problemy z plecami. W zwalczaniu takiego bólu istotna jest regularność i konsekwencja, ponieważ trzeba pilnować przestrzegania pewnych zasad w trakcie czynności, które wykonujemy każdego dnia.

  • Co na ból pleców w ciąży?

Odpowiednia pozycja do siedzenia i spania

Zaśnięcie z ciężarnym brzuchem nie należy często do najłatwiejszych zadań – w trakcie leżenia, na kręgosłup wywierany jest silny nacisk, co powoduje nawet bezsenność. Dlatego tak ważne w przygotowaniu się do snu w czasie ciąży, jest posiadanie wygodnego materaca oraz spanie w odpowiedniej pozycji. Materac nie powinien być zbyt miękki ani zbyt twardy (najlepiej  jakoś „pomiędzy”). Dobrze, aby dopasowywał się do kręgosłupa, czyli uginał się pod różnymi krzywiznami pleców, ale jednocześnie je odpowiednio podtrzymywał. Gdy kładziesz się na plecach, podkładaj pod odcinek lędźwiowy np. poduszkę (wyrównasz poziom pleców). Najlepszą pozycją do spania w trakcie ciąży jest leżenie na lewym boku, z małą poduszką między nogami i pod brzuchem.

Drugą, bardzo obciążającą plecy czynnością, jest siedzenie. Gdy większość czasu spędzasz lub pracujesz w pozycji siedzącej, postaraj się co godzinę trochę się przejść (nawet po pokoju) i spróbuj zrobić kilka skłonów. W trakcie siedzenia staraj się nie zakładać nogi na nogę, a siedząc zawsze opieraj plecy na oparciu i trzymaj stopy na podłodze.

Czego nie robić, żeby uniknąć bólu?

  • Nie podnoś rąk wysoko nad głowę, czyli np. sięgając po coś do wysokiej półki, ponieważ ta czynność naciąga mięśnie pleców. Lepiej używaj w tym celu stabilnego stołka, małej drabinki itd.
  • Staraj się nie podnosić ciężkich rzeczy pochylając plecy, tylko stając w lekkim rozkroku i uginając kolana. Wówczas nie obciążysz mięśni pleców.
  • Wychodź na spacery, ale nie noś szpilek i innych butów, które mogą „krzywdzić” kręgosłup. Postaw na płaskie, antypoślizgowe obuwie.
  • Unikaj długiego stania oraz bezruchu.
ciąża bezsenność kręgosłup ból pleców ból pleców w ciąży
Komentarze
Dodano: 25 Październik 2016
Autor: Aneta
Ocena:
Ja mam stojącą pracę i jestem w ciąży. Poszłam na zwolnienie własnie dlatego, że nie wyrabiałam już na kręgosłup.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 396 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 979 produktów w 209 kategoriach