45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ból głowy w ciąży. Jakie są przyczyny i czy można zażyć lek przeciwbólowy?

Ból głowy w ciąży. Jakie są przyczyny i czy można zażyć lek przeciwbólowy?Ból głowy w ciąży. Jakie są przyczyny i czy można zażyć lek przeciwbólowy?

Ból głowy w ciąży bywa bardzo dokuczliwy i zdarza się stosunkowo często, nie jest jednak groźny dla zdrowia. Nie musisz się z nim męczyć i czekać aż sam minie. W aptece znajdziesz skuteczne i przede wszystkim bezpieczne sposoby na ból głowy w ciąży.

Większość kobiet w ciąży zmaga się z bólem głowy. Warto jest poznać sposoby walki z dręczącym bólem nawet jeśli bólu głowy w ciąży jeszcze nie zaznałaś.

  • Co oznacza ból głowy w ciąży?

  • Jak się pozbyć bólu głowy w ciąży?

Przyczyny bólu w ciąży

Zmęczenie, stres, niepokój, hałas, mało ruchu na świeżym powietrzu, a także niewyspanie i przyjmowanie niewystarczającej ilości płynów to główne przyczyny bólu głowy. Jednak bóle mogą wiązać się z różnymi etapami ciąży. Na początku kiedy następują dość duże zmiany hormonalne bóle często się pojawiają. W twoim organizmie dochodzi do produkcji i wzrostu estrogenów i progesteronu – niezbędników dla rozwoju twojego dziecka, które powodują zatrzymanie wody w tkankach. Powstają wówczas niewidoczne dla ciebie obrzęki, które obejmują różne tkanki w twoim ciele, nawet tę mózgową. W związki z tym obrzmiałe tkanki uciskają na znajdujące się w pobliżu nerwowe receptory, które generują ból. Na szczęście sam ból głowy nie jest groźny dla ciebie i twojego maleństwa.

Aby uchronić się przed bólem

W czasie ciąży powinnaś zdecydowanie zwolnić tempo. Odpoczynek i relaks powinien być dla ciebie priorytetem.
Pamiętaj, aby często spacerować, dotleniać organizm. Jedz regularne posiłki, bo pusty żołądek może powodować ból głowy. Twoja dieta powinna opierać się na mące razowej, kaszy gryczanej, migdałach, pestkach dyni, bananach, muesli – czyli produktach o bogatych w magnez. Niedobór tego pierwiastka bardzo często wywołuje ból głowy o charakterze napięciowym, który jest silny i tępy jednocześnie. Może uporczywie dokuczać nawet kilka tygodni dlatego lepiej go zwalczyć.
Podobne bóle powoduje odwodnienie organizmu. Nawet przy niewielkim odwodnieniu możesz odczuwać ból. Dlatego nie zapominaj o piciu. Pamiętaj, że nie każdy napój jest wskazany do picia. Kawa czy herbata sprzyjają utracie płynu z organizmu lub mogą utrudniać jego wchłanianie. Dlatego najlepsza do picia dla ciebie jest woda mineralna niegazowana, o niskiej zawartości minerałów. Dlaczego? Żeby dodatkowo nie obciążać i tak już zapracowanych nerek – twoje dziecko potrzebuje ich dużego wsparcia. Na pewno warto wybrać taką, którą rekomenduje Instytut Matki i Dziecka i Centrum Zdrowia Dziecka.
Powinnaś też mieć w tym okresie niezwykle wygodne łóżko. Ból głowy może pochodzić od kręgosłupa. Twoje mięśnie i kości powinny być wygodnie ułożone, nie mogą być napięte tylko muszą wypoczywać na miękkim i nie obciążającym podłożu.

Generalnie kobietom w ciąży nie zaleca się przyjmowania leków bez zgody lekarza prowadzącego. Jednak możesz bezpiecznie zażyć doraźnie jedną tabletkę (nie więcej!) paracetamolu. Jest to środek, który po którym nic złego ci się nie stanie. Jeżeli ból głowy bardzo ci dokucza porozmawiaj z lekarzem o dawkowaniu takiego leku.

 

ciąża kręgosłup lek przeciwbólowy odwodnienie ból głowy w ciąży zmiany hormonalne

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach