45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ból głowy przed okresem - jak sobie z nim poradzić?

ból głowy przed okresemból głowy przed okresem

U wielu kobiet zespół napięcia przedmiesiączkowego daje o sobie znać w bardzo nieprzyjemny sposób. Pojawiają się liczne dolegliwości somatyczne, obniża się nastrój, pojawia się drażliwość i apatia. Objawy są bardzo różnorodne – wszystko zależy od danej kobiety – mogą one także się zmieniać wraz z biegiem lat. W grupie najczęściej pojawiających się objawów jest ból głowy – zazwyczaj warunkowany hormonalnie. Czy ból głowy przed okresem różni się od odczuwania tej dolegliwości w innych okolicznościach? Jak sobie z nim radzić? Co jest skutecznym antidotum na ból głowy przed miesiączką?

Co się dzieje z organizmem kobiety przed okresem?

Powszechnie znane jest pojęcie zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Z medycznego punktu widzenia opisuje się ten stan jako szereg objawów psychicznych i somatycznych, które występują w drugiej fazie cyklu miesiączkowego – najczęściej na kilka dni przed okresem i ustępują w jego trakcie. W większości przypadków przebiegają one łagodnie, choć niekiedy zdarza się, że zespół objawów jest tak silnie odczuwany przez kobietę, że zaburza jej funkcjonowanie, utrudniając realizację codziennych czynności. Najczęściej występującymi objawami somatycznymi są bóle głowy, drażliwość w okolicach piersi, wzdęcia, problemy w układem trawiennym. Z kolei w odniesieniu do objawów psychicznych – pojawiają się wahania nastroju, napięcie, depresyjne myślenie, problemy z bezsennością.

Bóle głowy przed miesiączką

Bardzo wiele kobiet skarży się na towarzyszące im przed okresem bóle głowy o charakterze migrenowym, które występują napadowo i charakteryzują się pulsacyjnym uderzaniem odczuwalnym po jednej stronie głowy. Dodatkowo, niekiedy pojawia się także nadwrażliwość węchowa, dźwiękowa. Od bólu migrenowego różni je to, że nie występują wówczas objawy takie jak światła, plamki, czy zaburzenia czucia.

Jakie są przyczyny bólu głowy przed miesiączką?

Tutaj niestety medycyna nie daje jasnych odpowiedzi. Przypuszcza się, że za bólem głowy w okresie miesiączki stoi zaburzenie równowagi hormonalnej. Najprawdopodobniej bóle głowy związane są ze spadkiem stężenia estrogenów. Często odnajduje się powiązania z uwarunkowaniami genetycznymi w odniesieniu do zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jest duże prawdopodobieństwo, że typowe dla niego objawy wystąpią u danej kobiety jeśli u jej matki zaobserwowano te symptomy. Ponadto, przyjmuje się, że osoby otyłe i mało aktywne fizycznie częściej borykają się ze znamiennymi dla ZNP bólami głowy.

Jak sobie poradzić z powtarzającym się bólem głowy?

Leczenie bólu głowy przed i w trakcie okresu sprowadza się do leczenia właśnie tego objawu. Zazwyczaj bowiem ta dolegliwość to naturalne, współtowarzyszące cyklowi miesiączkowemu zjawisko. W takim przypadku zaleca się kobietom zadbanie o poczynienie zmian w prowadzonym przez siebie stylu życia. Korzystny wpływ ma zmiana diety, unikanie sytuacji, które wywołują napięcie, poszukiwanie i rozeznawanie technik relaksacji. Ważne, by przy tym zrezygnować z używek – zaprzestać palenia papierosów, picia alkoholu, możliwie ograniczyć spożywanie kofeiny.

Dodatkowo, zaleca się wzbogacanie diety o większe ilości węglowodanów, spożywanie suplementów zawierających magnez. Jeśli epizody związane z bólem głowy w trakcie miesiączki stale się powtarzają, można je także powiązać z problemami emocjonalnymi i psychicznymi – wówczas wskazane będzie skonsultowanie konkretnego przypadku z terapeutą.

Bezpieczne leki w trakcie okresu

Bardzo często jednak zdarza się tak, że konieczne jest sięgnięcie po pomoc farmakologiczną. Zbawienne w tym przypadku będą leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych – naproksen, ibuprofen, których z kolei nie zaleca się przyjmować zbyt często. Jeśli dolegliwości są uporczywe i długotrwałe, wówczas stosuje się inhibitory. Ostatecznym rozwiązaniem w takim przypadku jest terapia hormonalna lub leczenie za pomocą antykoncepcji – metody te stabilizują wahania poziomu estrogenów.

ból głowy ból głowy przed okresem

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach