45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ból głowy – możliwe przyczyny częstego bólu głowy

Ból głowy – możliwe przyczyny częstego bólu głowyBól głowy – możliwe przyczyny częstego bólu głowy

Ból głowy to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość, na którą cierpią osoby w każdym wieku. Co prawda, nie zawsze świadczy o chorobie, ale i tak potrafi dać się we znaki. Występuje okazjonalnie, nawraca lub utrzymuje się długo i bardzo utrudnia codzienną aktywność. 

Ból głowy – dotkliwy problem

Charakter bólu głowy i jego dokładna lokalizacja mogą wskazywać na przyczynę problemu. Jednak takie informację nie wystarczą, by rozpoznać przypadłość. Osoby, które cierpią z powodu bardzo silnego lub nawracającego bólu głowy i którym środki przeciwbólowe dostępne bez recepty nie przynoszą ulgi, nie powinny zwlekać z wizytą u lekarza. Z pewnością takich objawów nie można bagatelizować.

 • Jakie są rodzaje bólu głowy?

 • Jakie są przyczyny bólu głowy?

 1. Ból tępy lub o charakterze pulsującym, zlokalizowany w pobliżu nosa, policzków i środka czoła.
  Ból tego rodzaju najczęściej towarzyszy stanom zapalnym zatok. W takim wypadku pacjenci odczuwają większe dolegliwości podczas przebywania na chłodnym powietrzu, w czasie wietrznej pogody, a nawet przy samym pochylaniu głowy. Zapalenie zatok przynosowych wiąże się też z blokadą nosa, zaburzeniami węchu i nieżytem nosa – zwykle pojawia się gęsty, ropny katar.
 2. Ból ostry i pulsujący z przewagą po jednej stronie głowy
  Dolegliwość może być pierwszym objawem migreny, która nie mija szybko. Objawy utrzymują się od kilku godzin do kilku dni. U niektórych pacjentów migrenę zwiastuje zaburzenie zmysłów, określane jako „aura”. Prócz bólu głowy pojawiają się też mroczki i błyski, nadwrażliwość na światło i dźwięk oraz mdłości i torsje. Domowe sposoby na bóle głowy nie pomogą na migrenę – należy zarejestrować się do neurologa, który postawi właściwą diagnozę i zaleci optymalne leczenie.
 3. Umiarkowany i uporczywy ból po obu stronach głowy
  W ten sposób zazwyczaj manifestuje się tzw. ból napięciowy głowy, który może lokować się w pobliżu potylicy lub skroni. Pacjenci opisują go jako ciasną czapkę, która opasuje i bezlitośnie uciska głowę. Dolegliwość może nasilać się z czasem i utrzymywać (z krótkimi okresami przerwy) przez tygodnie. Napięciowym bólom głowy sprzyjają stres, przemęczenie, problemy ze snem, nieprawidłowa dieta, używki oraz pozycje ciała, w których dochodzi do długotrwałego napięcia mięśni szyi i karku.
 4. Nagły i krótkotrwały ból głowy w okolicach oczodołu
  Ból głowy, który pojawia się nagle i równie szybko mija, może wskazywać na klasterowy ból głowy. Zapowiada go ból okolic oka, który z biegiem czasu rozlewa się na połowę twarzy. Dolegliwości z reguły towarzyszy łzawienie i niedrożny nos. Ból klasterowy częściej doskwiera mężczyznom i dość szybko ustępuje, jednak ma tendencje do nawracania – może powtarzać się nawet kilka razy w nocy lub w dzień. Krótkotrwałe ataki potrafią dokuczać nawet przez kilka tygodni.
 5. Dotkliwy, poranny ból potylicy
  Ból, który daje znać o sobie znać rano i do którego dołączają szum albo dzwonienie w uszach oraz ogólne pobudzenie, często świadczy o nadciśnieniu tętniczym. To niebezpieczna choroba, która wymaga długotrwałego, specjalistycznego leczenia oraz zmiany stylu życia i diety.
 6. Tępy ból tyłu głowy promieniujący do barków
  Dolegliwość może wiązać się z kręgosłupem. Ból tego rodzaju ma charakter przewlekły i intensyfikuje się podczas dłuższego przebywania w tej jednej pozycji – sprzyja mu np. siedzenie przed komputerem, stojąca pozycja ciała, stała pozycja w czasie snu.

Nie lekceważ bólu głowy!

Bólu głowy nigdy nie powinno się lekceważyć – dolegliwość może mieć różnorodne przyczyny, czasem bardzo poważne, dlatego warto skonsultować ją z lekarzem. Czasem objaw ma podłoże nerwowe, ale zdarza się, że wywołują go groźne nowotwory mózgu. Ból głowy towarzyszy zapaleniu opon mózgowych, zatruciom chemicznym, chorobom zębów i dziąseł, zakażeniom oraz chorobom oczu.

ból głowy migrena przyczyny bólu głowy dlaczego boli głowa co oznacza ból głowy ból z tyłu głowy
Komentarze
Dodano: 22 Kwiecień 2016
Autor: Klaudia
Ocena:
Ból głowy może być naprawdę uporczywy i wiem coś o tym, mam problem z kręgosłupem i często bola mnie także zatoki.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach