45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ból głowy i jego źródła. Sprawdź, kiedy oznacza chorobę!

Ból głowy i jego źródła. Sprawdź, kiedy oznacza chorobę!Ból głowy i jego źródła. Sprawdź, kiedy oznacza chorobę!

To jedna z najpowszechniejszych dolegliwości  - każdego choć raz w życiu bolała głowa. Czy to w wyniku gorączki, zdenerwowania, zmęczenia albo kaca, ból głowy to zdecydowanie częsty towarzysz różnych dolegliwości. Jednak w przypadku, gdy nęka nas zbyt często lub zbyt długo, a jego powód nie jest nam znany, może świadczyć nawet o poważnej chorobie.

 • Skąd się bierze ból głowy?

 • Jak radzić sobie z bólem głowy?

Niezależnie od tego, jaki typ bólu odczuwamy: rozsadzający, tępy czy pulsujący, najczęściej jest on związany z układem krążenia. Mózg nie może nas boleć, ponieważ nie ma w nim zakończeń nerwowych odczuwających tego typu bodźce. Mogą jednak pobolewać otaczające go opony, w których znajduje się wiele naczyń krwionośnych. Podczas, gdy dochodzi do ich rozszerzenia, możemy odczuwać cierpienie.

Skąd najczęściej bierze się ból głowy?

Według statystyk, najczęstszą przyczyną jest napięciowy ból głowy, który jest chorobą. Powodami napięciowych bólów głowy są zwykle:

 • Niewygodna pozycja, powodująca napięcie mięśni,
 • Niedostateczna ilość snu,
 • Głód,
 • Najczęściej – emocje, zwłaszcza stres inicjujący wydzielanie hormonów (m.in. kortyzolu i katecholamin), przez które zwiększa się napięcie mięśni, rośnie ciśnienie tętnicze oraz przyspiesza akcja serca.

Organizm broni się przed tymi objawami rozszerzając naczynia krwionośne, co powoduje obniżenie ciśnienia i zmniejsza ryzyko wylewu. To właśnie te rozszerzone naczynia są przyczyną bólu głowy.

Przy tego typu odczuciach, najlepiej sięgnąć po tabletki zawierające ibuprofen, paracetamol albo kwas acetylosalicylowy. Choć zwykle pomagają natychmiastowo, to jak każdy lek mogą być uzależniające i negatywnie wpływać na żołądek, dlatego warto próbować walczyć z bólem innymi sposobami. Skuteczne może być wypicie kawy, gdyż zawarta w niej kofeina obkurcza naczynia krwionośne, a także masaże karku lub głowy, ćwiczenia relaksacyjne, akupresura, aromatyczne kąpiele łagodzące napięcie mięśniowe.

Kiedy ból oznacza chorobę?

 1. Wady wzroku – jeśli nie nosimy dobrze dobranych okularów lub soczewek, mogą powodować ból w okolicy czołowej i ciemieniowej, w wyniku napięcia gałek ocznych.
 2. Nadciśnienie tętnicze – występuje, gdy ciśnienie rośnie, zwykle odczuwalny jest rano, zwykle w okolicy potylicy.
 3. Zapalenie zatoki">zatok – tępy ból w okolicy zatok przynosowych i czołowych, nasila się przy pochylaniu głowy.
 4. Neuralgia nerwu twarzowego – silne, napadowe bóle jednej strony twarzy. Trwają 1-2 minuty, występują kilkakrotnie w ciągu doby.
 5. Chore zęby – ból promieniujący z zatok szczękowych na całą głowę.
 6. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa – ból zwykle w okolicach potylicy, najczęściej po odchyleniu głowy do tyłu.
 7. Wstrząs mózgu – pojawia się po urazie głowy, towarzyszą mu senność, mdłości i zawroty (konieczna natychmiastowa wizyta u lekarza).
 8. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – sztywność karku, nudności i gorączka. Również należy od razu udać się do specjalisty.
 9. Tętniak mózgu – podwójne widzenie, bardzo silny ból, wymioty i osłabienie kończyn. W przypadku takich objawów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
ból głowy zatoki kręgosłup tabletki na ból głowy co oznacza ból głowy ból głowy przyczyny ból głowy układ krążenia ból w okolicy czoła ból twarzy sposoby na ból głowy
Komentarze
Dodano: 16 Lipiec 2016
Autor: Irek
Ocena:
Na ból głowy podobno najlepszy jest stosunek płciowy. Niby żartobliwe powiedzenie, ale Drogie Panie, mi to naprawdę pomaga.
Odpowiedź
Dodano: 11 Lipiec 2016
Autor: kasia
Ocena:
mnie często boli głowa z głodu, bo rzadko jem śniadanie, a obiad po pracy dość późną porą mam
Odpowiedź
Dodano: 02 Czerwiec 2016
Autor: Mariusz
Ocena:
Dodajmy jeszcze, że ból głowy może byc spowodowany nadwyrężeniem mięśni karku lub szyi np. w wyniku pracy przed komputerem.
Odpowiedź
Dodano: 12 Maj 2016
Autor: Marcin
Ocena:
A ja żyję z zapaleniem zatok i ból głowy jest wtedy nie do wytrzymania. Straszne męki cierpię.
Odpowiedź
Dodano: 04 Kwiecień 2016
Autor: Wandzia
Ocena:
Ja miałam ból głowy, który dość długo mi towarzyszył nie wiedziałam co oznacza, bo brałam leki i nie pomagało. Znalazła źródło u okulisty bo okazało się że mam wadę wzroku i moje oczy strasznie sie męczyły. Warto szukać przyczyny bo teraz juz nie męczy mnie ból głowy.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach