45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ból brzucha w ciąży, czy to powód do niepokoju?

Ból brzucha w ciąży, czy to powód do niepokoju?Ból brzucha w ciąży, czy to powód do niepokoju?

Ból brzucha w ciąży oznacza, że dziecko się porusza i rozwija, jest więc najczęściej objawem prawidłowym. Jednak czasami ból brzucha to sygnał, że w organizmie nie wszystko dzieje się tak jak powinno. Jeśli w jakimkolwiek stopniu ból rodzi twój niepokój, najlepiej zgłoś się do lekarza. Skąd wiedzieć kiedy ból brzucha w ciąży to norma, a kiedy oznacza problemy ze zdrowiem?

  • Co oznacza ból brzucha podczas ciąży?

  • Czy ból brzucha w ciąży jest groźny?

Ból podczas ciąży rośnie, a to za sprawą rozwijającego się z w nim maluszka. Budzi niekiedy niepokój jednak przeważnie jest naturalnym objawem gdyż oznacza zmiany jakie zachodzą w ciele kobiety. Będąc w ciąży każda kobieta wsłuchuje się we własny organizm. Jest niezwykle wrażliwa na każdy wywoływany przez niego bodziec. Często instynktownie przyszła mama wie, że dzieje się coś niedobrego, że ból nie jest do końca objawem naturalnym.

Ból brzucha w ciąży różni się w zależności od okresu rozwoju maluszka. Opisujemy trzy główne okresy:

1. Początek ciąży.
Pierwsze tygodnie ciąży to istny szał hormonalny. Organizm „przygotowuje się” do zadania specjalnego jakim jest macierzyństwo. Zarodek po przekształceniu bardzo szybko rośnie. Jednocześnie powiększa się też macica, która musi przystosować się i zapewnić maleństwu swoisty, tymczasowy „domek”. Po miesiącu ciąży twoje dziecko waży co prawda niewiele, bo jedynie 14 gramów ale za to twoja waga zwiększa się o 2 kg.

2. Środkowy okres ciąży.
Narządy kobiety muszą przystosować się do nowych warunków, powiększają się, a to siłą rzeczy powoduje ból. W drugim miesiącu ciąży dziecko ma już ok. 30 cm. i waży mniej więcej 800 gramów. Dziecko szybko rośnie ale twoja macica także, wiąże się to z rozciąganiem jej wiązadeł. Może to generować bardzo silne, występujące okresowo bóle, szczególnie w podbrzuszu.
W okresie ciąży mogą występować także innego rodzaju, niegroźne bóle, a raczej pobolewania:
• W około 18 tygodniu ciąży twoje dziecko zaczyna się poruszać. Czasami mogą to być gwałtowne odruchy, ale jeszcze nie bolesne kopnięcia. Te pobolewania mogą wywołać u ciebie niepokój gdyż podobne są do skurczy. Jednak dosyć szybko zorientujesz się, że nie ma się czym martwić.
• Już w 20 tygodniu ciąży występują skurcze, które mają na celu przygotować cię do porodu. Mogą trwać dość długo, z niewielkimi przerwami nawet kilka godzin. Jednak nimi też nie musisz się martwić, są wyczuwalne ale bezbolesne – macica na moment twardnieje, a po chwili ulega rozluźnieniu. Czasami skurczom tym towarzyszy złe samopoczucie, lekkie rozdrażnienie, ból głowy czy krzyża.

3. Koniec ciąży – przygotowanie do porodu.
W trzecim trymestrze dziecko nadal bardzo intensywnie się rozwija, co oznacza, że macica równie szybko rosnąc uciska na okoliczne narządy. Dodatkowo twój maluszek odczuwa silną potrzebę ruchu dlatego wierci się i kopie, a ty znacznie bardziej odczuwasz te ruchy.
Kilka tygodni później czyli w 36 tygodniu ciąży odczuwalne stają się tzw. skurcze przepowiadające czyli takie, które przyczyniają się do powstania „twardego” brzucha. Trzeba przyznać, że niekiedy potrafią być bardzo bolesne. Mogą być odczuwalne nawet kilka razy w tygodniu. Cechują się też dużą nieregularnością. Skurcze przepowiadające i towarzyszące im twardnienie brzucha oznacza, że macica intensywnie ćwiczy przed porodem.
Skurcze, które dają znak do porodu, zawsze są regularne, trwają bardzo długo, nawet wiele godzin, a ich siła i częstotliwość wzrasta z każdym kolejnym skurczem. Na tym polega różnica.

Jeżeli czujesz, że bóle, które cię dotykają nie pasują do powyższego opisu, powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Ból inny niż ten związany ze wzrostem dziecka, rozrostem macicy i innych narządów, może być niebezpieczny dla ciebie i twojego maleństwa. Czasami bóle mogą być związane z zatruciem pokarmowym, z niestrawnością, mogą też oznaczać, że ty możesz mieć jakieś problemy ze zdrowiem, a czasem (w rzadkich przypadkach) mogą być przejawem chorego płodu. W każdym przypadku ciebie i twoje dziecko, dokładnie powinien zbadać lekarz. Jeśli masz wątpliwości co to swojego stanu zdrowia nie czekaj z pomocą. Czas jest tutaj najważniejszy.

 

skurcze ciąża dziecko złe samopoczucie poród ból w ciąży choroba w ciąży

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach