45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Biegunka w ciąży. Jak sobie z nią poradzić ?

Biegunka w ciąży. Jak sobie z nią poradzić ?Biegunka w ciąży. Jak sobie z nią poradzić ?

Nie ma chyba przyszłej mamy, której problemy żołądkowe nie przytrafiłyby się w czasie ciąży. Jeśli biegunka nie chce przejść może zagrozić dziecku. Im bliżej jest termin porodu, tym mniej powodów do obaw.

Biegunka ma miejsce, gdy częstotliwość wypróżnień utrzymuje się powyżej 3 w ciągu doby i stolec przybiera postać płynną lub półpłynną. O biegunce ostrej mówimy, jeśli trwa parę dni, natomiast o formie przewleklej – powyżej 21 dni. Nierzadko ta ostatnia występuje bez wyraźnego powodu.

Przyczyny rozwolnienia

Podłoże biegunki może być różnorodne – zła dieta, alergia pokarmowa, niestrawność, stres, choroby, infekcje. Ponieważ leki nie są wskazane, dużo lepiej korzystać z naturalnych sposobów lub profilaktycznie starać się jej unikać. Jednak pomimo wyjątkowego dbania o siebie, czasem coś zaszkodzi, tym bardziej, że na ogół w okresie ciąży mamy obniżoną odporność.

  • Jak sobie radzić z biegunką w ciąży?

  • Jakie są przyczyny biegunki w ciąży?

Biegunka bywa także samym objawem ciąży, który ma udrożnoć kiszkę stolcową przed urodzeniem dziecka przez kanał rodny.

Woda

Pamiętaj, że woda to 70 % twojego ciała. Wraz z jej utratą, elektrolity, witaminy, wapń czy białko nie są w stanie pokryć całości potrzeb twoich i dziecka. Na bieżąco uzupełniaj wodę, najlepiej pij mocno mineralizowaną, aby zapewnić odpowiedni jej poziom w naczyniach krwionośnych, komórkach i między komórkami.

Poza odwodnieniem i brakiem równowagi elektrolitowej, biegunka może prowadzić do kwasicy, zatrucia organizmu, problemów z nerkami.

Gdy biegunka trwa kilka dni, bądź występuje wraz z nietypowymi objawami, które cię niepokoją, natychmiast zgłoś się do lekarza prowadzącego, który określi przyczynę. Być może przechodzisz infekcję, więc możesz się spodziewać recepty na leki bezpieczne do zażywania w ciąży. Jeżeli nie czujesz się na siłach lub uważasz wizytę za przesadę, skonsultuj się z lekarzem przynajmniej przez telefon, żeby rozwiać wątpliwości. Zajmie ci to parę minut, a nie będziesz musiała martwić się o swoje maleństwo.

Dieta podczas biegunki

Warto zaopatrzyć się w colę, z której jak już ulotni się gaz, będzie doskonałym remedium na tę dolegliwość. Pijmy także ciepłą herbatę oraz letnią przegotowaną wodę. Dobrym rozwiązaniem jest picie naparu z czarnej jagody i herbatek ziołowych, np. mięty.Spożywane małymi porcjami płyny powinny być w ilości przynajmniej 2 litrów dziennie.

Banany i suszone jagody pozwolą zatrzymać biegunkę. Na cenzurowanym są słodycze, napoje gazowane oraz smażone jedzenie. Świeże pieczywo również nam się nie przysłuży. Sięgajmy po gotowane jabłka, gotowane marchewki, kaszki, kleiki, rozgotowany ryż.

Mitem jest, że gorzka czekolada ma działanie zapierające, więc pomoże zastopować biegunkę, ponieważ to działanie sprawdza się tylko u osób z prawidłową perystaltyką jelit.

 

ciąża co na biegunkę problemy zdrowotne w ciąży jak zatrzymać biegunkę skąd biegunka w ciąży jak leczyć biegunkę w ciąży biegunka w ciąży czy iść do lekarza co jeść podczas biegunki co pić podczas biegunki

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach