45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Badanie wykonywane pod koniec ciąży. Kilka słów o KTG

Badanie wykonywane pod koniec ciąży. Kilka słów o KTG Badanie wykonywane pod koniec ciąży. Kilka słów o KTG

Ocena zdrowia przyszłej mamy to ważna sprawa. Dzięki przeprowadzeniu odpowiednich badań, można dokładnie ocenić przebieg ciąży, a także wykryć niebezpieczeństwa, które mogą zagrażać kobiecie oraz dziecku. Najczęściej wykonuje się w tym celu tzw. rozszerzony profil dla kobiet w ciąży.

Tego typu badanie polega na analizie krwi i moczu. Oprócz tego, warto wiedzieć czym jest badanie KTG czyli kardiotokografia, której pod koniec ciąży poddawana jest prawie każda kobieta.

  • Jak wygląda badanie KTG?

  • Po co jest badanie KTG?

Co potrafi KTG i jak wygląda badanie

Nie wiąże się ono z żadnym ryzykiem, nie musi być również poprzedzanie specjalnymi badaniami czy zabiegami. Całość trwa zwykle około pół godziny, jednak czasem, w razie potrzeby, można wykonywać je przez kilka godzin lub powtarzać.

Kobieta w trakcie badania leży zazwyczaj na boku, dzięki czemu powiększona macica nie będzie uciskać żyły, którą krew powraca z dolnych partii ciała do serca. Na brzuchu przyszłej mamy mocowane są dwie nieduże głowice, które następnie są mocowane pasami, żeby zapobiec ich przesunięciu.

  1. Jedna z głowic rejestruje pracę serca dziecka,
  2. Druga zaś czynność skurczową macicy.

Jeżeli kobieta poczuje ruchy dziecka, może uruchomić znajdujący się na aparacie przycisk. Podsumowując, badanie KTG to sposób na stwierdzenie, czy do organizmu maluszka dociera odpowiednia, wystarczająca ilość tlenu, głównie podczas pojawienia się skurczów porodowych macicy.

W niektórych szpitalach można spotkać się z nowoczesnymi aparatami do KTG, które umożliwiają ciężarnej spacerowanie w czasie badania. Ruch sprawia, że skurcze są mniej bolesne. Dane docierają do kardiotokografu drogą radiową zamiast kablem, a ciężarna może swobodnie się poruszać.

Dlaczego KTG jest ważne?

Istota badania polega na stwierdzeniu, czy dziecku nie grozi niedotlenienie, które może być dla niego niebezpieczne. Jeżeli ciąża oraz poród nie sprawiają problemów, czyli skurcz macicy nie powoduje komplikacji w przepływie tlenu, łożysko jest wydolne, a serce dziecka pracuje jak trzeba, wszystko jest w porządku. Może się jednak zdarzyć, że łożysko będzie niewydolne z powodu np. cukrzycy, ciąży przenoszonej, nadciśnienia, w związku z czym skurcze macicy spowodują spadek tlenu we krwi i mogą zaburzać pracę serca.

Jeżeli kardiotokografia wykaże komplikacje, najdrobniejsze zmiany w pracy serca będą zauważone, a lekarze mają możliwość jak najszybszego wykonania cesarskiego cięcia. Takie badanie wykonuje się także w wyniku przeprowadzania tzw. testu oksytocynowego, który pomaga określić, jaka będzie reakcja dziecka na pojawienie się skurczów.

ciąża dziecko badania w ciąży badanie KTG kardiotokografia
Komentarze
Dodano: 27 Wrzesień 2016
Autor: Edyta
Ocena:
KTG mialam często podłączane na patologii ciąży przed porodem, kosmos...
Odpowiedź
Dodano: 02 Czerwiec 2016
Autor: Agata
Ocena:
Ja też tylko czekałam az przeprowadzą mi KTG, nie mogłam się doczekać aż usłyszę moją córeczkę.
Odpowiedź
Dodano: 13 Kwiecień 2016
Autor: Ola
Ocena:
Uwielbiam badanie KTG, zawsze jak mi je wykonywano z czułością słuchałam dźwięków serduszka i ruchów dziecka :)
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach