45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Badania kontrolne w ciąży - pierwszy prezent dla twojego dziecka

Badania kontrolne w ciąży - pierwszy prezent dla twojego dzieckaBadania kontrolne w ciąży - pierwszy prezent dla twojego dziecka

Będąc w ciąży jesteś wielokrotnie bardziej przewrażliwiona i emocjonalna niż mogłabyś się tego po sobie spodziewać. Otwierasz gazetę, włączasz telewizję, przeglądasz informacje w internecie o swoim stanie i wydaje ci się, że ciąża to ciągłe zagrożenia, niebezpieczeństwa i ryzyko. Gdyby tak było naprawdę przyszła mama musiałaby nie jeść, nie pić, nie wychodzić z domu, nie oddychać zanieczyszczonym powietrzem nie narażając siebie i swojego maluszka na ciągłe zagrożenia. Pamiętaj jednak o tym, że ciąża nigdy dotąd w historii rozrodczości nie była tak bezpieczna jak dzisiaj. Aby urodzić zdrowe pełne radości dziecko należy być pod opieką prenatalną już od momentu kiedy podejrzewasz, że zaszłaś w ciążę.

  • Jak wyglądają badania kontrolne w ciąży?

  • Czy badania kontrolne są skuteczne?

Pierwsza wizyta u ginekologa w czasie ciąży jest zawsze najbardziej ekscytująca i wyczerpująca zarazem. To właśnie na tej wizycie lekarz potwierdzi twoje przypuszczenia. To na tej właśnie wizycie zbierze dokładny wywiad medyczny, założy ci kartę ciąży i zleci szereg badan do wykonania. Przez okres dziewięciu miesięcy będziesz najbardziej przebadaną osobą. Niektóre badania wykonasz tylko raz inne będziesz powtarzać cyklicznie co miesiąc. Pamiętaj o jednym, służą one przede wszystkim tobie a w szczególności małemu człowiekowi rosnącemu wewnątrz ciebie. Mają one zapewnić wam obojgu pewność, że wszystko jest w porządku a w razie nieprawidłowości pozwolić działać.

Potwierdzenie ciąży – lekarz zapyta o ostatnią miesiączkę, aby określić termin porodu, wypyta o twoje objawy ciążowe. W czasie badania ginekologicznego zbada szyjkę macicy i pobierze wymaz do badania cytologicznego. Zmierzy ci ciśnienie, zbada piersi, zanotuje twoją wagę i będzie ją porównywał przy każdej wizycie. Zleci ci badania do wykonania: badanie krwi dla oznaczenia grupy i czynnika Rh dla kontroli ewentualnej niedokrwistości ( poziom hemoglobiny) i wykrycia konfliktu serologicznego,( aby móc podać chroniące przed powikłaniami przeciwciała), badanie ogólne moczu na zawartość cukru, białka, białych i czerwonych krwinek oraz bakterii. Badanie przeciwciał toksoplazmozy, która niewykryta może zagrażać twojemu dziecku. Zleci także testy na obecność infekcji: HIV, chorób wenerycznych, chlamydiozy. Będziesz musiała także wykonać badanie na określenie poziomu cukru we krwi w kierunku cukrzycy ciężarnych.

Będziesz odwiedzała swojego lekarza prowadzącego co pięć tygodni, na każdej wizycie lekarz będzie analizował twoje wyniki, wykonywał badanie palpacyjne narządów płciowych, badanie narządów miednicy. W pierwszym trymestrze lekarz wykona badanie USG – będziesz mogła podglądnąć swoje dziecko. Badanie to pozwoli określić przewidywany termin porodu, da możliwość oceny czynności serca, stan łożyska i kosmówki, w późniejszym terminie pozwoli ci poznać płeć malucha. Pod koniec ciąży lekarz oceni położenie dziecka i jego wielkość, ilość płynu owodniowego i stan łożyska. Pozwoli ci to czuć się bezpiecznie i nie martwić się niepewną przyszłością. Między 21 a 24 tygodniem ciąży będziesz musiała wykonać test glukozowy na czczo, który nie jest ulubionym badaniem przyszłych mam. Następnie należy wypić określoną dawkę rozpuszczonej w wodzie glukozy a wynik zostanie określony po 1 do 2 godzin. Pozwala to wykryć cukrzycę ciążową, by móc ewentualnie wprowadzić potrzebną dietę. Bardzo ważnym badaniem jest test HBs na nosicielstwo zapalenia wątroby typu B. Jeśli wynik okaże się dodatni zaraz po urodzeniu twoje dziecko otrzyma zastrzyk z immunoglobuliny zapobiegający zakażeniu.

Ciąża to czas oczekiwania wymagający od ciebie wiele cierpliwości, samodyscypliny i organizacji czasu. Jeśli zaplanujesz wszystko dokładnie, będziesz przestrzegać terminów wizyt i zaleceń lekarza, wykonywać badania możesz być pewna, że zrobiłaś wszystko co w twojej mocy aby twoje dziecko urodziło się zdrowe.

ciąża diagnostyka badania kontrolne wizyta u ginekologa USG Toksoplazmoza HBs WR badania w ciąży
Komentarze
Dodano: 20 Październik 2015
Autor: Zośka
Ocena:
jak ja robiłam badania to wydałam kupę kasy. test glukozowy nie miło wspominam :(
Odpowiedź
Dodano: 18 Lipiec 2015
Autor: sdasd
Ocena:
taki sobie ten artykuł!
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach