45 411 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 979 produktów w 209 kategoriach

Aspiryna w walce z bólem głowy

Aspiryna w walce z bólem głowyAspiryna w walce z bólem głowy

Każdy chociaż raz zmagał się z bólem głowy. Pierwszym odruchem w takim wypadku jest zażycie tabletki przeciwbólowej, a jednym z najpopularniejszych leków przeciwbólowych jest właśnie kwas acetylosalicylowy, zwany potocznie aspiryną. Jak często można przyjmować aspirynę, aby sobie nie zaszkodzić? Czy pomaga na każdy rodzaj bólu? Jakie jest jej dodatkowe działanie i jak wygląda bezpieczne dawkowanie aspiryny?

Skąd się biorą bóle głowy?

Bóle głowy mogą mieć bardzo wiele przyczyn, a niektóre z nich nadal nie są znane. Najczęstszymi przyczynami bólu są urazy, zaburzenia neurologiczne, nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze, choroby (na przykład miażdżyca, toczeń, guz mózgu), zaburzenia psychiczne, a nawet tak prozaicznymi sprawy jak odwodnienie organizmu, menstruacja, pokwitanie, stres, zmęczenie, wdychanie spalin samochodowych czy długa praca przy komputerze. Najbardziej rozpowszechnionym bólem głowy (szacuje się, że dotyczy aż 90% przypadków bólowych) jest napięciowy ból głowy, czyli ten wynikający ze zmęczenia, przepracowania i zbyt dużej dawki stresu.

Bóle głowy mają różne objawy. Najczęściej wywołują wrażenie ucisku w skroniach i nad brwiami. Zdarza się, że ból umiejscawia się po obu stronach głowy, za oczami lub schodzi w stronę karku. W przypadku bólów migrenowych można odczuwać również światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, nudności, a nawet cierpieć na biegunkę lub wymioty. Bardzo ważna jest częstotliwość występowania dolegliwości. Jeśli nie pamiętasz już dnia bez bólu głowy nie bagatelizuj objawów. To może być jeden z rodzajów przewlekłego bólu głowy. Leczenie jest długie i odbywa się wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza, dlatego w takim przypadku warto umówić się na wizytę jak najszybciej.

Wszystko, co musisz wiedzieć o aspirynie

W przypadku napięciowego bólu głowy, który pojawia się sporadycznie, można pomóc sobie zażywając na przykład aspirynę. W skład aspiryny wchodzi organiczny związek chemiczny zwany kwasem acetylosalicylowym. Działa on przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Jest również najdłużej stosowanym środkiem przeciwbólowym na świecie (jego pierwotną formę pozyskiwaną z kory wierzby używano już w starożytności). Aspirynę stosuje się również jako środek zmniejszający krzepliwość krwi, dzięki czemu hamuje powstawanie zakrzepów. U kobiet w ciąży podaje się ją w przypadku stanu przedrzucawkowego po pierwszym trymestrze ciąży, a u cukrzyków aby zmniejszyć ryzyko powikłań cukrzycowych.

Ciekawostką jest, że oprócz znanego wszystkim działania przeciwbólowego, aspiryna ma również mniej znane właściwości. Badania naukowe pokazują, że kwas acetylosalicylowy w niektórych przypadkach może chronić przed nowotworami jelita grubego, jajników, trzustki, płuc i piersi. U kobiet, które przez 10 lat zażywały po 150mg aspiryny dwa razy dziennie, ryzyko zachorowania na raka piersi spadło o prawie 30%. Aspiryna pomaga w profilaktyce i leczeniu chorób układu krążenia, wątroby, osteoporozy i udaru mózgu. Może wspomóc w walkę z wrzodami żołądka (jeśli choroba nie jest w swojej czynnej fazie), a nawet leczenie schizofrenii. Badania nad nowymi właściwościami aspiryny wciąż trwają.

Kwas acetylosalicylowy, jak każdy lek, ma również swoje wady. Nie mogą go przyjmować dzieci do 12 roku życia, astmatycy, kobiety w pierwszym trymestrze ciąży oraz karmiące piersią, osoby z czynną chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, przyjmujące leki przeciwkrzepliwe, mające problemy z czynnością wątroby i nerek oraz przed zabiegami chirurgicznymi i operacjami. Aspiryna nie jest również polecana podczas menstruacji, ponieważ może zwiększać krwawienie oraz dla kobiet starających się o dziecko, bo może niekorzystnie wpływać na płodność podczas jej zażywania. Jak w przypadku każdego leku bardzo ważne jest dawkowanie aspiryny – każdy lek zażyty w zbyt dużej dawne może być niebezpieczny.

Jak dawkować aspirynę?

Aspirynę jako lek na ból głowy należy przyjmować po posiłkach i popijać dużą ilością wody. Tabletki musujące należy rozpuścić w szklance wody. Osoby dorosłe mogą przyjmować od 500 do 1000 mg (to zwykle 1-2 tabletki) co 4-8 godzin, a młodzież powyżej 12 lat 500 mg co 4-8 godzin. Maksymalna dawka na dobę dla dorosłych wynosi 4000 mg, a 1500 mg u młodzieży. Kiedy oprócz bólu głowy masz też gorączkę i ból gardła możesz wypróbować mieszanki kwasu acetylosalicylowego z witaminą C na przykład Aspirin C (http://aspirin.pl/pl/nasze-produkty/). A jeśli dodatkowo męczy cię cieknący nos to dobrym pomysłem jest zażycie preparatu z dodatkiem pseudoefedryny.

Bardzo ważne jest żeby nie przedawkować leku. Kwas acetylosalicylowy często znajduje się w popularnych środkach na przeziębienie, dlatego zawsze przed zażyciem każdego leku należy sprawdzić jego skład. Pierwsze objawy przedawkowania aspiryny to zawroty głowy, wymioty, nudności, szumy w uszach, zaburzenia wzroku i słuchu. Bardzo duże dawki mogą prowadzić do kwasicy metabolicznej, drgawek, zapaści, śpiączki, niewydolności nerek, a nawet śmierci. Kwas acetylosalicylowy wchodzi w interakcje z innymi lekami. Jeśli chcesz używać aspiryny, a stosujesz jeszcze jakieś inne leki, to najlepiej konsultuj się wcześniej z lekarzem.

ból głowy

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 411 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 979 produktów w 209 kategoriach