45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Podobne produkty


Aspirin

AspirinAspirin
(7 opinii)
Przeczytaj opinie o produkcie »
Typ: bez recepty
Producent: BAYER OTC
Postać: tabletki
Cena: 3.79 zł Sugerowana przez producenta cena detaliczna produktu. Cena może się różnić w zależności od punktu sprzedaży.
Ulotka:

Opis i skład produktu Aspirin

Aspirin, tabletki, 500 mg, 10 szt

Aspirin to preparat, który w swoim składzie zawiera kwas acetylosalicylowy działający przeciwbólowoprzeciwzapalnie a także przeciwgorączkowo.

Skład

1 tabletka zawiera:
Substancją czynną kwas acetylosalicylowy (Acidum acetylsalicylicum) 500 mg.
Inne składniki leku to: sodu cytrynian, sodu wodorowęglan, kwas cytrynowy bezwodny, sodu węglan bezwodny.

Wskazania

Szczególnie zaleca się stosować w przypadku występowania bólów o lekkim i średnim nasileniubólach głowymigrenie, bólach zębówmięśni, a także bólach i gorączce występujących w przeziębieniu i grypie.

Dawkowanie

Dorosłym należy podawać 1 do 2 tabletek, a dawkę można powtórzyć w razie potrzeby po upływie 4 do 8 godzin, maksymalnie 8 tabletek na dzień. Natomiast dzieciom powyżej 12 lat 1 tabletkę,maksymalnie 3 razy na dzień. 

Dzieci poniżej 12 lat mogą przyjmować preparat jedynie na wyraźne zlecenie lekarza.

Przeciwwskazania:

Kiedy nie stosować leku Aspirin

  • jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną - kwas acetylosalicylowy, inne salicylany lub którykolwiek z pozostałych składników leku Aspirin,
  • jeśli u pacjenta występuje choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy,
  • jeśli u pacjenta występuje skaza krwotoczna,
  • jeśli u pacjenta występują napady astmy oskrzelowej w wywiadzie, wywołane podaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
  • jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność serca lub ciężka niewydolność wątroby lub ciężkaniewydolność nerek,
  • jeśli pacjentka jest w ostatnim trymestrze ciąży,
  • jeśli pacjent stosuje jednocześnie lek metotreksat (stosowany m.in. w chorobach nowotworowych) w dawkach 15 mg na tydzień lub większych,
  • u dzieci poniżej 12 lat w przebiegu infekcji wirusowych, zwłaszcza w przypadku zakażenia wirusem grypy A i B oraz ospy wietrznej, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a - rzadkiej, ale poważnej choroby, powodującej uszkodzenie wątroby i mózgu.

Działania niepożądane:

Jak każdy lek, Aspirin może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Zaburzenia żołądka i jelit
Bóle żołądka i brzucha, zgaga, nudności, wymioty, niestrawność, zapalenie przewodu pokarmowego, potencjalnie zagrażające życiu krwawienia z przewodu pokarmowego: jawne (fusowate wymioty, smoliste stolce) lub utajone (do krwawień dochodzi tym częściej im większa jest dawka); choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, perforacja.

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych:
W rzadkich przypadkach opisano przemijające zaburzenia czynności wątroby (zwiększenie aktywności aminotransferaz).

Zaburzenia układu nerwowego:

Zawroty głowy i szumy uszne, będące zazwyczaj objawami przedawkowania.

Zaburzenia krwi i układu chłonnego:
Zwiększone ryzyko krwawień, krwotoki (pooperacyjne, z nosa, z dziąseł, z układu moczowopłciowego), krwiaki, wydłużenie czasu krwawienia, czasu protrombinowego, trombocytopenia. Skutkiem krwawień może być wystąpienie ostrej lub przewlekłej niedokrwistości z niedoboru żelaza albo ostrej niedokrwistości pokrwotocznej objawiające się astenią, bladością, hypoperfuzją a także nieprawidłowymi wynikami badań laboratoryjnych.

Zaburzenia naczyniowe:

Wylew krwi do mózgu (szczególnie u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem i (lub) jednocześnie stosujących inne leki przeciwzakrzepowe) potencjalnie zagrażający życiu. 

Zaburzenia nerek i dróg moczowych:
W rzadkich przypadkach po długotrwałym stosowaniu dużych dawek kwasu acetylosalicylowego zanotowano martwicę brodawek nerkowych i śródmiąższowe zapalenie nerek.

Zaburzenia układu immunologicznego:
Reakcje nadwrażliwości z objawami klinicznymi i nieprawidłowymi wynikami odpowiednich badań laboratoryjnych takie jak: astma, łagodne do umiarkowanych reakcje obejmujące skórę, układ oddechowy, układ sercowo-naczyniowy z objawami takimi jak: wysypka, pokrzywka, obrzęk (w tym naczynioruchowy), zaburzenia oddychania i pracy serca, i bardzo rzadko ciężkie reakcje, w tym wstrząs anafilaktyczny.

Zaburzenia układu oddechowego:

Astma oskrzelowa

Długotrwałe przyjmowanie preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy może być przyczyną bólu głowy, który nasila się podczas przyjmowania kolejnych dawek.
Długotrwałe przyjmowanie preparatów przeciwbólowych, szczególnie zawierających kilka substancji czynnych może prowadzić do ciężkiego zaburzenia czynności nerek i niewydolności nerek.

  • jeżeli wystąpią fusowate wymioty lub czarne, smoliste stolce, należy odstawić lek i zgłosić się do lekarza.
  • objawem ciężkiej reakcji nadwrażliwości może być: obrzęk twarzy i powiek, obrzęk języka i krtani ze zwężeniem dróg oddechowych, trudności z oddychaniem, duszność aż do napadów astmy, przyspieszenie czynności serca, nagłe obniżenie ciśnienia tętniczego aż do zagrażającego życiu wstrząsu. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów należy natychmiast zapewnić fachową opiekę medyczną. Powyższe reakcje mogą wystąpić nawet po pierwszym podaniu leku.


Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.

Uwagi:

Preparat swoim działaniem wzmacnia toksyczne działanie metotreksatu na szpik kostny, w związku z tym nie należy stosować kwasu acetylosalicylowego jednocześnie z metotreksatem stosowanym w dawkach 15 mg na tydzień lub większych, natomiast jednoczesne stosowanie metotreksatu w dawkach mniejszych niż 15 mg na tydzień wymaga zachowania szczególnej ostrożności.

Zwiększa występowanie ryzyka choroby wrzodowej i krwawień z przewodu pokarmowego w przypadku kiedy jest stosowany jednocześnie z kortykosteroidami, innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, w tym innymi salicylanami w dużych dawkach, a także kiedy w czasie leczenia spożywany jest alkohol, a po zakończeniu przyjmowania glikokortykosteroidów działających ogólnoustrojowo (z wyjątkiem hydrokortyzonu stosowanego jako terapia zastępcza w chorobie Addisona) zwiększa się ryzyko przedawkowania salicylanów.

Nasila również działanie leków przeciwzakrzepowych (np. pochodne kumaryny, heparyna), leków trombolitycznych (rozpuszczających skrzeplinę, np. streptokinaza, urokinaza) i hamujących agregację (zlepianie) płytek krwi (np. tyklopidyna), może to powodować ryzyko wydłużenia czasu krwawienia i krwotoków.

Wzmacnia działanie leków przeciwcukrzycowych, np. insuliny, pochodnych sulfonylomocznika, a także działanie digoksyny, gdyż zwiększa jej stężenie w osoczu oraz działanie toksyczne kwasu walproinowego, który nasila działanie antyagregacyjne kwasu acetylosalicylowego.

Szczególnie ostrożnie należy stosować Aspirin, ponieważ osłabia działanie leków przeciwdnawych, stosowanych w leczeniu dny moczanowej, zwiększających wydalanie kwasu moczowego z organizmu (np. benzbromaron, probenecyd), co może powodować nasilenie objawów dny moczanowej.

Zmniejsza również działanie leków moczopędnych, a także niektórych leków przeciwnadciśnieniowych (z grupy tzw. inhibitorów konwertazy angiotensyny, np. kaptopryl, enalapryl). 

Można stosować peparat jednocześnie z wyżej wymienionymi lekami (oprócz metotreksatu
stosowanego w dawkach 15 mg na tydzień lub większych) tylko i wyłącznie po uzgodnieniu tego z lekarzem.

 

Aspirin skład
Aspirin dawkowanie
Aspirin przeciwwskazania
Aspirin cena
Aspirin zamienniki
Aspirin zamiennik
Aspirin odpowiednik
Aspirin tańszy zamiennik
Aspirin czy działa
Aspirin opinia
Aspirin opinie
Aspirin ulotka
ból głowy ból zębów gorączka grypa przeziębienie na ból głowy głowa na ból zębów przeciwgorączkowe na gorączke temperatura wysoka tempertura
Rozwiń cały opis i skład produktu » Najlepsze szampony na wypadanie włosów dla mężczyzn - sprawdź najnowszy ranking produktów >>

Zobacz zamienniki

Opinie o Aspirin

Dodano: 20 Kwiecień 2016
Autor: Urszula
Ocena:
Moja migrena często wgrywa ze mną i zwala mnie z nóg. Wtedy muszę mieć pod ręką Aspirin bo działa natychmiastowo.
Odpowiedź
Dodano: 10 Styczeń 2016
Autor: Grazia, 36
Ocena:
Stosowałam aspirin tabletki i wolę musujące, lek lepiej się przyswaja jako płyn.
Odpowiedź
Dodano: 20 Sierpień 2015
Autor: Zadowolona
Ocena:
Aspirin firmy Bayer to dobry lek na ból i stany grypowe. Za niewielką cenę - skuteczność i niezawodność.
Odpowiedź
Dodano: 18 Sierpień 2015
Autor: Marcin
Ocena:
Słabe na ból, nie pomagają :(
Odpowiedź
Dodano: 08 Lipiec 2015
Autor: lusia
Ocena:
Stosuje mieszankę na przeziębienie, razem z witaminą c 1000 i fervexem i po kilku dniach wszystkie objawy mijają
Odpowiedź
Dodano: 27 Maj 2015
Autor: Belka
Ocena:
Najlepsze na zbicie gorączki, tabletki mogłyby być trochę mniejsze bo są oporne i trudni się je łyka,ale za to tanie i skuteczne
Odpowiedź
Dodano: 24 Marzec 2015
Autor: Laura
Ocena:
Zmniejsza gorączkę i doskonale koi ból, nie potrzebuję żadnego zapasowego leku w mojej apteczce, tak na wszelki wypadek, jakby to nie zadziałało. Próbowałam kiedyś plastrów z paracetamolem, ale nie ma to jak tradycyjne sprawdzone tabletki.
Odpowiedź

Dodaj opinię o Aspirin

Wybierz ocenę i napisz krótkie uzasadnienie.

Wybierz ocenę
Ocena:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]Jak napisać pomocną opinie?

przykład: Napisz nam czy byłeś zadowolony z produktu, jak długo go używasz, jakie są jego plusy, minusy, czy widzisz efekty po jego zastosowaniu oraz czy go polecasz czy też nie. Miło będzie jak napiszesz również ile masz lat i z jaką borykasz się dolegliwością. Twoja opinia jest ważna dla innych użytkowników.
Dziękujemy.
Pozostało 60 z 60 znaków

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

Komentarz do opinii użytkownika
Twoje imię:
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach