45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Antykoncepcja a płodność. Czy tabletki utrudniają zajście w ciążę?

Antykoncepcja a płodność. Czy tabletki utrudniają zajście w ciążę?Antykoncepcja a płodność. Czy tabletki utrudniają zajście w ciążę?

Wiele kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną zadaje sobie pytanie, czy może mieć ona wpływ na ich późniejsze próby zajścia w ciążę. Zwłaszcza po długim, kilkuletnim okresie stosowania tego typu zabezpieczeń, pojawiają się liczne pytania. Jak to właściwie jest z tą płodnością? Czy owulacja pojawia się od razu, czy trzeba odczekać jakiś czas? A może po odstawieniu jest jeszcze pewien okres ochronny, w trakcie którego można uprawiać seks bez zajścia w ciążę?

  • Czy tabletki antykoncepcyjne utrudniają zajście w ciążę?

  • Kiedy można zajść w ciążę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjmnych?

Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na powyższe wątpliwości. Jak to zwykle bywa, również w tym przypadku wszystko zależy od organizmu kobiety. Każda osoba może reagować zupełnie inaczej na odstawienie antykoncepcji. Oczywiście podstawową funkcją tego typu zabezpieczenia jest hamowanie jajeczkowania, jednak należy pamiętać, że owulacja nie zostanie zahamowana na stałe. Jeśli więc nie chcemy zajść w ciążę, nikt nie da nam więc gwarancji, że współżycie bez zabezpieczeń krótko po zaprzestaniu stosowania tabletek nie spowoduje zapłodnienia.

Owulacja po odstawieniu. Czego się spodziewać?

Tabletki hormonalne odstawiane są z różnych powodów. Jedni rezygnują z nich ze względu na nieprzyjemne skutki uboczne, u drugich jest to efektem podjęcia decyzji o zmianie formy antykoncepcji, a u innych przez wzgląd na pragnienie zajścia w ciążę. U zdrowych kobiet owulacja powraca najczęściej już w pierwszym cyklu od momentu zaprzestania zażywania tabletek. Jednak są przypadki, w których jajeczkowanie pojawia się już w następnym dniu od przyjęcia ostatniej pigułki! Choć zaleca się zużycie wszystkich tabletek z blistra przed zakończeniem ich przyjmowania, kobieta może zrezygnować z nich dosłownie w każdej chwili.

Kiedy można zajść w ciążę?

Pierwszą miesiączkę po zaprzestaniu zażywania antykoncepcji nazywa się krwawieniem z odstawienia. Dopiero kolejna miesiączka jest tą „prawdziwą” i właściwą. Mimo to, w sytuacji współżycia bez jakiejkolwiek antykoncepcji (np. w postaci prezerwatywy) w każdym z tych okresów istnieje duże prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.  

Co więcej, po odstawieniu pigułek płodność kobiety jest zazwyczaj zwiększona, dlatego w tego typu przypadkach często dochodzi do ciąż mnogich.

Brak okresu – kiedy się martwić?

Zwykle pierwszą myślą odnośnie braku miesiączki jest to, że mogło dojść do zapłodnienia. Jednak gdy nie to jest przyczyną, u wielu kobiet budzą się poważne obawy. Warto wiedzieć, że przez pierwsze 3 miesiące po odstawieniu pigułek możliwe są nieregularne cykle miesiączkowe. Właśnie dlatego nie trzeba panikować i odczekać trzy lub nawet cztery miesiące z planowaniem ciąży, aby dać organizmowi czas na regulację jajeczkowania i własnej gospodarki hormonalnej. Po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji krwawienia mogą być bardziej obfite i bolesne, a także zróżnicowane pod względem długości.

Konsultacja z ginekologiem będzie konieczna, jeśli krwawienie miesiączkowe nie pojawia się przez dłuższy czas, lub po upływie 3 miesięcy nadal jest nieregularne. Również plamienia międzymiesiączkowe wymagają wizyty u specjalisty. Wszystkie powyższe objawy mogą mieć związek z odstawieniem hormonów, dlatego z pewnością nie należy ich bagatelizować.

potencja ciąża płodność tabletki antykoncepcyjne antykoncepcja hormonalna jak zajść w ciążę płodność a antykoncepcja brak okresu odstawienie antykoncepcji
Komentarze
Dodano: 18 Lipiec 2016
Autor: Gosia
Ocena:
Ja zaraz po odstawieniu tabletek zaszłam w ciążę, a brałam je ze 3 lata bez przerwy, także raczej nie ma reguły.
Odpowiedź
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Sara
Ocena:
Moim zdaniem tabletki jak każda antykoncepcja hormonalna wplywa na organizm kobiety, u jednych bardziej u innych mniej. Nie jestem jej zwolennikiem, u mnie nie sprawdziła się ze względu na powikłania.
Odpowiedź
Dodano: 06 Maj 2016
Autor: Kaśka
Ocena:
Miałam ten problem. Po odstawieniu tabletek przez 2 miesiące nie miesiączkowałam w ogóle, 3 okres był w zasadzie plamieniem, dopiero potem wszystko wróciło do normy.
Odpowiedź
Dodano: 25 Styczeń 2016
Autor: Anita
Ocena:
ja cale szczęscie nie miałam problemów z zajściem w ciążę po tabletach mimo ze brałam je prawie 10 lat. wystarczyło ze brałam kwas foliowy i wyznaczałam sobie fazy cyklu. Robiłam to przy pomocy cyclotestu - komputera cyklu.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach