45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

6 objawów ciąży pozamacicznej

6 objawów ciąży pozamacicznej6 objawów ciąży pozamacicznej

Zdarza się raz na ok. 100 ciąż, najczęściej u kobiet pomiędzy 25. a 30. rokiem życia. Ciąża pozamaciczna może poważnie zagrozić życiu kobiety ciężarnej i dziecka i nie wolno bagatelizować jej występowania. Jak rozpoznać ją na podstawie najpopularniejszych objawów?

Ciąża pozamaciczna to poważny stan chorobowy, który może mieć fatalne konsekwencje dla mamy i dziecka. Im „młodsza” ciąża, tym łatwiej usunąć ją za pomocą leków czy interwencji ginekologicznej a objawy są mniej uciążliwe. W przypadku późniejszego wykrycia takiej ciąży może dojść nawet do wykrwawienia się i śmierci. Usunięcie ciąży pozamacicznej odbywa się drogą operacyjną i może się wiążąc z usunięciem jajowodu. Ważne jednak, by wykryć ciążę jak najszybciej, bo wtedy ryzyko komplikacji groźnych dla zdrowia maleje. Jak widać, nie wolno bagatelizować takiego stanu. A po czym go rozpoznać?

  • Co to jest ciąża pozamaciczna?

  • Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?

  1. Podejrzewasz, że masz zapalenie jajowodu lub wyrostka robaczkowego a okazuje się, że jesteś w ciąży? Zgłoś się jak najszybciej na badanie USG. Ciąża pozamaciczna ma bardzo podobne objawy do tych dwóch popularnych schorzeń. Jeśli więc poza ciążowymi objawami odczuwasz ból w dolnej części brzucha tylko po lewej stronie, nie lekceważ tego sygnału.
  2. W przypadku ciąży pozamacicznej ostry ból nasila się w trakcie ruchu, kaszlu, śmiechu i innych czynności angażujących mięśnie brzucha. Warto zwrócić uwagę na takie objawy. U niektórych osób mogą być one tylko lekko uciążliwe ale nie warto czekać, aż ból się zwiększy, ze zgłoszeniem się do lekarza.
  3. W każdej ciąży może zdarzyć się krwawienie lub plamienie z dróg rodnych, dlatego trudno na podstawie plamienia stwierdzić, że mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną. Jednak jeśli upływowi krwi towarzyszy ból, warto rozważyć możliwość wystąpienia ciąży pozamacicznej i zgłosić się do lekarza.
  4. Krwawienie z dróg rodnych połączone z ostrym bólem, zimnym potem, przyspieszonym biciem serca i gorączką może świadczyć o pęknięciu ciąży pozamacicznej. W takim przypadku należy jak najszybciej zgłosić się na ostry dyżur.
  5. Warto zwrócić uwagę na objawy ciąży takie, jak ustanie miesiączki. Jeśli miesiączka ustała ale mimo objawów ciąży na USG nie widać zagnieżdżonego w macicy zarodka, może to świadczyć o ciąży pozamacicznej. 
  6. Objawem, który łatwo jest pomylić ze zwykłą ciążą, jest skłonność do wymiotów i osłabienie. W przypadku zwyczajnej ciąży trwają one zwykle tylko rankami lub przy wysiłku; w przypadku ciąży pozamacicznej objawy te będą występowały stale.
ciąża dziecko ciąża pozamaciczna objawy
Komentarze
Dodano: 22 Sierpień 2016
Autor: Daria
Ocena:
Czyli przede wszystkim ciąża pozamaciczna boli?
Odpowiedź
Dodano: 13 Kwiecień 2016
Autor: Klara
Ocena:
Ciąża pozamaciczna ma objawy podobne do wyrostka, a przynajmniej tak u mnie było. Szybko lekarze usunęli płód, jednak doszło do niewielkiego powiększenia jajowodu i musiałam brać leki troche czasu.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach