45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

15 tydzień ciąży. Czym charakteryzuje się ten okres?

15 tydzień ciąży. Czym charakteryzuje się ten okres?15 tydzień ciąży. Czym charakteryzuje się ten okres?

15 tydzień ciąży to okres, w którym powinny zaniknąć męczące symptomy wczesnej ciąży, a brzuch nie jest jeszcze na tyle duży, aby ograniczał ci swobodę. W tym czasie mogą pojawić się problemy z ułożeniem do snu. Dowiedz się w jaki sposób powinnaś przygotować się do tego okresu.

Ciąża to piękny okres dla kobiety. Jednak w czasie ciąży kobieta może odczuwać różne, naturalnie przy tym stanie dolegliwości. Maluszek od dnia poczęcia cały czas rośnie, a tego powodu w ciele kobiety zachodzą duże zmiany. Każdy tydzień ciąży ma swoje reguły i różni się od następnego. Dlatego tak ważna jest wiedza związana z tym jak twoje dziecko zachowuje się w danym tygodniu ciąży i jak ty możesz na to reagować.

  • Jak wygląda 15 tydzień ciąży?

  • Jak rozwija się dziecko w 15 tygodniu ciąży?

Jak zmienia się twoje ciało

15 tydzień to nie okres, w którym nabierzesz dużo wagi. Średni jej przyrost to ok. 2,5 kg. Jeśli przytyłaś trochę więcej lub nie przytyłaś aż tyle, nie martw się, to zupełnie normalne. W przypadku kiedy ta różnica jest duża, powinnaś powiadomić o tym lekarza, który nakieruje cię na stosowanie odpowiedniej diety. Może się zdarzyć, że będziesz miała opuchnięte dziąsła, które są nad wyraz wrażliwie na szczotkowanie. Mycie zębów sprawia ci ból, a dziąsła krwawią. Są to typowe objawy zapalenia dziąseł, które spowodowały twoje hormony. To właśnie w wyniku zmian hormonalnych twoje dziąsła reagują inaczej niż zwykle. Jest to normalne zjawisko, jednak kiedy dziąsła nadmiernie krwawią, skonsultuj się z lekarzem, który doradzi co zrobić, jaki preparat kupić.

Jak wygląda twoje dziecko

Skóra twojego rozwijającego się maluszka jest tak cienka, że widać przez nią wszystkie naczynia krwionośne. Uszy dziecka zaczynają się kształtować i coraz bardziej przypominają te właściwe. Jego oczka zbliżają się powoli do noska, a kości robią się na tyle twarde, że widać już je na USG. Dzieci w tym okresie potrafią już ssać kciuk.

Jak duże jest twoje dziecko

W 15 tygodniu ciąży twoje dziecko jest wielkości… pomarańczy. Tylko takiej dużej.

Co widzi w tym czasie twój lekarz

Podczas wizyt lekarskich w tym okresie ciąży badanie skupia się na wysokości macicy - to odległość między kością łonową, a jej dnem. Lekarz bazując na tym pomiarze jest w stanie określić wzrost płodu. Ta wielkość jest też ważną wskazówką do sprecyzowania w jaki sposób dziecko jest ułożone. Duża wysokość macicy wskazuje zazwyczaj na przodowanie pośladkowe, mniejsza na ułożenie poprzeczne. USG najczęściej potwierdza te przypuszczenia.

Wygodne i zdrowe spanie

15 tydzień to czas, w którym zaczynają dokuczać problemy związane z ułożenie się do snu. To już właściwie dobry czas, aby rozpocząć spanie w pozycji bocznej. Jest to zdecydowanie najzdrowsza i najwygodniejsza pozycja. Spanie na plecach nie jest już wskazane, gdyż powoduje ucisk macicy na naczynia krwionośne, które pompują krew przekazywaną dziecku oraz dostarczają krew twoim niższym partiom ciała. W późniejszych tygodniach ciąży możesz mieć nawet trudności z oddychaniem.

Rady dla twojego partnera

W czasie ułożenia się do snu, bardzo pomocna będzie męska dłoń. Najlepiej jakbyś ułożył swojej partnerce odpowiednio poduszkę, tak, aby było jej wygodnie i komfortowo. Przed zaśnięciem zaproponuj masaż pleców bądź stóp, aby mogła się w ten sposób na tyle rozluźnić żeby bez problemów zasnąć. Jeżeli wstajesz wcześniej niż twoja ciężarna partnerka, postaraj się jej nie obudzić. Pamiętaj, że będzie potem potrzebowała więcej czasu, aby zasnąć ponownie.

 

ciąża dziecko 15 tydzień ciąży wielkość dziecka dolegliwości w czasie ciąży
Komentarze
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Ewka
Ocena:
Nie odczuwałam dolegliwości w czasie ciąży, zazwyczaj śpię na boku więc było mi bardzo wygodnie :)
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach