45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

10 rzeczy, które musisz wiedzieć o osobach chorych na padaczkę i o samej chorobie!

10 rzeczy, które musisz wiedzieć o osobach chorych na padaczkę i o samej chorobie!10 rzeczy, które musisz wiedzieć o osobach chorych na padaczkę i o samej chorobie!

Padaczka jest chorobą związaną z zaburzeniami czynności mózgu, które bardzo często nawracają, by znów odejść. Zaburzenia czynności mózgu najczęściej objawiają się, jako chwilowe zaburzenia świadomości, w tym również utrata przytomności, którym mogą – ale nie muszą – towarzyszyć drgawki. Jest to wciąż choroba, której społeczeństwo zwyczajnie się boi. Niewiele osób również wie, w jaki sposób pomóc osobie chorej, kiedy spotka się ją na swojej drodze.

  • Co to jest padaczka?

  • Jak pomóc przy padaczce?

10 ciekawostek i faktów, które musisz wiedzieć o padaczce

  1. Chorobę wywołuje nieprawidłowa czynność bioelektryczna mózgu, która może być związana z uszkodzeniem mózgu np. w okresie okołoporodowym lub w późniejszym okresie wczesnego dzieciństwa. Jest to typowa choroba związana z nieprawidłową funkcją układu nerwowego.
  2. Chorobę diagnozuje się, jeśli u danej osoby wystąpił więcej niż jeden napad padaczkowy.
  3. W niektórych przypadkach, szczególnie u dzieci, rozpoznaje się padaczkę idiopatyczną – czyli powstałą bez wyraźnej przyczyny.
  4. U osób dorosłych padaczka może powstać w wyniku nadmiernego spożywania alkoholu przy alkoholizmie.
  5. Najczęściej występują napady „grand mal” czyli duże, które łączą w sobie objawy toniczne i kloniczne. Chory nagle traci przytomność, a później rozpoczyna się nagłe i ciągłe drżenie mięśni całego ciała (faza toniczna), aby za chwilę rozpoczęły się większe napady uogólnione obejmujące kończyny i głowę (faza kloniczna). Kiedy widzimy napad tego typu w żadnym wypadku nie wkładajmy do ust chorego żadnych przedmiotów. Należy jedynie klęknąć i ułożyć na swoich udach głowę chorego, aby zminimalizować możliwość obrażeń.
  6. Po odzyskaniu przytomności chory może być zamroczony, może zacząć płakać; przy tym nie wie gdzie się znajduje, co robią wokół niego niekiedy obcy ludzie. Należy wtedy spokojnie poinformować chorego o napadzie i poczekać do momentu, aż „dojdzie” on do siebie.
  7. U dzieci najczęściej dochodzi do powstania napadów „petit mal” czyli małych. Dochodzi wtedy nie tyle do utraty przytomności, co do nagłego zatrzymania się, wyłączenia się z zabawy, aktywności czy nauki. Dziecko takie może w bezruchu siedzieć przez chwilę, czy stać, zupełnie się nie odzywając i nie reagując na bodźce zewnętrzne.
  8. Największe niebezpieczeństwo sprawiają napady padaczkowe podczas wykonywania niektórych czynności np. jazdy samochodem, jazdy na rowerze, kąpieli, posługiwania się ostrym czy niebezpiecznym narzędziem, pracą na wysokości.
  9. Padaczkę leczy się farmakologicznie. Chorzy przyjmują jeden typ lub więcej typów zapisanych przez lekarza leków przeciwpadaczkowych.
  10. Napad może pojawić się, kiedy chory przeżywa silny stres, uspokajające leki mogą temu w minimalnym stopniu zaradzić (np. przed ważnym egzaminem, czy w trakcie rozmowy o pracę).
padaczka napady padaczkowe

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach