45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Żylaki – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Żylaki – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?Żylaki – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Problem z poszerzaniem się żył kończyn dolnych to zjawisko o ogromnym znaczeniu – co piąty mężczyzna i aż co trzecia kobieta w średnim wieku (około 45 roku życia) ma z tym problem i nie wie jak sobie z nim radzić. Przyjrzyjmy się więc jak dochodzi do takich schorzeń i w jaki sposób są one leczone.

Niesamowita krew

Czasem warto się zastanowić nad podstawowymi fizjologicznymi cudami natury, dzięki którym funkcjonujemy na co dzień. Wiemy, że krew doprowadza rozpuszczone w osoczu lub krwinkach, niezbędne do prawidłowego  funkcjonowania każdej komórki ciała substancje: odżywcze – glukoza, tłuszcze, oddechowe – tlen, dwutlenek węgla czy hormony – np. insulina, adrenalina czy oksytocyna. Zasięg naczyń krwionośnych jest więc ogromny i musi działać bez przerwy w harmonii. Zdajemy sobie sprawę też z tego, że krew jest pompowana przez krew, ale zauważmy jak wielkie opory musi pokonywać siła, z jaką ta ciecz prze do góry, by zaopatrzyć np. mózg żyrafy w niezbędną do jego funkcjonowania glukozę. Ciśnienie wewnątrz tętnicy szyjnej takiej żyrafy musi być doprawdy ogromne, by pokonać grawitację na długości 3,5 metra wzwyż. Mówimy tu jednak o wyrzucie krwi z serca wywołanego skurczem jego lewej komory. Oczywiście krew spływa z głowy cienkościennymi żyłami w drodze powrotnej z głowy ku dołowi, ale co się dzieje, gdy to tętnicą spływa krew ku naszym stopom?

Żyły nie mają lekko

Wytraca się wtedy całkowicie szybkość, by mogła zajść wymiana związków między krwią a tkankami docelowych okolic w naczyniach włosowatych, skąd odtlenowana i pozbawiona substancji odżywczych musi trafić z powrotem w górę, do serca. Co więc teraz pompuje tę krew? Niewielkie znaczenie ma ciśnienie hydrostatyczne działające z tyłu. Istnieje natomiast tzw. ssące działanie klatki piersiowej zaistniałe w czasie wdechów oraz ssące działanie przedsionka serca – oba działają z przodu. Wpływ mają również działające z boku skurcze okolicznych mięśni i fala tętna w sąsiadujących tętnicach. Nie brzmi to jednak tak pewnie jak potężny skurcz serca, prawda? Upośledzenie każdej ze składowych czynników lub zwyczajne uszkodzenia żył mają więc bardzo negatywne skutki.

Rozpoznajemy żylaki

W przeciwieństwie do tętnic żyły posiadają zastawki, które umożliwiają czasowe zatrzymanie przepływu krwi bez mieszania jej z poprzednimi odcinkami, co ma znaczenie dla zachowania odpowiedniej równowagi w organizmie. Wyobraźmy sobie jednak sytuację, w której przepływ jest utrudniony – porcje krwi zatrzymują się w sąsiedztwie zastawek i napierają na ich ściany. W normalnych warunkach niema to zbyt dużego znaczenia, ponieważ ściany żylne są cienkie i rozciągliwe. Z czasem jednak elastyczność tych struktur zmniejsza się, w wyniku czego zastawki są deformowane, a anormalny przepływ krwi powoduje skręcenie i nieodwracalne rozciągnięcie wiotkich naczyń, których ściany cienieją i powoduje to mało estetyczne wybrzuszenia skóry, które mogą być oczywiście bolesne. Przypadłość ta jest jedną z chorób zawodowych np. chirurgów czy fryzjerów, którzy spędzają lwią część dnia w pozycji stojącej, bez odpowiedniego ruchu mięśni nóg.

Zapobiec i leczyć

Łatwiej zawsze jest zrobić to pierwsze. Należy monitorować swoją gospodarkę hormonalną, starać się bardzo dużo ruszać, chodzić, zwłaszcza podczas przerw w pracy predysponującej do schorzenia, unikać butów na obcasie, prowadzić zdrowy tryb życia – walczyć z nadwagą i otyłością, jeść pokarm bogaty w błonnik i witaminę C oraz ograniczyć spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Jeśli jednak wystąpi mimo wszystko problem, w aptece znajdziemy dużo leków na żylaki – zawsze jednak warto przyjrzeć się ich ulotkom, które na szczęście teraz możemy przeczytać też w internecie, np. na stronie Leki na układ krążenia, żylaki, obrzęki - Aescin, Venotrex TEVA . Widzimy, że sposoby podania leku na obrzęk są różne - oprócz tabletek na żylaki mamy do dyspozycji również żel, który dodatkowo posiada heparynę miejscowo rozrzedzając krew, co ułatwia na pewien czas jej krążenie. Na tej konkretnej stronie posiadamy dwa typy aktywnych substancji – te zawarte w preparacie Venotrex działają ochronnie na naczynia krwionośne ilimfatyczne, pomagając również u pacjentów chorujących na uciążliwe żylaki odbytu. Z kolei Aescin jest ogólnym lekiem na obrzęki, który zmniejsza napięcie naczyń krwionośnych i znajduje zastosowanie nawet pourazowo i pooperacyjnie.

Najważniejszym morałem z powyższych informacji i rozważań jest przede wszystkim to, że należy propagować aktywność fizyczną wśród osób w każdym wieku – czy są to gry zespołowe, spacery czy nawet poruszanie się w domu osób starszych. Z tej i wielu innych przyczyn zamiast podawać pod nos osobom w podeszłym wieku herbatę, warto by sami sobie ją przynieśli – wyjdzie im to na zdrowie.

 

żylaki

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach