Obrzęk nóg może wskazywać na niewydolność żylną, którą pacjenci określają najczęściej mianem żylaków, albo skarżą się na mrowienie i drętwienie kończyn dolnych. Zdarza się, że przyczyną ciężkości nóg są choroby serca. Poznaj najczęstsze przyczyny występowania tej dolegliwości i sposoby, dzięki którym możesz sobie z nimi poradzić.
Opuchlizna nóg najczęściej wiąże się z zaburzeniami krążenia krwi. Dzieje się tak, ponieważ woda przesiąka z krwi do tkanek przez ścianę naczyniową, co skutkuje obrzękiem. Może on przybierać różne formy – czasem jest ledwo zauważalny, ale np. odczuwamy, że nie możemy włożyć obuwia, a innym razem widać go gołym okiem.
Co powoduje obrzęki nóg?
Jak zmniejszyć obrzęk nóg?
Jakie są objawy obrzęku nóg?
Niestety, obrzęki nóg to objaw, który może sygnalizować wiele schorzeń. Sygnalizuje zarówno problemy z układem krążenia, jak i zaburzenia hormonalne, dlatego ważna jest obserwacja towarzyszących mu symptomów: czy obrzęki są symetryczne, kiedy występują, czy towarzyszy im zaczerwienienie, bolesność albo wyższa temperatura ciała.
- Najczęstszym powodem występowania opuchniętych nóg jest przewlekła niewydolność żylna. Spotyka to 40% kobiet i 15% mężczyzn. Niewydolność żylna wynika z zalegania krwi, długotrwałego poszerzania naczyń żylnych. Do tej dolegliwości dochodzi poprzez pojawienie się żylaków, przebytą zakrzepicę, ucisk na żyły biodrowe, niedrożność żył głębokich. Najbardziej charakterystycznym objawem jest wówczas nasilenie się opuchlizny w godzinach wieczornych, po długotrwałym chodzeniu lub staniu. Odczuwa się mrowienie, drętwienie, które mijają po przyjęciu pozycji leżącej z lekko uniesionymi nogami.
- Inne potencjalne przyczyny to: zatrzymanie sodu, choroby układu sercowo-naczyniowego i nadmiar wody w organizmie, jeżeli pojawiają się obrzęki w kostkach i łydkach. Są one symetryczne, ciastowate, pojawiają się na wieczór lub po dłuższym chodzeniu i staniu.
- Kolejną przyczyną może być zakrzepica żylna. W tym przypadku zakrzepica jest jednostronna, towarzyszy jej zasinienie, ból, ocieplenie kończyny, tkliwość. Jest bardzo niebezpieczną chorobą.
- Opuchlizna nóg może być także jednym z efektów choroby nerek, miesiączki, choroby tarczycy, albo nieodpowiedniej diety.
Sposoby na obrzęki nóg
- Należy nosić odpowiednio wyprofilowane obuwie oraz unikać ciasnych skarpet, butów na obcasie, ciasnych pończoch i spodni.
- Jeżeli wykonuje się pracę stojącą, dobrze jest często przenosić ciężar ciała z jednej nogi na drugą, uginać kolana, robić przerwy,
- Sprzyjająca jest aktywność fizyczna, taka jak taniec, pływanie, jazda na rowerze i spacery, ponieważ sprzyja lepszemu krążeniu krwi i limfy,
- Trzeba unikać odwodnienia, zwłaszcza latem. Dobrze jest pić dużo wody, przede wszystkim mineralnej, około 2 litry dziennie. Odwodnienie sprzyja gromadzeniu się wody w tkankach „na zapas”.
Co o tym sądzisz?