45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Żylaki – lepiej zapobiegać niż leczyć! Jak się przed nimi skutecznie bronić ?

Żylaki – lepiej zapobiegać niż leczyć! Jak się przed nimi skutecznie bronić ?Żylaki – lepiej zapobiegać niż leczyć! Jak się przed nimi skutecznie bronić ?

Żylaki, pajączki, niewielkie czerwone widoczne na nogach żyłki to nie tylko defekt estetyczny ale i zapowiedź większych problemów. Choć żylaki w większości przypadków są problemem wynikającym z naszej genetyki – to niechciane dziedzictwo przekazane nam od rodziców czy dziadków, możemy im zapobiegać i skutecznie się pozbywać. Każda z kobiet jak najdłużej chciałaby mieć piękne nogi pozwalające na zakładanie spódnic czy sukienek.  Kiedyś problem żylaków dotykał częściej starsze osoby, dziś walczą już z nim nawet nastolatkowie. Jak skutecznie się przed nimi bronić i co zrobić gdy ten problem już nas dotknie?

  • Co to są żylaki?

  • Jak przeciwdziałać żylakom?

Żylaki to poszerzone żyły naczyniowe o sinoniebieskim zabarwieniu występujące przede wszystkim na nogach. Powinny być źródłem niepokoju nie tylko ze względu na psujący wygląd nóg ale także jako przejaw niektórych chorób – nadciśnienia tętniczego, nadwagi- oraz niezdrowego trybu życia, palenia papierosów, picia zbyt dużej ilości alkoholu, braku ruchu. Problem żylaków dotyka co 5 kobietę i co 6 mężczyznę, częściej chorują natomiast kobiety. Przyczyną powstawania żylaków jest refluks żylny czyli cofanie się krwi. U dorosłego człowieka serce znajduje się ponad metr nad ziemią, więc krew ma do przebycia długą trasę wbrew grawitacji. Cofaniu się krwi zapobiegają zastawki czyli fałdy wewnętrznej błony naczyń krwionośnych. Gdy są one uszkodzone, zamykają się nieprawidłowo i krew ma problem z odprowadzaniem. To najszybsza droga do pojawienia się pierwszych zmian na nogach, następnie żylaków a nawet wrzodziejących i sączących się ran.

W większości przypadków żylaki uwarunkowane są genetycznie ale mogą pojawić się także po ciąży, u osób starszych wynikają ze zmniejszającego się poziomu kolagenu uelastyczniającego żyły. Mają je częściej osoby podnoszące ciężary czy cierpiące na zaparcia. Nogom nie sprzyja także długotrwałe chodzenie na wysokich obcasach. Niebagatelne znaczenie ma także tryb życia. Długie godziny spędzane na siedząco z nogą na nodze, lub na stojąco zwiększają ciśnienie w żyłach i doprowadzają do ich poszerzenia. Jeśli poszerzenie następuje w miejscu zastawki prowadzi to do jej uszkodzenia i krew nie może swobodnie przepływać.

Dla zdrowia naszych nóg, ale i całego organizmu potrzebna jest nasza aktywność prowadząca do regularnego obniżania ciśnienia. Jeśli całymi dniami stoisz lub siedzisz bo wymaga tego twoja praca, postaraj się o chwilę na ćwiczenia. W czasie stania możesz stawać na palcach i opadać na pięty. Ćwiczenie to pobudzi do działania mięśnie łydek i usprawni krążenie. Aby uniknąć żylaków musisz zrezygnować z gorących kąpieli czy sauny w nadmiarze. Wysoka temperatura bowiem powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych. Pomocne natomiast jest chłodzenie. Jeśli leżysz nogi zawsze układaj powyżej linii serca, pozwoli to krwi łatwiej odpływać z nóg. Ważne jest także nie tylko to jaki tryb życia prowadzisz ale jak się ubierasz. Unikaj obcisłych rzeczy, skarpet z obcisłą gumką, wysokich obcasów czy obcisłych wysokich cholewek.

A co jeśli już masz żylaki?

Sposobów ich leczenia jest mnóstwo. Tylko od poziomu zaawansowania twojego stanu zależy jaki ich rodzaj możesz zastosować. Diagnoza polega na fizykalnym badaniu lub badaniu USG. Po nim lekarz może zaproponować twoją ścieżkę do zdrowych nóg. Możesz stosować uciskowe rajstopy, przeciw żylakowe podkolanówki, możliwa jest także terapia falami radiowymi czy skleroterapia - ostrzykiwanie chorej żyły by doprowadzić do zamknięcia światła naczynia. Jeśli te zabiegi nie przynoszą oczekiwanych rezultatów pozostaje tradycyjna operacja żylaków.

żylaki chore żyły leczenie żylaków

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach