45 368 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Zwyrodnieniowe zapalenie stawów - skuteczne sposoby na pozbycie się bólu stawów biodrowych

Zwyrodnieniowe zapalenie stawów - skuteczne sposoby na pozbycie się bólu stawów biodrowychZwyrodnieniowe zapalenie stawów - skuteczne sposoby na pozbycie się bólu stawów biodrowych

Bóle stawów to przypadłość, która może dopaść każdego. Bez względu na wiek, płeć, czy prowadzony styl życia. Problemy ze stawami pojawiają się wskutek noszenia ciężkich rzeczy, fizycznego przeforsowania organizmu, a nawet częstego przebywania w pozycji pochylonej. Stawy wskutek przeciążania często ulegają zwyrodnieniu, powodując ograniczenie ich ruchomości i bolesność. Najbardziej narażone na to są stawy kolanowe, biodrowe. Czy istnieją skuteczne sposoby pozbycia się bólu stawów biodrowych?

Staw – kluczowy dla właściwego funkcjonowania organizmu człowieka

Nie da się podważyć ważności właściwego funkcjonowania stawów w codziennym życiu człowieka. Utrzymanie ich w odpowiednim stanie to w najprostszym rozumieniu zapewnienie swojemu ciału pełnej ruchliwości i nieodczuwania z ich powodu dolegliwości. Mimo wszystko wielu ludzi narzeka na bóle kostno-stawowe, co zazwyczaj związane jest z przeciążeniem organizmu w wyniku częstego noszenia ciężkich rzeczy, przebytych urazów, problemów z reumatyzmem. Dolegliwości związane ze zwyrodnieniem stawów zazwyczaj dotykają osoby po 40. roku życia, w związku z naturalnym starzeniem się tkanki chrzęstnej, brakiem ruchu, nadwagą. Zdarza się jednak, że u młodych osób, także pojawiają się znamiona zwyrodnienia stawów.

  • Co na ból stawu biodrowego?

Ból biodra – kiedy powinnaś zareagować?

Mimo, że nie można precyzyjnie określić przyczyn postępowania choroby zwyrodnieniowej stawów, istnieją czynniki zwiększające ryzyko występowania tej przypadłości, takie jak: płeć (statystycznie problem dotyka w większości kobiety), wiek (w wyniku naturalnego „zużywania” tkanki chrzęstnej), przebyte urazy, nadwaga, długotrwałe uprawianie różnych sportów. Tkanka chrzęstna z czasem staje się coraz cieńsza, na jej powierzchni pojawiają się rysy i nierówności, co skutkuje ograniczeniem jej regeneracji i nawilżenia, a finalnie powoduje odczuwanie dotkliwego bólu przy wykonywaniu każdego ruchu. W przypadku zapalenia stawu biodrowego w początkowym stadium pojawia się sztywność w stawie. W fazie rozwoju choroby dodatkowo wzmaga się ból, który ustępuje dopiero w stanie spoczynku. Ruch dodatkowo intensyfikuję tę dolegliwość. Trudność w rozpoznaniu tej przypadłości jest związana z tym, że początkowy ból pojawia się w kolanie, pachwinach, udzie, co nie wskazuje bezpośrednio na problem ze stawem biodrowym. Dopiero zaawansowane stadium choroby, w którym poczucie usztywnienia towarzyszy choremu cały czas, daje jasny obraz diagnostyczny lokalizacji problemu zwyrodnieniowego. Pozostaje pytanie, jakie symptomy powinny zmotywować do udania się do lekarza. Na pewno nie powinien niepokoić ból przy jednorazowym przeforsowaniu się. Dopiero nasilenie dolegliwości i wzmożenie częstotliwości ich odczuwania to bezpośredni bodziec do złożenia wizyty ortopedzie. Dodatkowo, niepokojące jest, jeśli bolesności towarzyszy gorączka, zmiany skórne, problem z poruszaniem, usztywnienie, nawracanie i nieustępowanie dolegliwości. Najpewniej lekarz zleci wykonanie RTG lub USG konkretnego stawu.

Ból stawu biodrowego – jakie leki?

Osoby borykające się z problemem zapalenia stawu biodrowego mogą skorzystać z dostępnych rozwiązań na uśmierzenie bólu, zwiększenie ruchomości stawów, zatrzymanie postępowania zwyrodnienia. Chory może sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe. Należy przy tym pamiętać, że mimo dostępności większości z nich bez recepty, należy stosować je zgodnie z zaleceniami lekarskimi. W dużej mierze chory może sam przeciwdziałać chorobie i neutralizować jej bolesne skutki. Prostym sposobem w tym zakresie jest regularne picie tranu lub przyjmowanie go w tabletkach. Pozwoli to na zmniejszenie dolegliwości i opóźnienie procesu starzenia się tkanki chrzęstnej. W leczeniu chorych stawów stosuje się terapię zimnem i ciepłem, zabiegi fizykoterapeutyczne, fizjoterapię. Czasem konieczne jest wstrzykiwanie leków sterydowych lub ostatecznie operacyjna wymiana stawu. Aby uniknąć takich krańcowych rozwiązań, warto wcześniej zadbać o profilaktykę w zakresie ruchomości stawów, praktykując aktywny styl życia i stosując właściwą dietę - z dużą zawartością nabiału, ryb, warzyw i owoców.

 

 

stawy ból stawu biodrowego ból biodra

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 368 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach