Wiele par bezskutecznie podejmuje próby poczęcia dziecka. Najczęściej podejrzewa się, że problem leży po stronie kobiety. I u niej podejmuje się próby zwiększenie płodności lub jej leczenia. W wielu jednak przypadkach problem może dotyczyć partnera. Jeżeli mamy problem z zajściem w ciążę warto poprawić płodność zarówno u partnerki jak też u partnera. Pozwoli to na podwójne zwiększenie szans na dziecko.
Jak zwiększyć płodność u mężczyzny?
Co zmniejsza płodność u mężczyzny?
Poprawa płodności u mężczyzny polega głównie na zwiększeniu ilości plemników.
Laptop na kolanach, telefon w kieszeni
Naukowo udowodniono, że trzymając laptopa na kolanach panowie zmniejszają swoje szanse na bycie tatą. To samo dotyczy, trzymania telefonu komórkowego w kieszeniach spodni. Zarówno jedno jak i drugie powoduje, że temperatura moszny wzrasta. Wysoka temperatura może uszkodzić plemniki.
Kąpiel
Biorąc kąpiel zaleca się wpuszczanie do wanny wody w temperaturze umiarkowanej. Wysoka temperatura negatywnie wpływa na produkcję plemników. Idealna temperatura wymagana do produkcji plemników wynosi 35-35,5 stopni Celsjusza.
Alkohol, napoje słodzone
Spożywanie alkoholu w nadmiernych lub po prostu dużych ilościach będzie z pewnością wpływać na obniżenie płodności. Unikać też należy napojów słodzonych jak cola czy fanta. Zawarty w nich cukier obniża poziom testosteronu.
Palenie papierosów
Palenie może powodować bezpłodność u mężczyzn. Zmniejsza bowiem produkcję plemników. Podobnie destrukcyjny wpływa ma palenie marihuany. Na szczęście zmiany wywołane paleniem można odwrócić. Wystarczy jedynie rzucić palenie.
Ćwiczenia
Warto pomyśleć na rozpoczęciem ćwiczeń. Wpływają pozytywnie i zbawiennie na poprawę kondycji całego organizmu. Panom, którzy mają problemy z wagą, ćwiczenia pomogą pozbyć się nadwagi. Nadmiar kilogramów może być powodem niskiej płodności u mężczyzny obniżając poziom testosteronu.
Dieta
Jak przy wielu dolegliwościach, dieta ma bardzo duży wpływ na nasz organizm. Odpowiednio skomponowana może pomóc zwiększyć płodność. Należy zrezygnować z tłustych popraw oraz przetwarzanych. Zawarta w pożywieniu chemia powoduje spadek produkcji plemników oraz ich jakości. Wprowadzić należy z kolei witaminy i minerały, które pomogą zwiększyć produkcję plemników.
Relaks
Stres związany z trudnościami w poczęciu dziecka lub z sytuacją zawodową hamuje produkcję testosteronu. Warto wyjechać na wakacje, odprężyć się i zrelaksować.
Regularne współżycie
Nie warto rezygnować z tak przyjemnej dziedziny naszego życia. Dodatkowym argumentem nad utrzymaniem regularnych stosunków jest fakt, że długa abstynencja seksualna niekorzystnie wpływa na jakość plemników.
Nie należy się również martwić tym, że częste stosunki „wyczerpią” zapasy plemników, ponieważ jest to mit.
Zmieniając odrobinę swój dotychczasowy tryb życia z dużym prawdopodobieństwem możemy zwiększyć nasze szanse na bycie rodzicem. Zwłaszcza gdy już od dłuższego czasu nasze próby kończą się niepowodzeniem. Nie należy się martwić, lecz zacząć działać.
Co o tym sądzisz?