45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zwiększ swoje szanse na zajście w ciążę. Wszystko o testach owulacyjnych

Zwiększ swoje szanse na zajście w ciążę. Wszystko o testach owulacyjnychZwiększ swoje szanse na zajście w ciążę. Wszystko o testach owulacyjnych

Jeśli staracie się o dziecko, warto wypróbować metody, które mogą ten proces przyspieszyć i uskutecznić. Jedną z nich są testy owulacyjne, które znajdziemy w każdej aptece bez recepty. Umożliwiają one określenie momentu owulacji, a korzystanie z nich przypomina działanie testów ciążowych – w pobranej próbce moczu mierzony jest poziom odpowiedniego hormonu. W tym przypadku jest to hormon luteinizujący, którego stężenie rośnie w momencie zwiększonej płodności. Testy owulacyjne to doskonały, prosty i dokładny sposób na określenie dni płodnych!

  • Co to jest test owulacyjny?

  • Czy testy owulacyjne są skuteczne?

Świadomość, kiedy wypadają "te dni", ma ogromny wpływ na zwiększenie szans zapłodnienia. Wiedza, kiedy ten okres wypada, jest szczególnie ważna dla par mających problem z obniżoną płodnością. W takich sytuacjach można wypróbować metody tradycyjne, jak i nowoczesne, proste i ogólnodostępne rozwiązanie, jakim jest test owulacyjny.

Jak wygląda test owulacyjny i jak go wykonać?

Opakowanie zawiera zazwyczaj pięć pasków. Test należy wykonać kilka dni przed owulacją, czyli w okresie najwyższej płodności. Zwykle, moment ten wypada mniej więcej 14 dni przed zakończeniem cyklu owulacyjnego.

  1. W pierwszym dniu badania pobierz próbkę moczu do czystego i suchego pojemnika.
  2. Nie powinien być to jednak pierwszy, poranny mocz, tylko kolejny. Najlepiej jest 2 godziny przed nie pić zbyt dużej ilości płynów.
  3. Test postaraj się wykonać zawsze o tej samej porze.
  4. Bezpośrednio przed badaniem wyjmij jeden z pasków z folii i zanurz go w próbce moczu do właściwej głębokości.
  5. Uważaj przy tym, aby trzymać tylko górną część paska i nie zanurzyć go powyżej zaznaczonej linii.
  6. Po około 10 sekundach wyjmij pasek i połóż go na poziomej powierzchni. Pięć minut później możesz odczytać wynik z kresek pojawiających się na pasku – jeśli pojawi się dopiero po 10 minutach lub później, może być nieprawdziwy.

Zalety i wady testów

Do plusów takiej metody określania dni płodnych należy zaliczyć prostotę i wygodę użycia. Co więcej, w porównaniu z metodą termiczną lub badaniem szyjki macicy, testy pozwalają z większą dokładnością określić moment owulacji. W przeciwieństwie do innych metod, nie trzeba ich wykonywać codziennie i pozwalają przewidzieć owulację nawet na kilka godzin przed tym, jak się pojawi.

Wadą jest z pewnością fakt, że kobiety z nieregularnymi cyklami mogą mieć problem z określeniem swojego przybliżonego czasu owulacji. W związku z tym, będą musiały zużyć większą ilość pasków, niż w przypadku kobiet z regularnym cyklem. Poza tym, niektóre leki zwiększające płodność mogą powodować zaburzenie wyników, a test owulacyjny pozwala jedynie przewidzieć wystąpienie owulacji, ale jednocześnie jej nie potwierdza. Nie daje więc stuprocentowej gwarancji, że to właśnie w tym czasie kobieta będzie najbardziej płodna, ale z pewnością pozwala na określenie dni, w których jest to najbardziej prawdopodobne.

owulacja planowanie ciąży jak zajść w ciążę test owulacyjny dni płodne testy owulacyjne test owulacyjny skuteczność jak działa test owulacyjny jak zrobić test owulacyjny obliczanie dni płodnych
Komentarze
Dodano: 23 Sierpień 2016
Autor: Milena, 23
Ocena:
A czy planowanie ciąży i płci dziecka przy tym jest możliwe? Czy prawdą jest fakt, że im bliżej owulacji się kochamy tym większe szanse na chłopca?
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach