45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Żurawina – tradycyjny sposób na infekcje dróg moczowych!

Żurawina – tradycyjny sposób na infekcje dróg moczowych!Żurawina – tradycyjny sposób na infekcje dróg moczowych!

Poza doskonałym smakiem, sok z żurawiny ma bardzo pozytywne działanie zdrowotne. Preparaty na bazie żurawiny są w Polsce coraz bardziej popularne, główne w kontekście leków i suplementów na drogi moczowe. Czy faktycznie można się wyleczyć się z choroby za pomocą tej niepozornej rośliny…?

  • Jakie właściwości ma żurawina?

  • Czy żurawina pomaga na zapalenie pęcherza moczowego?

Leczenie infekcji dróg moczowych nie należy do najłatwiejszych – medycyna nie dysponuje zbyt wieloma środkami, które mogłyby temu zaradzić. Tego typu infekcje są bardzo uciążliwe, często powodują ból, pieczenie i spory dyskomfort. Zwykle leczenie opiera się głównie na podawaniu antybiotyku, jednak bardzo często zdarza się, że obecne w drogach moczowych bakterie po prostu uodparniają się na lek. Wówczas prawdopodobieństwo nawrotu jest dość duże.

Częsty i powracający problem

Zapalenie pęcherza moczowego i inne odmiany infekcji dróg moczowych to powszechnie występująca dolegliwość. Zwykle dotyczy kobiet, głównie tych, które prowadzą życie seksualne i mają od 20 do 50 roku życia. Do podstawowego objawu infekcji należy częste oddawanie moczu, któremu towarzyszy ból. Według statystyk, nawet od 20 do 50% kobiet przynajmniej raz w życiu cierpiało na tego typu schorzenie.

Żurawina, czyli szybki i tradycyjny środek na drogi moczowe

W jaki sposób żurawina wpływa na problemy z oddawaniem moczu? Do niedawna uważano, że jej moc tkwi w zakwaszaniu moczu, jednak dzięki dokładniejszym badaniom wiemy, że mechanizm działania tej rośliny ma inne podłoże. W jej składzie znajdują się proantocyjanidyny, flawonoidy i antocyjany, które zapobiegają zakażeniom. „Przyczepiają się” one do niektórych bakterii Eschericha coli i zapobiegają ich rozprzestrzenieniu się w komórkach pęcherza. W ten sposób bakterie, nie mając punktu przyczepienia, zostają usunięte z organizmu.

Żurawinę od lat stosuje się jako lek przeciw infekcjom dróg moczowych, m.in. w Stanach Zjednoczonych. Jej działanie jest najlepsze głównie w profilaktyce – dowiedziono na podstawie badań, że regularne spożywanie soku żurawinowego zmniejsza ryzyko chorób dróg moczowych nawet o 20 do 60%. Zależy to od dawek, które przyjmujemy. Co więcej, sok z żurawiny daje też skuteczną ochronę przeciw drobnoustrojom odpornym na antybiotyk, dlatego tak często stawia się jej skuteczność niemal na równi z kuracją antybiotykową. Jeśli nie lubimy soku, równie dobre działanie mają wszelkie suplementy i tabletki na bazie tej rośliny.

Kolejną zaletą tej metody jest szybkość działania – żurawina wpływa na drogi moczowe już 2 godziny po spożyciu, a jej wpływ potrafi utrzymywać się w organizmie nawet do 10 godzin. Dlatego zaleca się spożywanie jednej dawki żurawiny rano, a drugiej wieczorem.

infekcje drogi moczowe infekcje dróg moczowych zapalenie pęcherza żurawina właściwości żurawiny żurawina na drogi moczowe sok z żurawin naturalne leczenie dróg moczowych
Komentarze
Dodano: 20 Maj 2016
Autor: Żanecia
Ocena:
Ja stosuję żurawinkę suszoną jako przekąskę zamiast czegoś ze słodyczy, dobrze je zastępuje.
Odpowiedź
Dodano: 19 Kwiecień 2016
Autor: Gabi
Ocena:
Ostatnio jestem zwolenniczka naturalnych metod, a zurawina doskonale sobie radzi z infekcjami dróg moczowych. Stosuje jako dodatek do koktajli owocowych.
Odpowiedź
Dodano: 17 Marzec 2016
Autor: Monika
Ocena:
Profilaktycznie również używam żurawinę, ale jeżeli przy infekcji nic lepiej nie pomoże od urofuraginy, którą można dostać w aptece bez recepty. Dobrze jest brać również witaminę C, jeść kiwi, nać pietruszki, cytrusy.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach