45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zobacz mamo, że źle się rozwijam !

Zobacz mamo,  że źle się rozwijam !Zobacz mamo, że źle się rozwijam !

Szacuje się, że aż 30 proc. ciężarnych kobiet pali papierosy pomimo miażdżących dowodów na to, że palenie w trakcie ciąży jest bardzo niezdrowe dla płodu. Większość kobiet o tym wie dlatego już od pierwszych dni ciąży zupełnie bezboleśnie zrywa z paleniem, a nawet czuje ogromną niechęć do dymu nikotynowego. Rozumieją, że zdrowie dziecka jest najważniejsze.

  • Czy można palić w ciąży?

  • Czy palenie w ciąży jest szkodliwe?

Papierosy to trucizna. Paląc pozbawiasz zdrowia siebie i dziecko, które w sobie nosisz. Palenie w ciąży powoduje, że dziecko jest niedotlenione, jego waga jest mniejsza od dzieci, których mamy nie palą przez co są niedożywione i słabe. Łatwiej ulegają chorobom niż ich rówieśnicy, mogą mieć problemy z układem krążenia i z oddychaniem.

Rozwój dziecka po porodzie także nie jest prawidłowy. Malec, który od początku był biernym palaczem może mieć problemy z koncentracją, pamięcią co oznacza, że ciężko będziemy mu podążać normalnym trybem nauczania w szkole. Także jego relacje z otoczeniem nie będą właściwe . Dziecko przyjmujące nikotynę w łonie matki narażone jest na aż 4 tysiące różnych toksycznych substancji w tym 40 rakotwórczych.
Każdy wdech dymu nikotynowego zwiększa ryzyko powikłań w trakcie ciąży, może dojść np. do poronienia, przedwczesnego odklejenia się łożyska, przedwczesnego porodu, ciąży pozamacicznej, pęknięcia błon płodowych a nawet urodzenia martwego dziecka.

Dla mam, które opornie podchodzą do tych argumentów rzucenie palenia powinny ułatwić wyniki badania, w którym więzło udział 20 kobiet będących w ciąży. Część z nich to palaczki a część nie paliła w ogóle. Kobietom w 24, 28, 32 i 36 tygodniu ciąży wykonywano USG 4D. Wyniki tych nagrań były następnie analizowane przez specjalistów pod kątem dwóch typów ruchu płodu czyli otwierania ust i dotykania twarzy.

Należy wiedzieć, że ruchy, o których mowa są zupełnie naturalne. Płody wykonują bardzo dużo nieskoordynowanych ruchów w tym właśnie otwieranie ust i dotykanie swojej twarzy. Jednak kiedy płód prawidłowo się rozwija, ilość tych ruchów powinna się zmniejszać, ponieważ im dziecko jest dojrzalsze tym lepiej koordynuje i kontroluje swoje ruchy.

Analiza nagrań wykazała, że dzieci palących mam w trakcie ciąży wykonują o wiele więcej ruchów rączkami, dotykając swojej twarzy i częściej poruszają ustami niż dzieci mam niepalących. Mamom zostały przedstawione nagrania USG i dzięki nim mogły zobaczyć jak duża jest różnica w ruchowości ich dzieci.

Skąd bierze się tak duża różnica w ilości i sposobie wykonywanych ruchów?

Specjaliści twierdzą, że nikotyna upośledza rozwój ośrodkowego układu nerwowego, dlatego dzieci palaczek nie rozwijają się w takim samym tempie jak dzieci mam niepalących. To oznacza, że dzieci narażone na nikotynę rozwijają się dużo gorzej i wolniej.
Te kolejnie, silne dowody powinny w znacznym stopniu wpłynąć na wyobraźnię kobiet, które nie potrafią zerwać z nałogiem. Wyniki badań powinny zmotywować kobiety do większej walki z papierosami, a także skłonić je aby zgłaszały się po odpowiednią pomoc. Obecnie badania ruchów płodu są wykorzystywane w terapiach, a lekarze wiążą z nimi ogromne nadzieje.

 

dziecko papierosy nikotyna płód palenie w trkacie ciąży paląca mama walka z uzależnieniem

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach